Podczas wydarzeń zabrzmi utwór Krzysztofa Pendereckiego – Pasja wg. św. Łukasza, która jest religijną kompozycją zawierającą charakterystyczne elementy twórcze awangardowego kompozytora. Penderecki pozostawał pod silnym wpływem Pasji Bacha, któremu oddaje hołd używając motywu B-A-C-H w całej kompozycji. “Pasja” nie tylko przedstawia cierpienie i śmierć Chrystusa, ale ma być także wyrazem tragedii II wojny światowej. Krzysztof Penderecki, podobnie jak Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar bardzo często współpracowali z Chórem Polskiego Radia podkreślając duże znaczenie Zespołu na polskiej scenie muzycznej.
Orkiestra z Madrytu zaprosiła do wykonania partii solowych Pasji wg św. Łukasza Olgę Pasiecznik, Mikołaja Godlewskiego, Łukasza Jakobskiego oraz Krzysztofa Gosztyłę, natomiast partie chóralne zostaną wykonane przez: Chór Polskiego Radia prowadzony przez Marię Piotrowską-Bogalecką, Chór Coro Cominidad de Madrid, który przygotował do koncertu Josep Vila I Casanas, oraz chór Jovenes Cantoras de la Jorcam, który prowadzi Ana Gonzalez. Dyrygentem koncertu będzie Marzena Diakun.
Wybitny repertuar i międzynarodowa obsada znamienitych artystów, gwarantują, że będzie to niezwykłe wydarzenie artystyczne. A to dopiero początek jubileuszowych koncertów 75 lecia Chóru Polskiego Radia.
Koncerty w Hiszpanii:
4 kwietnia 2023, godzina 19:30, Narodowe Audytorium Muzyczne w Madrycie – Krzysztof Penderecki Pasja wg. św. Łukasza
6 kwietnia 2023, godzina 20:00, Audytorium Teatru José Luis Perales w Cuenca – Krzysztof Penderecki Pasja wg. św. Łukasza
Chór Polskiego Radia
Założony w 1948 roku Chór Polskiego Radia od ponad 70 lat wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. To zespół czerpiący z bogatej historii muzyki chóralnej, ale też nieustannie poszukujący – sięgając do tradycji różnorodnych stylów i epok, w twórczy i nowoczesny sposób konfrontuje je z własną wizją artystycznego języka. Udziałem chóru są zatem zarówno wykonania badające relacje pomiędzy dźwiękiem, ciałem i przestrzenią (parateatralne „Lemelki” z muzyką Piotra Tabakiernika do tekstów Stanisława Lema) jak i tradycyjne pieśni Moniuszki („Sonety krymskie”). Nieobce są mu także muzyczne spotkania ze światem jazzu.
Szczególnie istotnym obszarem działalności chóru jest muzyka polska XX wieku – ma on na swoim koncie prawykonania dzieł najbardziej znaczących współczesnych kompozytorów, między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, a także współpracę z twórcami polskiej muzyki najnowszej, wśród których w ostatnich latach znaleźli się m.in.: Agata Zubel, Aleksander Kościów, Paweł Łukaszewski, Andrzej Kwieciński, Szymon Godziemba-Trytek, Aleksander Nowak i Paweł Mykietyn.
Zespół bierze udział w licznych festiwalach w kraju, jak również za granicą, występując m.in. podczas takich wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Sacrum Profanum, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Schleswig Holstein Musik Festival, Rossini Opera Festival, Festiwal Muzyki Współczesnej w Huddersfield oraz Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu.
Chór Polskiego Radia współpracuje regularnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Maria Piotrowska-Bogalecka.
_______________________________
Koncerty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków miasta Krakowa
_______________________________
ORGANIZATORZY: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, Culture.pl (www.pendereckisgarden.pl), Miasto Kraków, Instytut Polski w Madrycie, ORCAM Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid
PATRONAT MEDIALNY: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, Muzyczny-Kraków.eu
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania kulturą polską na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodowy dialog kulturalny zgodnie z celami i założeniami polskiej polityki zagranicznej.
Instytut realizował projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Do tej pory instytut zaprezentował 38 programów strategicznych, które obejrzało 60 milionów widzów. AMI jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Flagowa marka Instytutu CULTURE.PL – aktualny serwis informacyjny poświęcony najciekawszym wydarzeniom i zjawiskom związanym z polską kulturą – oferuje artykuły i aktualności w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.