Trzy wernisaże wystaw czasowych, cztery wyjątkowe koncerty, autorskie spotkanie z tłumaczką „Małego Księcia” w podhalańskim klimacie i relację z wyprawy na Mont Blanc. Nieustannie zapraszamy też do stałych galerii prac Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza.
5 marca (piątek), g. 18.00, Biała Galeria CENTRUM
INKLINACJE – wernisaż wystawy zbiorowej absolwentów Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu
wystawa czynna 5-28 marca 2021 r.
wstęp wolny
8 marca (poniedziałek), g. 20.00, Scena NCK
KRZYSZTOF ZALEWSKI „Wszystko będzie dobrze”
bilety - 150/130 zł
„Wszystko będzie dobrze” to nowy singiel Krzysztofa Zalewskiego, który promuje jego ostatni album „Zabawa”. Nowa płyta artysty to zbiór tanecznych, a jednocześnie nieco mrocznych utworów, które dopełniają życiowe i dojrzałe teksty 35-letniego mężczyzny. Jego piosenki od zawsze doceniane były nie tylko za znakomite aranżacje i organiczne brzmienie, ale również za poruszający i szczery przekaz.
Najnowsze utwory wokalisty skłaniają do refleksji i nawiązują do rzeczywistości, w której przyszło nam dziś żyć. „Wszystko będzie dobrze” - z tym przesłaniem artysta podczas koncertu przekaże nam mnóstwo pozytywnych wibracji.
Krzysztof Zalewski debiutancką płytę - rockową, ostrą, surową - wydał zaraz po wygranej „Idola” w 2004 i po jakimś czasie słuch po nim zaginął – ale to nie znaczy, że zrezygnował z muzyki. Terminował u Nosowskiej, grał w Muchach i Japoto, występował z Brodką. Uzbrojony w te doświadczenia Zalewski przypomniał się, albumem „Zelig”, dzięki któremu zaistniał w świecie muzyki alternatywnej i zagrał setki koncertów w całej Polsce. Rok 2016 to nowa odsłona - „Złoto” - najbardziej osobista, a zarazem przystępna i przebojowa płyta artysty. Otworzyła mu ona drogę do udziału w najciekawszych projektach dziejących się na polskim rynku muzycznym - jak np. Męskie Granie. To dla tego projektu Zalewski napisał utwór „Początek”, który w bardzo szybkim tempie osiągnął ponad 100 milionów wyświetleń.
12 marca (piątek), g. 19.00, Scena NCK
ROBERT KASPRZYCKI BAND „Tytuł roboczy”
bilety – 40 zł
"Skąd taki tytuł? Roboczy - bo wreszcie wracamy do roboty, roboczy bo na inny nie mamy pomysłu, skoro ostatnio i tak, jak to ujął klasyk, słowa pisane są na wietrze i płynącej wodzie - nikt nic nie wie, w każdej chwili możemy wyparować, a nasze plany, psyknąć jak świeczka gaszona palcami Losu...
Zagramy zatem energetycznie, czule, jasno, od serca. Jakby dzień później znów nas mieli zamknąć." - Robert Kasprzycki
14 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
MUZYCZNE NOSTALGIE - Big Band Dobczyce
bilety – 20 zł
To będzie muzyczna podróż do krainy przebojów w wykonaniu znakomitych muzyków, wokalistów i gości specjalnych. Na ten koncert Big Band Dobczyce przygotował wyjątkowo nastrojowy repertuar. Muzycy zagrają m.in.: My Way, What a Wonderful World, A Natural Woman, Zacznij od Bacha. Podczas koncertu wykonane zostaną utwory w wersjach instrumentalnych i wokalnych. Przygotowany program pobudzi do szalonej zabawy, a także wzruszy pięknymi balladami.
Big Band Dobczyce działa od 2008 roku i dał się poznać jako zespół pełen energii. Ponad 20-stu muzyków, połączonych pasję muzyczną, zaraża swoją charyzmą publiczność, a solówki instrumentalistów nie dają się zamknąć w przewidywalnej formule.
Zaśpiewają:
- Marcin Jajkiewicz - wokal
- Piotr Skóra - wokal
- Aleksandra Przewoźniak - wokal
Wystąpią soliści:
- Władysław Grochot - trąbka
- Leszek Nowotarski - saksofon
- Wiesław Ochwat - akordeon
- Wojciech Wachułka - fortepian
- Patryk Szajda - puzon
16 marca (wtorek), g. 17.30, Scena NCK
liteARTura
MAŁY KRÓLEWIC - spotkanie autorskie ze Stanisławą Trebunią-Staszel
Gościnnie wystąpi Zespół Góralski „Mali Hamernicy”
wstęp wolny
Najpopularniejsza na świecie powiastka filozoficzna dla dzieci i dorosłych „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego dostępna jest już w około 400 językach, gwarach i dialektach, w tym również w wersji wielkopolskiej, śląskiej czy góralskiej. „Małego Królewica", z obrozkami autora, przełożyła na gwarę podhalańską Stanisława Trebunia-Staszel.
Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, prezes Zarządu Polskiego Instytutu Antropologii. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat.
Współorganizator spotkania: Krakowski Oddział Związku Podhalan im. Włodzimierza Wnuka
17 marca (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
KLUB PODRÓŻNIKÓW NAVIGATOR – „Mont Blanc… w głowie jest jak sen lub bajka, ale przecież byliśmy tam naprawdę”
bilety – 2 zł
Nigdy wcześniej nie mieliśmy śmiałości nawet zamarzyć o Białej Górze. Nie sądziliśmy, że może znaleźć się w naszym zasięgu. Jej ekstremalność nie pozwalała nam o niej myśleć inaczej, jak o górze dla wybrańców, która wystawia na sprawdzian ludzkie możliwości i nie toleruje żadnych słabości. Przyszedł jednak taki czas, kiedy mieliśmy już za sobą pewien bagaż doświadczeń i pomyśleliśmy, że może…
Relacja z wyprawy – Dorota i Marek Szala, Patryk Ciepiela
20 marca (sobota), g. 19.00, Scena NCK
ANTONI KRUPA - koncert z okazji 75 urodzin i 55 - lecia działalności artysty
Podczas jubileuszowego koncertu wystąpią wokalistki: Ewa Novel, Mag Balay i Ola Dudziak.
W programie usłyszymy kompozycje Antoniego Krupy z płyty "Amela - blues o rozwianych włosach na wietrze" nagranej wspólnie z Jarkiem Śmietaną oraz covery utworów takich wykonawców jak: Jimi Hendrix, Bob Dylan, Leonard Cohen, Ray Charles B.B. King oraz zespołów: Traffic, Jethro Tull, Free.
Antoni Krupa - muzyk, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz Radia Kraków. Na przełomie lat 1968/72 grał w zespole Jazz Band Ball w latach 70-tych w Grupie WIEM Marka Grechuty. Autor książki "Miasto Błękitnych nut - czyli historia krakowskiego jazzu i nie tylko". Występował na wielu festiwalach bluesowych, a także na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i na Jazz Jamboree.
Fresh Blood to aktualny zespół Antoniego Krupy, w którym grają m.in: na gitarze basowej - jego zięć, Grzegorz Piećko, na perkusji wnuk - Kacper Piećko oraz gitarzysta Radek Kopeć
Surreal Players to duet Magda Pluta - wiolonczela i Krystian Jaworz – fortepian, którzy z powodzeniem występują w kraju i za granicą uzyskując wspaniałe recenzje. Występowali na wielu festiwalach, prezentując własne bardzo oryginalne kompozycje.
24 marca (środa), g. 18.00, Scena NCK
TISCHNER. TO CO NAJWAŻNIEJSZE
Wydawnictwo ZNAK oraz Nowohuckie Centrum Kultury zapraszają na 23. spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza”. Z okazji 90. urodzin ks. prof. Józefa Tischnera o Mistrzu rozmawiać będą Jerzy Illg, Łukasz Tischner i Wojciech Bonowicz. O oprawę muzyczną zatroszczy się Hanka Wójciak i Przyjaciele.
Józef Tischner - ksiądz katolicki i filozof, autor wielu książek, m.in.: Filozofii dramatu, Etyki Solidarności, Sporu o istnienie człowieka oraz Historii filozofii po góralsku. Dziekan Wydziału Filozoficznego PAT, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, wykładowca krakowskiej PWST, piewca góralszczyzny. Od 1980 r. był kapelanem Związku Podhalan oraz kapelanem Solidarności. Patron nagrody przyznawanej przez Miesięcznik i Wydawnictwo Znak.
Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem - mawiał o sobie ks. Józef Tischner. Tak naprawdę był ważny dla wielu ludzi w każdym z tych wcieleń: budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył dojrzałej wiary jako kapłan.
Prowadzenie: Jolanta Kogut
Wstęp na podstawie zaproszeń – liczba miejsc ograniczona.
Zaproszenia do odbioru w kasie NCK od 17.03.2021 r.
26 marca (piątek), g. 17.30, Szara Galeria CENTRUM
11. Międzynarodowe Biennale Miniatury – wernisaż wystawy
Wystawa czynna: 25 marca -20 kwietnia br.
wstęp wolny
26 marca (piątek), g. 18.00, Czarna Galeria CENTRUM
ROBERT BUBEL „Pierwsze wejście!” –– wernisaż wystawy malarstwa
Wystawa czynna: 25 marca -25 kwietnia br.
wstęp wolny
NCK wystawy ||marzec 2021
ZACZAROWANY ŚWIAT BAŚNI I LEGEND - wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego
28 stycznia – 14 marca, FOTO-GALERIA
wstęp wolny
INKLINACJE – wystawa zbiorowa absolwentów Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu
5-28 marca, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż – 5 marca (piątek), g. 18:00
wstęp wolny
11. Międzynarodowe Biennale Miniatury
25 marca -20 kwietnia, Szara Galeria CENTRUM
wernisaż – 26 marca (piątek), g. 17.30
wstęp wolny
ROBERT BUBEL „Pierwsze wejście!” – malarstwo
25 marca -25 kwietnia, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż – 26 marca (piątek), g. 18.00
wstęp wolny
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO - stała wystawa malarstwa
czynna: piątek-niedziela, w g. 13.00 - 19.00
bilety – 10/8 zł
JERZY DUDA-GRACZ - GALERIA AUTORSKA - stała wystawa malarstwa i grafiki
czynna: piątek-niedziela, w g. 13.00 - 19.00
bilety – 10/8 zł
A JUŻ W KWIETNIU:
10 kwietnia (sobota), g. 18.00, Scena NCK
O CO BIEGA? – Teatr CAPITOL - spektakl komediowy
11 kwietnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
PRESLEY & SINATRA - Mirosław Niewiadomski
21 kwietnia g. 17.00 i 20.00, Scena NCK
KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU
25 kwietnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
„Jesienna…” STANISŁAWA CELIŃSKA z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko
29 kwietnia (czwartek), g. 19.00, Scena NCK
PABLOPAVO I LUDZIKI Z NAPRAWDĘ DUŻYM ZESPOŁEM – koncert
W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COVID-19 <kliknij>
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.
Wejście na wydarzenie, możliwe jest po złożeniu oświadczenia o tym, że ten według swojej najlepszej wiedzy, nie jest się osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Wraz z oświadczeniem uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie udostępnianych danych osobowych w zakresie określonym w „Wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce”, pod rygorem odmowy wpuszczenia. Formularze oświadczenia dostępne są w zakładce DO POBRANIA oraz u pracowników obsługi widowni, którym należy wydać wypełnione i podpisane oświadczenie.