Jego dogłębna fascynacja folklorem (szczególnie tym z regionu Wielkopolski) zaowocowała szeregiem utworów chóralnych i instrumentalnych sięgających muzyki tradycyjnej. Podczas koncertu Chór Polskiego Radia zaprezentuje cykl „Suita wielkopolska”. Część koncertu inspirowaną muzyką tradycyjną dopełnią „Pieśni kurpiowskie” Romana Maciejewskiego i będące swoistym arcydziełem chóralnym „Pieśni kurpiowskie” Karola Szymanowskiego.
Koszewski był artystą, który prezentował perfekcyjne podejście do niezwykle trudnej materii, jaką jest głos ludzki, stosując zupełnie nowatorskie techniki wydobywania dźwięków. Aspekt sonorystyczny zdominował jego twórczość w latach 60 i 70 -tych. Jego dzieła wykorzystują glissanda, krzyki, szepty, a nawet gwizdy. Słowa, rozbite często na pojedyncze sylaby czy głoski używane były przez kompozytora jako formotwórcze komórki, zestawiane w przeróżnych konfiguracjach i używane często jako żartobliwe efekty onomatopeiczne („Gry”, „Ad musicam”). Dla Andrzeja Koszewskiego słowo miało bardzo duże znaczenie i wydaje się, że to właśnie ten element był iskrą zapalną do powstania wielu jego utworów. Podobną fascynację tekstem i jego ilustracyjnością prezentuje w swojej twórczości Szymon Godziemba-Trytek. Chór Polskiego Radia zaprezentuje jego „Sonety krymskie” do słów Adama Mickiewicza, skomponowane dla zespołu w Roku Romantyzmu Polskiego.
Koncert nie mógłby się odbyć w innej sali niż Celestat. Aktualne Muzeum Krakowa było miejscem spotkań, bali podczas których zespoły grały na specjalnie wybudowanym balkonie. Koncert w sali bractwa kurkowego poprowadzi dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia, Maria Piotrowska-Bogalecka.
Program:
Karol Szymanowski - 6 Pieśni Kurpiowskich (wybór)
Roman Maciejewski - Pieśni kurpiowskie (wybór)
Andrzej Koszewski - Tryptyk Wielkopolski
Szymon Godziemba-Trytek - Sonety krymskie
Andrzej Koszewski – Ad musicam (wybór)
Andrzej Koszewski – Gry
Wykonawcy:
Aleksandra Krzywdzińska - sopran
Matylda Sielska - alt
Krzysztof Michalski – tenor
Adam Radnicki - baryton
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent
Miejsce i czas:
Celestat - Muzeum Krakowa
ul. Lubicz 16, 31-054 Kraków
godz. 18.30
Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundację Chór Polskiego Radia-Kraków ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego