Niewidzialność jest żywym doświadczeniem mieszkańców Europy Środowej, w której wiele miast i miejsc jest palimpsestami, a granice przesuwały się tak często, że niczym gumka ścierały jedne miejsca, stwarzając przestrzeń dla nowych. Czy rzeczywiście niewidzialność dla Europejczyków oznacza więcej, niż dla mieszkańców innych części Świata i mieści w sobie jednocześnie ruiny i utopie, marzenia ledwie zarysowane i te, które legły w gruzach? Czy Środkowa Europa jest wielkim cmentarzem ze śladami zniszczeń dokonanych przez człowieka, historię i naturę? Czy w Europie bez przerwy coś nieodwołalnie przechodzi do historii? Na marginesie najnowszego, podwójnego numeru „Herito”, będącego nieoczywistym atlasem niewidzialnych miejsc Europy, redaktor Bartosz Sadulski porozmawia z autorami dwóch tekstów: Jarkiem Szubrychtem, który przybliżył czytelnikom historię Dukli, oraz Aleksandrą Wojtaszek, autorką osobistego eseju o chorwackim Benkovcu.
Spotkanie odbędzie się 30 września, o godz. 19.00 na profilu MCK na Facebooku i zostanie udostępnione na YouTube.
Jarek Szubrycht — dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Redaktor naczelny magazynu „GaMa” (wcześniej „Gazeta Magnetofonowa”). Publikował również m.in. w „Polityce”, „Przekroju” i obu wcieleniach „Machiny”, prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków. Autor i tłumacz biografii i książek o tematyce muzycznej. Członek Rady Akademii Fonograficznej. Były wokalista metalowy, związany z grupą Lux Occulta. Pochodzi z Dukli.
Aleksandra Wojtaszek — bałkanistka, dziennikarka i tłumaczka. Doktor literaturoznawstwa specjalizująca się w postjugosłowiańskiej SF. Obecnie pracuje nad zbiorem reportaży o współczesnej Chorwacji.  
Bartosz Sadulski — autor tomów wierszy „post”, „tarapaty”, „mniej niż jedno zwierzę” oraz powieści „Rzeszot”. Stały współpracownik portalu dwutygodnik.com, sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. Stypendysta programu „Młoda Polska” w kategorii literatura na rok 2019. Mieszka w Nowej Hucie.