Koncert poprzedzony zostanie krótką opowieścią Jacka Kukuczki, kustosza Muzeum Etnograficznego w Krakowie, o prezentowanych obiektach z Bliskiego Wschodu i Iranu ze zbiorów muzeum, które zilustrują obszar muzyczny koncertu.
Wassim Ibrahim swoją przygodę muzyczną rozpoczął już w wieku sześciu lat od gry na flecie
i oud. Studiował w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku, gdzie później wykładał m.in. historię muzyki międzynarodowej oraz w Krakowie na Akademii Muzycznej, gdzie uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej. Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach, w różnych krajach i halach koncertowych na całym świecie, między innymi: podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień w Austriackim Forum Kultury w Warszawie; w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej; podczas Festiwalu Krakowskiej Akademii Muzycznej – aXes; w trakcie Dni Kultury Syryjskiej w teatrze Muth w Wiedniu, w Austrii; na koncertach w Burgtheater Kasino oraz Ehrbar Saal w Wiedniu, w Austrii; w New Jersey i Wisconsin w Stanach Zjednoczonych; w Elb Filharmonii w Hamburgu w Niemczech; na konferencji Chrześcijaństwo-Islam w Bejrucie, w Libanie; na festiwalach: Damaszek – arabska stolica kultury; Aleppo – stolica kultury islamskiej; na festiwalu chórów Aswatuna w mieście Petra, w Jordanii; i w Opera House w Damaszku. Wassim Ibrahim był także członkiem chóru Chamber Choir w Higher Instytut of Music w Damaszku. Uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielkokulturowości za rok 2019 – w docenieniu jego pracy artystycznej, naukowej, społecznej i pedagogicznej.
Tomas Celis Sanchez to perkusista o korzeniach kubańskich pochodzący z Meksyku. Tam też ukończył Akademię Muzyczną, w klasie kontrabasu, a w Polsce mieszka już od ponad dwudziestu lat. Współpracował z takimi muzykami jak (m.in.) John Taylor, Derrick McKenzie (Jamiroquai), Kelvin Sholar, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Paweł Kaczmarczyk, Bernard Maseli, Krzysztof Ścierański. Jest zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych m.in. w Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival, Kikinda w Serbii. Koncertował podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz w Instytucie Polskim w Lipsku. W 2013 roku dwukrotnie występował na Koncercie Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.
Występują:
Wassim Ibrahim – oud i śpiew
Tomas Celis Sanchez – perkusjonalia
Koncert poprzedzony zostanie prezentacją obiektów z Bliskiego Wschodu i Iranu z kolekcji MEK.
Kiedy: 15.09.2023, godz. 18.00
Gdzie: Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Bilety: 25 zł - do nabycia przed koncertem