Kameralne koncerty

Marzec będzie w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) pełen niezwykłych koncertów kameralnych. Pierwszy z nich, recital Małgorzaty Szybisty przy akompaniamencie Roberta Budzynia, odbędzie się 2 marca (środa) o godzinie 18.00. W repertuarze koncertu znajdą się piosenki do miłosnych wierszy Agnieszki Osieckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dodatkową oprawę artystyczną koncertu zapewni dekoracja cyfrowa. 7 marca (poniedziałek) o godzinie 17.00 śpiewaczki zawodowo związane z Operą Krakowską sopranistka Kamila Mędrek-Żurek i mezzosopranistka Anna Gajdzik-Krzyżanowska wykonają wybór piosenek z repertuaru Mariana Hemara, Andrzeja Własta, Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Kasi Sobczyk, Alicji Majewskiej i Ireny Santor. Wspólnym elementem wszystkich utworów będzie portret kobiety w muzyce. Artystkom akompaniować będzie pianistka, akompaniator chóru Opery Krakowskiej Olga Piotrowska-Cender. W dzień kobiet (8.03) o godzinie 17.00 podczas operetkowego koncertu „Muzyczny prezent na Dzień Kobiet” wystąpią śpiewająca sopranem absolwentka Krakowskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej Monika Biederman-Pers oraz obdarzony niezwykłym barytonem absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Na popołudnie pierwszego dnia wiosny (21.03, godz. 17.00) zaplanowany został wyjątkowy koncert „Wiosna ! Ach to ty!” w wykonaniu mezzosopranistki Jolanta Leśniak oraz tenora Dariusza Palonka, a akompaniować im będzie pianistka, kameralistka, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie - Renata Żełobowska–Orzechowska. Z okazji 25. rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej 23 marca (środa) o godzinie 18.00 koncert „Kobieta po przejściach” zaśpiewa sopranistka Dorota Helbin, której akompaniować będą muzycy na Mateusz Dudek na akordeonie oraz Wojciech Marcinowski na skrzypcach. Wyjątkowy koncert na cztery ręce zatytułowany „Zapraszamy do Tańca” wykona w poniedziałek (28.03) o godzinie 17.00 duet fortepianowy Renata Żełobowska-Orzechowska i Mateusz Kurcab. W programie znalazły się kompozycje Johannesa Brahmsa oraz Antonína Dvořáka.  Miesiąc zakończy koncert 30.03 (środa) o godzinie 17.00, który poświęcony będzie różnym przedstawieniom kobiet w przebojach operetkowym i piosenkach dwudziestolecia międzywojennego. „Magie kobiety” zaprezentują artyści absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, sopranistka Katarzyna Słota-Marciniec oraz śpiewający barytonem, solista Opery Krakowskiej Michał Kutnik, akompaniować im będzie pianistka Krystyna Kutnik.

20 marca (niedziela) o godzinie 19.00 na XII Wiosenny Koncert Kameralny zaprosi Ośrodek Ruczaj (ul. Rostworowskiego 13). W programie znalazł się jeden z najbardziej znanych utworów Antonio Vivaldiego “Le quattro stagioni”. Podczas koncetru wystąpią: skrzypaczka  Anna Kozłowska oraz grający na klawesynie Aleksander Mocek przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Za kierownictwo artystyczne wydarzenia odpowiada Małgorzata Tęczyńska-Kęska.

W programie koncertu „Snuć miłość”, zaplanowanego w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (ul. Zakopiańska 62) na niedzielę (6.03) o godzinie 17.00, znajdą się najpiękniejsze pieśni i duety filmowo-musicalowe w wykonaniu artystów operetkowych. Podczas koncertu przy akompaniamencie pianistki Wioletta Fluda- Tkaczyk, zaśpiewają sopranistka Dorota Helbin oraz baryton Jan Michalak. 27 marca (niedziela) o godzinie 17.00 mieszkańcy Krakowa zostaną zaproszeni na koncert  „Dwie muzy Świtała&Sipińska”, w którego programie znajdzie się muzyka z lat 70-tych, przypomnienie dorobku artystycznego ówczesnych gwiazd polskiej estrady Grażyny Świtały i Urszuli Sipińskiej. Elżbieta Garncarczyk i Ziemowit Pawlisz wykonają takie  przeboje jak: Cudownych rodziców mam, Są takie dni w tygodniu, Dwa serca jak pociągi dwa, Tak jak przed laty i inne.

Klub Przewóz (ul. Łutnia 1) zaprasza 12 marca (sobota) o godzinie 16.00 na koncert pt. „Radość najpiękniejszych lat” z okazji dnia kobiet,  podczas którego będzie można wysłuchać największych przebojów Anny Jantar w wykonaniu artystów agencji artystycznej Moc.Art. A w następną sobotę (19.03) o godzinie 18.00 odbędzie się  recital Małgorzaty Szybisty z akompaniamentem Roberta Budzynia pt. "Lubię farbować wróble". Koncert zorganizowany został w 25 rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej. Zgromadzeni goście wysłuchają kompozycji do tekstów wybitnej polskiej poetki, autorki tekstów, pisarki, reżyserki teatralnej i telewizyjnej.

Wykłady i inspirujące spotkania

Uroczyste obchody Dnia Kobiet zaplanowane są w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza w środę (9.03) od godziny 14.00. Na cykl spotkań i warsztatów „Dzień Kobiet inaczej” zaproszone są podgórzanki, a także wszystkie mieszkanki Krakowa. W ramach spotkań odbędzie się konkurs wiedzy o gwiazdach znanych z czasów PRL-u, warsztaty kulinarne, kurs własnoręcznego wykonywania biżuterii, a także warsztaty stylu zatytułowane „Warto być piękną nie tylko na scenie!”, które poprowadzi gwiazda licznych koncertów kameralnych, pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska .

Pasjonatów historii siedziba główna Centrum Kultury Podgórza zaprasza na cykl historyczny zatytułowany „Wieczór z historią Krakowa”, w ramach którego odbędą się 29 marca (wtorek) wykłady i spotkania z autorytetami w dziedzinie historii. Pierwsze spotkanie poświęcone najważniejszej historycznej budowli Krakowa „Groby królewskie na Wawelu” wygłosi Danuta Gajewska. Początek spotkania zaplanowany jest na godz. 17.00. Następnie archeolożka Ewa Kubica-Kabacińska o godzinie 18.00 w ramach wykładu „Ślady pogaństwa na ziemiach polskich oczami archeologa” opowie o najważniejszych odkryciach archeologicznych na terenie polski.

W podróż po dalekich krainach wyruszą uczestnicy przygotowanych przez siedzibę główną Centrum Kultury Podgórza cyklów wykładów prowadzonych przez związanych z Krakowem podróżników. 14 marca (poniedziałek) o godzinie 17.00 słuchacze wykładu udadzą się szlakiem podróży Pani Zofii do Berlina. Spotkanie w ramach cyklu „Dziennik Podróżny Pani Zofii” poprowadzi, z zamiłowania podróżnik i fotograf, Zofia Zalewska. Spotkanie z cyklu: „Miejsca święte i nieświęte” przybliży uczestnikom niezwykłą kulturę i przyrodę Portugali. Wykład Bogusława Blachnickiego „Portugalia. Z Porto do Algarve” odbędzie się we wtorek 15.03 o godzinie 17.00. Podróżnicze warsztaty przewidziane są również dla przedszkolaków w ramach Dnia Pandy, który odbędzie się 16 marca.

Niezwykłą opowieść o galicyjskich romansach podczas wieczoru „Jak kochali Galicjanie” zaprezentuje 16 marca (środa) o godzinie 17.00 Bogna Wernichowska – laureatka Złotego Lauru Fundacji Kultury Polskiej za mistrzostwo w sztuce władania językiem polskim w mowie i piśmie. Za oprawę muzyczną spotkania będzie odpowiadał wirtuoz i popularyzator gry na gitarze klasycznej Jan Oberbek. We wtorek (22.03) o godzinie 17.00 w ramach cyklu „Kartki z przeszłości” pani Zofia Śmierciak opowie historię wsi Falkowa.

Ośrodek Ruczaj wszystkich spragnionych podróży zagranicznych zaprosi 31 marca (czwartek) na spotkanie z cyklu Klub Podróżnika, w czasie którego podróżnik, geolog, z zamiłowania geograf, autor bloga „Sadecki Włóczykij” Jakub Zygmunt opowie o swojej podróży po Estonii.

Spektakle dla dorosłych i dla dzieci

Najmłodsi widzowie zaproszeni zostaną do Centrum Sztuki Współczesnej Solvay na spektakl dla dzieci pt. „Księga pełna czarów”. Przedstawienie przygotowane przez teatr „Miś” odbędzie się w niedzielę 6.03 o godzinie 12.00. Drugą propozycją CSW Solvay dla najmłodszych jest zaplanowany na 27 marca, godz. 12.00 spektakl „Melodia”, w czasie którego dzieci poznają losy dziewczynki marzącej o karierze muzycznej, ale nie umiejącej śpiewać.

W marcu w repertuarze Teatru Praska 52 (ul. Praska 52) znalazły się przedstawienia komediowe, rodzinne, a także dramatyczne. Słynna kameralna sztuka współczesnego rosyjskiego dramaturga Aleksandra Gelmana „Ławeczka” zagości na deskach Teatru w czwartek i niedzielę (3, 6.03) o godzinie 19.00. 4, 5 i 17 marca (piątek, sobota i czwartek) o godzinie 19.00 będzie można obejrzeć sztukę Maxa Frischa „Strategie Małżeńskie” opowiadającą o wyzwaniach z jakimi zmagają się małżeństwa. Pełna satyry, opowiadająca o przywarach społeczeństwa francuskiego, molierowska sztuka „Pocieszne Wykwintnisie” wystawiana będzie 10, 13, 24 i 27 marca o godzinie 19.00. Krajowa Scena Komedii dell’Arte zaprasza na dwa spektakle nawiązujące do XVI wiecznej włoskiej komedii, pierwszy z nich „Pan i Sługa, czyli kto pragnie wszystkiego wszystko stracić musi” będzie można oglądać w piątek i sobotę (11 i 12.03), a „Białogłowy w pludrach” będą wystawiane 18 i 19 marca (piątek- sobota). Teatr zaprasza również na pełną czarnego humoru komedię francuską „Napis”, której autorem jest Gérald Sibleyras. Spektakl wystawiany będzie 25 i 26 marca (piątek-sobota). Na zakończenie miesiąca 31 marca (czwartek) o godz. 19.00 Scena Dramatyczna Teatru zaprezentuje polsko - ukraiński spektakl „Emigranci”.

W Teatrze Praska 52 nie zabraknie także spektakli dla najmłodszych, na Rodzinnej Scenie wystawione zostanie 20.03 (niedziela) przedstawienie, w godzinach 16.00, prezentujące przygody najbardziej znanej postaci z komedii dell’Arte „Perypetie Arlekina”.

Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń zaplanowanych na marzec w Centrum Kultury Podgórza znajduje się na stronie www.ckpodgorza.pl/oferta/wydarzenia