W tym roku na uczestników oprócz regałów pełnych książek, czekać będzie bardzo ciekawy program towarzyszący, m.in. Festiwal Literatury Fantastycznej, Festiwal książki górskiej i turystycznej, Sparing Tłumaczeniowy i liczne debaty oraz dyskusje, a wszystko to w dwóch przestrzeniach: stacjonarnej i wirtualnej.

 

„Człowiek żyje zmianą”

Hasłem przewodnim wydarzenia jest cytat pochodzący z książki „Summa technologiae” Stanisława Lema – „Człowiek żyje zmianą”. Słowa najwybitniejszego polskiego futurologa mają szczególne znaczenie dla organizatorów targów – mocno doświadczonych przez ograniczenia związane z pandemią. Branża spotkań w ciągu zaledwie kilku miesięcy od ogłoszenia pierwszego lockdownu musiała przystosować się do nowej, wirtualnej formy spotkań. Zdobyte, chociażby podczas ubiegłorocznej, wirtualnej edycji Targów Książki w Krakowie doświadczenie pomogło w tym roku na opracowanie koncepcji targów łączącej świat online i offline. To odpowiedź na zmieniający się świat. Zmieniają się bowiem Czytelnicy, ich potrzeby i oczekiwania, zmieniają się również Targi Książki w Krakowie, które dzięki nowej formule stwarzają nowe możliwości Wystawcom, Autorom oraz Odwiedzającym.

 

Spotkania z Fantastyką, czyli magia i uczta dla wyobraźni

Podczas zbliżających się Targów za sprawą Festiwalu Literatury Fantastycznej przeniesiemy się w świat fantasy i science-fiction. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Mateusz Rogalski, autor powieści pt. „Obrońcy Ahury. Pasowanie”, opartej o doświadczenia rozgrywek RPG; Franciszek Piątkowski, autor serii powieści fantasy opartych o słowiańskie wierzenia i mity „Powiernik” oraz Paweł Kopijer, autor trylogii „Mitrys”, wciągających powieści fantasy w ramach cyklu „Kroniki Dwuświata” oraz gry planszowej fantasy adventure „Mitrys”. Targi odwiedzą również Michał Gołkowski, Aneta Jadowska, Jacek Komuda i Andrzej Pilipiuk.  Pomiędzy spotkaniami odbędą się pokazy, dyskusje oraz warsztaty z kreowania własnej postaci. To nie wszystko - 15 października podczas uroczystej gali poznamy laureatów plebiscytu Fantastyczne zaskoczenie roku organizowanego przez portal nakanapie.pl

Strefa Lema

„Solaris” to najsłynniejsza powieść Stanisława Lema, należąca do ścisłego kanonu literatury XX wieku, przetłumaczona na blisko 50 języków i opublikowana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Pomimo dwóch spektakularnych filmowych adaptacji pozostaje książką nieustannie odkrywaną na nowo przez kolejne pokolenia czytelników. Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® w Strefie Lema zostanie zaprezentowanych 120 wybranych wydań „Solaris” z całego świata, które pokazują, jak zmieniała się na przestrzeni sześćdziesięciu lat recepcja kultowego utworu Stanisława Lema. To nie koniec niespodzianek. Przez cztery targowe dni uczestnicy będą mogli obejrzeć grafiki wybitnego artysty – Daniela Mroza, stworzone do książek Lema.

 

Festiwal książki górskiej i turystycznej

15-17 października na Scenie Hali Dunaj odbędzie się Festiwal książki górskiej i turystycznej, organizowany przez wydawnictwo GÓRY. W programie festiwalu: spotkania ze znanymi himalaistami, podróżnikami, autorami książek i osobowościami świata gór. Miłośników aktywnego spędzania czasu z pewnością zainteresują spotkania z ekspertami, Polą Kryżą i Dariuszem Woźniczką oraz Marcinem „Yetim” Tomaszewskim. Wielbicieli tematyki tatrzańskiej zapraszamy na spotkania z Wojtkiem Szatkowskim, Andrzejem Marciszem, Janem Krzeptowskim-Sabałą oraz Beatą Sabałą Zielińską. Wszyscy, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o bezpieczeństwie, powinni zajrzeć do strefy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Honorowym gościem festiwalu będzie Krzysztof Wielicki, który opowie o swojej pasji, górskich przygodach i roli książki w życiu zarówno górskim jak i prywatnym. Nie braknie innych gwiazd himalaizmu: uczestnicy będą mieli szansę spotkania Denisa Urubki oraz Aleksandra Lwowa. Fani nieco mniej wertykalnego sposobu zwiedzania gór także znajdą coś dla siebie: o podróżach opowiedzą Mietek Bieniek i Daniel Kocuj. Na Festiwalu dostępna będzie szeroka oferta książek górskich oraz wybrane perełki kolekcjonerskie i antykwaryczne związane z tematyką gór. 16 października poznamy laureatów 6. Międzynarodowego Konkursu na „Najlepsze wydawnictwa o górach”, organizowanego przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński oraz Targi Książki w Krakowie.

 

Tłumacze mają głos

Po raz pierwszy na Targach Książki w Krakowie w Saloniku Literackim odbędzie się Sparing Tłumaczeniowy z języka portugalskiego. W emocjonującym pojedynku na słowa udział wezmę Gabriel Borowski i Wojciech Charchalis, a sędziować będzie Marta Eloy Cichocka. Jeden tekst, dwóch tłumaczy i dwa różne przekłady. Kto wygra pojedynek? Tego dowiemy się podczas targów. O przekładach literatury psychologicznej, książek popularno-naukowych z nurtu holistycznego oraz trendach dotyczących samoświadomości, rozwoju, psychologii i powrotu do natury - rozmawiać będą Dorota Pomadowska, tłumaczka Kwitnącego umysłu i Monika Skowron, tłumaczka Japońskiej sztuki czerpania mocy z przyrody. Gospodarzem spotkania będzie Agnieszka Myśliwy. Organizatorzy zapraszają również na panel tłumaczy języków Europy Środkowo-Wschodniej – Europa mniej znana. Spotkanie poprowadzi Tomasz Grabiński, tłumacz języków czeskiego i słowackiego. Jak przekłada się gry fabularne tak różne, jak Zew Cthulhu i Equestria: Puść wodze fantazji? Czy Kucyki i Wielcy Przedwieczni mają ze sobą wiele wspólnego? Czy RPG tłumaczy się inaczej niż prozę lub poezję? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą tłumacze Maciej Nowak-Kreyer i Jakub Radzimiński podczas rozmowy o przekładach gier fabularnych.

 

Spotkania z Autorami

Prof. Jerzy Bralczyk, Ałbena Grabowska, Jakub Kornhauser, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Nela Mała Reporterka, Zośka Papużanka, Andrzej Pilipiuk, Denis Urubko, Janusz Leon Wiśniewski, Magdalena Wolińska-Riedi – to tylko kilka nazwisk spośród listy Autorów stale aktualizowanej na stronie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. - W tym roku na targach prezentowana będzie oferta ponad 233 Wystawców i choć, w tym roku Wydawcy zgłosili mniej Autorów, to i tak każdy znajdzie coś dla siebie. - Tegoroczne Targi Książki w Krakowie® będą mniejsze, ale bardzo ciekawe. Posłużę się słowami jednego z naszych obserwatorów na Facebooku, który w jednym z komentarzy napisał, że tegoroczna edycja będzie „rajem dla szperaczy, którzy nie tylko patrzą na bestsellery”. Być może część stałych gości odkryje je na nowo. – podkreśla Grabowska.

Kochasz historię – przyjdź, fascynujesz się kryminałami – nie zwlekaj, pochłaniasz reportaże – koniecznie dołącz,  lubisz oderwać się od rzeczywistości i wkroczyć w świat fantasy – nie może Cię zabraknąć.  Targi Książki w Krakowie to miejsce, które łączy fanów wielu gatunków literatury i tak będzie również w tym roku.

 

Debaty, dyskusje, raporty…

Jak pandemia wpłynęła na potrzeby i nawyki czytelnictwa? Po jakie typy książek najchętniej sięgaliśmy podczas lockdownu? Czy kupowaliśmy więcej, czy mniej książek? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy w panelu dyskusyjnym Czy pandemia podniosła poziom czytelnictwa? przygotowanym przez Bibliotekę Narodową. Udział w dyskusji wezmą dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej, dr hab. Roman Chymkowski – kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, prof. Grzegorz Nieć – kierownik Katedry Kultury Informacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Agnieszka Staniszewska-Mól – Dyrektor Biblioteki Kraków.

 

Wydarzenia towarzyszące

Organizatorzy już dziś zapraszają do odwiedzenia Dziecięcej Strefy Warsztatowej z bogatym programem dla najmłodszych czytelników, Salonu Gier Planszowych dla miłośników tej formy spędzania czasu, Salonu Wydawców Katolickich, który odwiedzi między innymi Magdalena Wolińska-Riedi autorka bestselleru „Kobieta w Watykanie” i „Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy”. Podczas targów odbędzie się również akcja społeczna „Książka za książkę” organizowana przez Gazetę Wyborczą, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Targi Książki w Krakowie. Celem jest wielka zbiórka książek dla małopolskich bibliotek.

 

Wystawa

Miłośników sztuki z pewnością zainteresuje premierowa wystawa prac Tamary Łempickiej, która zostanie przygotowana w związku z nowością Wydawnictwa BOSZ - Albumu poświęconego życiu i twórczości Łempickiej. Udział w wystawie potwierdziła prawnuczka artystki, a spotkanie z nią poprowadzi Maria Anna Potocka w piątek w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK .

 

Nowość – Telewizja Targowa

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć stacjonarnie w tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® organizatorzy w dniach 16 i 17 października  uruchomią Telewizję Targową. Spotkania poprowadzą dziennikarze literaccy: Małgorzata Bugaj, Agata Passent, Adam Szaja, Łukasz Wojtusik. Na bieżąco z samego serca targów będą komentować najciekawsze wydarzenia targowe, rozmawiać z autorami i wystawcami o książkach, aktualnych trendach oraz sytuacji na rynku książki.

 

Spotkania branżowe

Targi Książki w Krakowie tworzą nie tylko organizatorzy, ale całe środowisko: wydawnictwa, bibliotekarze, redaktorzy, self-publisherzy. Z myślą o wszystkich zaangażowanych zespół Targów Książki w Krakowie przygotował specjalny program szkoleniowy dla przedstawicieli branży z udziałem cenionych specjalistów. O tym, jak zmieniał się rynek medialny w ostatnich latach i co to oznacza dla osób zajmujących się marketingiem, opowie Piotr Zieliński, dziennikarz przez wiele lat związany z telewizją TVN i programem Dzień Dobry TVN. Na temat strategii, planu działania w digital marketingu oraz influencer marketingu uczestnicy porozmawiają z ekspertami z Toucan Agency. Na pytanie – Jak przygotować dobry plan promocji, żeby dać książce szansę na stanie się bestsellerem odpowie Karina Caban-Rusinek, ekspertka marketingu wydawniczego. O sukcesie w tworzeniu i sprzedaży książek dla osób 50+ opowiedzą Izabela Pajor i Magdalena Kos, ekspertki marketingu wydawniczego z Silver Guru. Spotkania będą prawdziwym crème de la crème dla osób zajmujących się public relations, strategów, digital marketingowców i osób pracujących w działach promocji.

 

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza

Nieodłącznym wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie® jest prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, mający na celu popularyzację książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Nad poprawnością prac w trakcie przygotowań do Konkursu czuwa Jury, w skład którego wchodzą wybitni przedstawiciele polskiego środowiska naukowego, tj.: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Andrzej Chwalba, prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka. Laureata poznamy 14 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie www.dlugosz.krakow.pl

Po blisko dwóch latach przerwy „pod dachem” EXPO Kraków ponownie spotkają się miłośnicy literatury, którzy wśród regałów pełnych książek spędzą cztery przyjemne, jesienne dni.

 

Szczegóły:

www.ksiazka.krakow.pl
https://www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie