Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kampania edukacyjna „Robak” w 190. rocznicę wydania „Pana Tadeusza”

  • Patronaty
  • date_range Wtorek, 2024.02.27 00:00
  • Data wydarzenia: 2024-02-27 00:00 - 2024-06-11 14:00
  • money Wydarzenie darmowe
27 lutego rozpoczyna się kampania edukacyjna „Robak”, w oparciu o grę planszową i internetową platformę wiedzy, w 190 rocznicę wydania „Pana Tadeusza”.

Celem kampanii jest wykorzystanie nowych sposobów (gra, memy, internet) zainteresowania młodych ludzi epopeją oraz dostarczenie nauczycielom nowoczesnych, atrakcyjnych narzędzi edukacyjnych. Zależy nam na trwałym wprowadzeniu projektowych rozwiązań (zwłaszcza dostępnej bez ograniczeń internetowej platformy wiedzy) do szkół i bibliotek.

Na projekt „Robak” składają się:

  1. Kooperacyjna gra planszowa dla 2-4 graczy, na podstawie poematu  „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.  Gra pozwala  we własny sposób rozegrać tajną misję księdza Robaka. Grający będą konstruować subtelne intrygi, by doprowadzić do zgody między kłótliwymi mieszkańcami Soplicowa i w ten sposób urzeczywistnić trzy zamiary Bernardyna: przygotowanie powstania na Litwie przed przybyciem wojsk Napoleona, pojednanie zwaśnionych rodzin Sopliców i Horeszków oraz zabezpieczenie przyszłości pana Tadeusza i doprowadzenie do jego ślubu z Zosią. Gry nie można kupić.  Otrzymają ją wyłącznie uczestnicy prowadzonych w ramach projektu szkoleń.
  2. Połączona z grą (poprzez kody QR na rewersach kart) internetowa platforma wiedzy na temat poematu, dostępna bez ograniczeń pod adresem: www.pantadeusz.promocjaksiazki.pl Na platformie znajdują się atrakcyjnie podane i dostępne „za jednym kliknięciem” informacje na temat postaci występujących w utworze, wiadomości historycznoliterackie oraz materiały, które umożliwiają krytyczna analizę utworu. Nauczyciele mogą pobrać z platformy scenariusze interesujących lekcji.
  3. Cykl szkoleń dla nauczycieli i bibliotekarzy, koordynowanych przez Biblioteki - Partnerów, które wyraziły chęć udziału w projekcie:

Każdy chętny może zgłosić się do udziału w szkoleniu, a zarazem w projekcie, pod podanymi wyżej adresami. Decyduje kolejność zgłoszeń.

  1. Cykl turniejów gry „Robak” dla młodzieży. Turnieje przeznaczone są dla młodzieży z  klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1-2  szkół średnich (wiek 14-18 lat).
  2. nbsp; Opiekun przeszkolony w ramach szkolenia powinien przeprowadzić ćwierćfinał turnieju gry w szkole/bibliotece/domu kultury, z którymi współpracuje (do 15 maja);
  3. nbsp; Półfinały turnieju gry zostaną przeprowadzone przez Biblioteki – Partnerów projektu  (do 29 maja). W ich wyniku wyłonionych zostanie 8 finalistów;
  4. nbsp; Ogólnopolski turniej finałowy odbędzie się 11 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Zaproszonym finalistom i ich opiekunom organizator zapewnia pokrycie kosztów podróży i nocleg.

Projekt realizowany jest, w ramach programu Promocji Czytelnictwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przez Iwonę Haberny, Agencja Promocyjna OKO.

Przedsięwzięcie odbywa się we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza, pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W stworzenie gry i platformy wiedzy zaangażowali się merytorycznie:

  • dr hab. Paweł Bukowiec prof. UJ (autor tekstów na platformę wiedzy)  
  • dr hab. Tomasz Majkowski prof. UJ (opieka merytoryczna i groznawcza)
  • Biserka Cejović (nadzór metodyczny, scenariusze lekcji)
  • Wojciech Rzadek (mechanika gry)
  • Anna Pałosz (ilustracje, opracowanie graficzne)

Ten sam zespół stworzył grę karcianą „Świteź”, na podstawie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, która zdobyła prestiżową nagrodę „Projekt Roku 2022”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię