Kodomo no hi (子供の日) – Dzień Dziecka – ma w Japonii długą tradycję. Z tej okazji rodzice wraz z dziećmi wieszają na długich masztach całe rodziny karpi: na samym szczycie proporzec fukinagashi, potem karpia tatę – magoi, mamę – higoi, oraz małe karpie, przy czym ich liczba uzależniona jest od ilości dzieci w danym domu. Rokrocznie tę tradycję przypomina Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
W tym roku zapraszamy Państwa, rodziców z dziećmi, do obejrzenia wystawy i rozwiązania quizu, odwiedzenia otwartych stoisk, uczestniczenia w warsztatach, a przede wszystkim wspaniałej zabawy, rozrywki i nabycia nowych doświadczeń wraz ze swoimi pociechami.
PROGRAM:
10.00–17.00 Quiz po wystawie „Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu”
Quiz i zadania po odwiedzeniu wystawy dotyczącej kotów w sztuce (do pobrania na recepcji przy zakupie biletu rodzinnego na wydarzenie).
11.00–14.00 Kocie fukuwarai
Warsztat w formie stoiska inspirowany tradycyjną układanką fukuwarai. Jej nazwa oznacza „uśmiech szczęścia”, którego z pewnością nie zabraknie. Tematem przewodnim zajęć będą koty
13.00–16.00 Kendama
Kameralne stoisko z kendamą – tradycyjną japońską grą zręcznościową łączącą w sobie prostotę wykonania z ekscytującą rozgrywką. Drewniana kendama jest cenioną grą sportową, oferującą bogaty zestaw trików, który przybliżą edukatorzy, dając szansę także spróbowania swoich sił podczas gry.
WARSZTATY NA ZAPISY:
Origami – warsztatyOrigami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. oru) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwalają na wykreowanie pożądanego kształtu. Sztuka ta pozwala tworzyć m.in. papierowe figury roślin i zwierząt, przedmioty nawiązujące do poszczególnych pór roku, a także akcesoria zakorzenione w japońskiej tradycji.
Warsztaty odbędą się w przestrzeni Szkoły Języka Japońskiego Muzeum Manggha w dwóch turach:
11.00–12.00 I tura, j. polski
13.00–14.00 II tura, j. ukraiński
Wachlarze uchiwa – warsztaty plastyczne
Zajęcia inspirowane tradycyjnymi japońskimi wachlarzami uchiwa – o okrągłej, nieskładanej papierowej formie, z elementami rozszczepionych włókien bambusa. Wachlarze typu uchiwa rozpowszechniły się w Japonii w XIV wieku. Do czego wykorzystuje się je współcześnie? Mogą być formą gustownego prezentu, oferują ochłodę w gorący i duszny dzień. To także jeden z atrybutów tancerzy w czasie letnich festiwali.
W trakcie warsztatów Uczestnicy stworzą autorską dekorację wachlarza. Inspiracji dostarczy nam japońska tradycja i świat przyrody.
Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód w dwóch turach:
13.00–14.00 I tura, j. polski
15.00–16.00 II tura, j. ukraiński
Zgłoszenia na warsztaty prosimy wysyłać na adres e-mail: [email protected], w tytule wiadomości wpisując: tytuł warsztatów i datę. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu, preferowaną turę zajęć oraz wiek zgłaszanego Uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 12 osób w grupie).
Uprzejmie prosimy o dostosowanie się do zaproponowanej organizacji zajęć: na czas warsztatów prosimy nie pozostawiać dzieci bez opieki osoby dorosłej. Przyjmujemy jedynie zgłoszenia w formie „dorosły/dorośli + dziecko/dzieci”.
Koszt udziału w cenie biletu rodzinnego (45 zł), który upoważnia do skorzystania z oferty (wystawy, stoisk, warsztatów) maksymalnie: 1 opiekun + 3 dzieci lub 2 opiekunów + 2 dzieci. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów.