MuFo Rakowicka
11 czerwca, godz. 12.00
Espresso w MuFo
Czerwcowy koncert w cyklu Koncerty Espresso to propozycja spędzenia przyjemnego popołudnia w MuFo Rakowicka, czyli nowoczesnym oddziale krakowskiego Muzeum Fotografii. Tym razem zapraszamy do spotkania z jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych nie tylko przez melomanów „klasyków" muzyki kameralnej – „Serenadą na orkiestrę smyczkową G-dur" nr 13 KV 525 Wolfganga Amadeusza Mozarta, znaną jako „Eine kleine Nachtmusik". W wakacyjny nastrój wprawi nas z kolei filmowy temat z filmu „Park Jurajski" („Jurrasic Park", 1993, reż. S. Spielberg).
Wystąpią:
Justyna Duda-Krane skrzypce
Katarzyna Blajda skrzypce
Katarzyna Balas skrzypce
Sara Kupc skrzypce
Ewa Szczepańska-Chwast altówka
Elżbieta Gromada altówka
Monika Krasicka-Gajownik wiolonczela
Alina Dorożynska wiolonczela
Koncert poprzedzi rozmowa z Elizą Kubiak, adiunktką w Dziale Inwentarzy Muzeum Fotografii w Krakowie, która opowie o serii zdjęć „kobieciej orkiestry” oraz o postaci ich autorki, Klementyny Zubrzyckiej-Bączkowskiej. Bilet na Czerwcowe Espresso to także zaproszenie do zwiedzania dwóch wystaw przygotowanych przez Muzeum Fotografii – wystawy czasowej przygotowanej z Fundacją World Press Photo „Odporność. Historie kobiet inspirujących do zmian” to dopełnienie tematu spotkania. Jednocześnie bilet uprawnia do zwiedzania wystawy stałej MuFo pt. „Co robi zdjęcie?”.
Koncerty Espresso to cykl krótkich jak shot espresso spotkań z muzyką w oddziałach krakowskich muzeów. Koncert połączony jest z prezentacją wybranego dzieła sztuki, do którego nawiązuje repertuar występu.
Cykl stwarza przyjazne warunki do wejścia w świat sztuki dla tych, którzy nie uczestniczą regularnie w życiu kulturalnym Krakowa. Jest też propozycją dla odbiorców, którzy zdecydują się choć na moment złapać oddech i w niedzielne południe podelektować się zarówno propozycją kulturalną, jak i filiżanką ulubionej kawy.
Ważne informacje:
• Koncert odbywa się w MuFo Rakowicka, Rakowicka 22A.
• Więcej informacji oraz zakup biletów na stronie Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia: sinfonietta.pl/koncerty/czerwcowe-espresso
13 czerwca, godz. 18.00
Od pigmentu do światła. Dyskusja wokół książki „Malarstwo, fotografia, film” László Moholyego-Nagya z udziałem prof. Irmy Koziny, prof. Andrzeja Gwóździa oraz dr Doroty Łuczak
László Moholy-Nagy malarz, fotograf, filmowiec, typograf, projektant i pedagog związany z Bauhausem w połowie lat 20. XX wieku pisze książkę, która jest próbą uchwycenia zmian, jakie zaszły w kulturze wizualnej po awangardzie i w toku postępującej industrializacji. Praca składa się z tekstowej części teoretycznej oraz świadomie oddzielonej części obrazowo-tekstowej, która operuje już nowymi formami komunikacji. Autor skupia się na trzech tytułowych mediach, którym przypisuje nowe funkcje, definiując ich specyfikę. Jednak w swojej narracji wszystkie formy wizualnej ekspresji oparte na barwie i światle traktuje jako przenikające się elementy medialnego spektrum. Malarstwo Fotografia Film to mikstura autorskich koncepcji oraz prognoz Moholy-Nagy’a i panoramicznego przeglądu toposów nowoczesności.
Dyskusja o niezwykłym dziele węgierskiego artysty z udziałem prof. Irmy Koziny, historyczki sztuki specjalizującej w historii projektowania i mody, filmoznawcy prof. Andrzeja Gwóździa oraz dr Doroty Łuczak, historyczki sztuki zajmującej się historią i teorią fotografii da nam szansę pokazania jego różnorodności i znaczenia dla kultury. László Moholy-Nagy bez wątpienia jest jedną z tych postaci, które ukształtowały naszą współczesność blisko sto lat temu, określając horyzont rozwoju sztuki i technologii. Wspólnie zastanowimy się jaką rolę w jego wizjach miało odegrać tradycyjne medium malarstwa, jaką film – medium przyszłości? A przede wszystkim, czym dla Moholy-Nagy’a była ulokowana pośrodku fotografia?
Andrzej Gwóźdź – profesor w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez wiele lat był również pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Łódzkiego, a także profesorem gościnnym uniwersytetów w Konstancji i Szanghaju oraz wykładowcą uczelni w Holandii, Czechach, Niemczech i na Łotwie. Interesuje się teorią filmu i nowych mediów oraz antropologią obrazowości. Ostatnio wydał dwie monografie o kinie niemieckim: Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949 (2018, 2. wyd. 2020) oraz Kino na biegunach. Filmy niemieckie i ich historie 1949–1991 (2019), a także Powtórkę z Kutza (2019). Pomysłodawca i redaktor kilkudziesięciu antologii i tomów zbiorowych z zakresu teorii mediów, historii myśli filmowej, dziejów kina na Górnym Śląsku oraz poświęconych twórcom filmowym – w ostatnich latach ukazały się m.in.: W poszukiwaniu polskiej Nowej Fali (wspólnie z M. Wach, 2017), Widzialność wyzwolona (e-book, wspólnie z N. Gruenpeter, 2018), Z góry widać lepiej. Niedokończone rozmowy z Kazimierzem Kutzem. Rozmawiał Andrzej Gwóźdź (2019), Bauhausowcy i neoplastycy o filmie i kinie. Artykuły – dokumenty – scenariusze 1921–1936 (2023). W latach 2005–2009 prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego; w latach 2006–2014 redaktor naczelny kwartalnika „Kultura Współczesna”; inicjator i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2015).
Irma Kozina – związana zatrudnieniem z ASP w Katowicach historyczka sztuki i dizajnu, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1988 roku wykładająca zagadnienia sztuki współczesnej i historii dizajnu w wyższych uczelniach w Katowicach, Gliwicach, Krakowie i Warszawie, stypendystka fundacji Gerda Henckel Stiftung oraz DAAD, autorka artykułów i książek traktujących o sztuce nowoczesnej i współczesnej, modzie, dizajnie i historii miast, napisała m. in.: Pałace i zamki pruskiej części Górnego Śląska w latach 1850-1914 (2001), Chaos i uporządkowanie. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763-1955 (2005), Art déco (2013, druga edycja w większym formacie w 2022 roku), Ikony dizajnu w województwie śląskim (2012), Polski Design (2014), Historia mody od krynoliny do mini (2017), Ikony architektury w województwie śląskim (2019). W latach 2012-2019 prowadziła rubrykę Ikony designu w wydawanym przez warszawski SARP czasopiśmie ARCH.
Dorota Łuczak – adiunktka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, redaktorka czasopisma „Artium Quaestiones”. W swoich badaniach zajmuje się historią i teorią fotografii XX i XXI wieku. W 2018 roku opublikowała monografię Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX wieku (TAiWPN Universitas, Kraków 2018). Autorka tekstów na temat fotografii nowoczesnej i współczesnej publikowanych między innymi na łamach „History of Photography”, „Artium Quaestiones”, „Sztuki i Dokumentacji”, „Porównań”, „Kwartalnika Fotografia” oraz w monografiach i katalogach wystaw. Stypendystka Corbridge Trust (Cambridge University), Rządu Francuskiego, Stiftung Preussischer Kulturbesitz, Fundacji Lanckorońskich oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Obecnie bierze udział w pracach redakcyjnych nad antologią polskich tekstów o fotografii (1839-1989); oraz przygotowuje (wraz z dr Aleksandrą Paradowską) opracowanie archiwum fotograficznego Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Prowadzenie: Paweł Brożyński – historyk sztuki, tłumacz, kurator, prezes Fundacji SPLOT. Studiował historię sztuki w Krakowie i w Wiedniu, a także filozofię. Współtwórca projektu dyscypliny/sztuki (od 2009). Opracował wraz z Małgorzatą Jędrzejczyk krytyczne wydanie Atlasu obrazów Mnemosyne Aby’ego Warburga (2015) oraz rozprawy Mariana Minicha O nowy typ muzeów sztuki (2018).
Małgorzata Swaryczewska-Krzakiewicz – producentka wydarzeń kulturalnych i artystycznych, certyfikowana koordynatorka (IPMA). Wiceprezeska Fundacji SPLOT, współtworzy dział wydawniczy fundacji oraz, wznowiony w tym roku projekt, dyscypliny/sztuki.
Ważne informacje:
- Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
- Czas trwania: ok. 1,5 godz.
- Cena: 5 PLN.
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
Wydarzenie pod patronatem honorowym Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie.
Wydarzenie zorganizowane przez Fundację SPLOT we współpracy z MuFo.
14 czerwca, godz. 11.30
Maluchy w MuFo I Emocje i fotografia
Klub dla rodziców i dzieci w wieku 0-1,5 lat
Czy można połączyć opiekę nad maluchem z wizytą w Muzeum?
W MuFo jest to możliwe! Ideą cyklu „Maluchy w MuFo” jest stworzenie przestrzeni do spotkania i wymiany wiedzy dla rodziców przebywających na co dzień w domu z niemowlętami. Zapraszamy Was do ciekawego, a jednocześnie bezpiecznego miejsce spotkań dla rodziców i ich dzieci, gdzie wszyscy mogą wziąć udział w oprowadzaniach po wystawach lub warsztatach. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w MuFo Rakowicka i dotyczą fotografii i szeroko pojętej kultury wizualnej. Zapewniamy swobodną atmosferę, wrażliwość i otwartość prowadzących.
Podczas czerwcowego spotkania w ramach cyklu „Maluchy w MuFo” zastanowimy się, jak opowiadać o emocjach poprzez fotografię. Jak robić zdjęcia zwykłym przedmiotom, żeby wydobyć z nich tajemniczość? Czy można przekazać radość i ekscytację za pomocą fotografii zwykłych przedmiotów, jak np. widelca, łyżki, słoika, lub elementu garderoby? Na warsztatach spróbujemy sfotografować przedmioty codziennego użytku w ciekawy i zaskakujący sposób, który pozwoli wydobyć z pozornie banalnej rzeczywistości drugie dno. Porozmawiamy o perspektywie, kadrze, kompozycji, świetle i o… emocjach, oczywiście.
Spotkanie odbędziemy w sali edukacyjnej, gdzie są wykładziny i poduszki oraz wydzielona pufami przestrzeń, gdzie można położyć maluszka, napić się herbaty, są zabawki i książki. W pobliżu znajduje się toaleta, przewijak, woda, a nawet kuchnia, gdzie można podgrzać wodę czy jedzenie.
Prowadzenie: Małgorzata Fatalska – fotografka, nauczycielka. Ukończyła fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, a obecnie jest studentką Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. Uwielbia podróżować. Jest największą fanką serialu Twin Peaks.
Ważne informacje:
- Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A. Miejsce zbiórki: hol główny.
- Spotkanie jest przeznaczone dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 0-1,5.
- Cena: 10 PLN.
- Czas trwania: ok. 80 minut.
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
15 czerwca, godz. 18.00
Foto Update | Spotkanie z Jakubem Owczarkiem
Foto Update to cykl spotkań z profesjonalistami i profesjonalistkami, w ramach których mamy szansę na „update” tego, co dzieje się współcześnie w fotografii. Specjaliści/stki, artyści/stki, fotografowie/ki, autorzy/rki i kreatorzy/rki zdradzają, nad czym aktualnie pracują i jak pracują, z różnych perspektyw opowiadają o projektach fotograficznych, wystawach, publikacjach.
Podczas spotkania Jakub Owczarek za pomocą fotografii opowie o swojej artystycznej drodze – od spontanicznych zdjęć robionych wszędzie, gdzie się da, przez pierwsze przemyślane serie fotografii, sesje ze znajomymi, pierwsze zlecenia, aż do kampanii dla dużych firm. Pokaże na przykładach jak przez lata poszukiwań, korzystania z różnych narzędzi i próbowania nowych dziedzin, ewoluowała jego estetyka.
Zaproszony gość: Jakub Owczarek – ma 27 lat, pochodzi z Trójmiasta, mieszka w Warszawie. Ukończył studia licencjackie na kierunku wzornictwo na ASP w Gdańsku, a obecnie studiuje fotografię w Łódzkiej Szkole Filmowej. Pracuje jako freelancer robiąc głównie zdjęcia i grafikę. Projektuje także drobne obiekty i drukuje je na drukarce 3d. Lubi typografię, tatuaże i modę. Wypracował charakterystyczną dla siebie estetykę i stara się cały czas testować ją za pomocą różnych mediów. Współpracował z wieloma osobami ze świata show biznesu i dużymi firmami, m.in.: z Samsung, Reserved, Newonce, Pop Town, Vogue, Local Heroes, Doom3k, Levis, Cat, Dr. Martens, CCC, Sofix, Worldbox, Urbancity, Pufy, Hermetic Square, 2005, Aint, Sick Mind, Zwykle Zycie, WSS, Dawid Podsiadło, Tymek, Magiera, Margaret, Kacperczyk, Coals, Jacuś, Zibex, Holak, Rosalie, Ten Typ Mes.
Ważne informacje:
- Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
- Cena: 5 PLN.
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
18 czerwca, godz. 12.00
Oprowadzanie po wystawie „Co robi zdjęcie?” z przewodnikiem
Ponad 1000 obiektów, w tym niemal 300 aparatów fotograficznych – ten gąszcz warto zobaczyć z przewodnikiem. Pytając „Co robi zdjęcie?” – a więc „jak działa”, ale także, w kolokwialnym rozumieniu – „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie, kuratorzy wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania i sposobami wykorzystania zdjęć. „Co robi zdjęcie?”, choć nie rości sobie prawa do tytułu wystawy poświęconej historii fotografii, zaprasza widzów do prześledzenia jej początków, daje wgląd w technologie zapisu na kliszy, szklanej płycie czy dysku komputera, przywołuje sylwetki fotografek i fotografów.
W trakcie oprowadzania wspólnie przyjrzymy się różnym rolom fotografii: rodzinnej pamiątki, wyzwalacza wspólnego wygłupu, narzędzia etnografii i propagandy. „Co robi zdjęcie?” pozwoli się przekonać, jak wyglądały kolejne aparaty fotograficzne, jakich chemikaliów używano do wywoływania zdjęć, ale także – jakie tematy najchętniej fotografowano czy do jakich celów wykorzystywano fotografię.
Ważne informacje:
- Oprowadzanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
- Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę.
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
22 czerwca, godz. 11.00
Czwartek dla Seniora I Ogrody i parki okolicy MuFo Rakowicka. Spacer rekreacyjno-fotograficzny
Tuż przed początkiem astronomicznego lata zapraszamy na aktywny Czwartek dla Seniora. Przejdziemy się po najbliższej okolicy MuFo Rakowicka – można wziąć ze sobą kijki spacerowe, koniecznie bidon z lemoniadą lub wodą i, jeśli ktoś lubi fotografować, to naturalnie również aparat fotograficzny. Będziemy podziwiać, fotografować i poznawać piękne, historyczne założenia ogrodowe i parkowe w naszej najbliższej okolicy, a przy tym poznamy historię najważniejszych zabytków i kamienic ulicy Rakowickiej. Przyjrzymy się dawnemu ogrodnictwu miejskiemu, kościelnemu, parkom, a także najbardziej monumentalnemu ogrodowi Krakowa – Ogrodowi Botanicznemu UJ.
Wydarzenie organizowane we współpracy z Ogrodem Botanicznym UJ
Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka, muzealniczka. Autorka rozprawy doktorskiej, poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989-2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz muzealny. Kuratorka wystaw. Autorka artykułów naukowych i katalogów wystaw, poświęconych epoce PRL-u, muzealnictwu, historii mówionej. Pracuje w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Ważne informacje:
• Spacer rusza spod MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Spacer przeznaczony dla seniorów (dopuszczamy udział także innych „dorosłych” amatorów fotografii).
• Cena: 5 PLN.
• Czas trwania: 1,5 godz.
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
24 czerwca, godz. 11.00
Widzi mi się I Na tropie kwiatu paproci
Na ostatnich przedwakacyjnych warsztatach z cyklu „Widzi mi się” zastanowimy się, jak przyroda wpływa na ludzkie zwyczaje. Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy pod koniec grudnia? Czym była noc świętojańska i czemu była obchodzona? Dowiemy się, które rośliny i zwierzęta były ważne podczas różnych obrzędów. Wyruszymy też na poszukiwanie kwiatu paproci… w naszych wyobraźniach.
Prowadzenie: Blanka Błaszczak-Rozenbaum – etnolożka, edukatorka muzealna. Najbardziej interesują ją dawne fotografie ludzi i zastanawianie się nad tym, kim byli? Co myśleli w trakcie robienia zdjęcia? Co jedli, zanim przyciśnięto spust migawki? Odpowiedzi na te pytania szuka w różnych historiach, które później lubi opowiadać. I rozmawiać o nich.
Ważne informacje:
- Warsztaty odbywają się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
- Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-9 lat.
- Cena: 15 PLN.
- Czas trwania: 1,5 godz.
- Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
29 czerwca, godz. 18.00
Foto Update | Spotkanie z Pawłem Fabjańskim
Foto Update to cykl spotkań z profesjonalistami i profesjonalistkami, w ramach których mamy szansę na „update” tego, co dzieje się współcześnie w fotografii. Specjaliści_stki, artyści_stki, fotografowie_ki, autorzy_rki i kreatorzy_rki zdradzają, nad czym aktualnie pracują i jak pracują, z różnych perspektyw opowiadają o projektach fotograficznych, wystawach, publikacjach.
Podczas spotkania Paweł Fabjański podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy jako fotograf komercyjny. Opowie o swoich metodach twórczych, które pomagają mu w wydobywaniu kreatywnych pomysłów, oraz o nowych technologiach, które z pewnością zmienią oblicze fotografii w najbliższych latach. Spotkanie to będzie okazją do dyskusji na temat konfrontacji świata artystycznej ekspresji z oczekiwaniami klientów, które stawia się dzisiaj przed fotografami.
Paweł Fabjański – fotograf mieszkający i tworzący w Warszawie, reprezentowany przez dwie renomowane agencje fotografów reklamowych: ShootMe i Take. Jego głównym zainteresowaniem jest eksploracja subtelnej granicy między sztuką a komercją, którą bada w swoich własnych projektach. Jego aparat uchwycił takie sławy jak Brodka, O.S.T.R., Taco Hemingway, Quebonafide, Możdżer, XXANAXX i wielu innych muzyków i artystów. Jest laureatem wielu nagród, zarówno z branży reklamowej, jak i fotograficznej. Oprócz prowadzenia działalności komercyjnej jako fotograf reklamowy, Fabjański jest również wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W swoich prywatnych realizacjach wyraźnie inspiruje się kinem, literatura i "urban-style" (czyli mieszanką street-artu, komiksów I pop-kultury). Tworzy dzieła w których na równych prawach funkcjonuje warstwa estetyczna oraz konceptualna. Jest entuzjastą nowych technologii, które stara się w możliwie szerokim stopniu wykorzystywać w swojej twórczości.
Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: 5 zł.
• Zapisy przez system online: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
MuFo Józefitów
10 czerwca, godz. 11.00
Bogate wnętrze MuFo | Oprowadzanie z przewodnikiem po budynku MuFo Józefitów
Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.
Ważne informacje:
- Oprowadzanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
- Cena: 18 PLN (bilet normalny), 14 PLN (bilet ulgowy).
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
13 czerwca, godz. 16.00 – 18.00
Kameralne warsztaty w ciemni: technika srebrowa
Chcesz spróbować swoich siły w ciemni i nauczyć się korzystać z powiększalnika fotograficznego? Nasz kameralny warsztat to świetna okazja, żeby przekonać się, czy analogowe wywoływanie zdjęć to coś dla Ciebie. W małej grupie, pod czujnym okiem specjalisty od pracy w ciemni, uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak wykonać odbitkę srebrową w technice hybrydowej. Dodatkowa atrakcja? W trakcie warsztatów będziemy pracować na zdjęciach uczestników – każdy z nich wykona odbitkę na podstawie… wybranego zdjęcia z pamięci własnego telefonu!
Prowadzenie: Szymon A. Nowak – artysta interdyscyplinarny. Aktualnie głównym obszarem jego działalności jest fotografia chemiczna, eksperymentalna. Studiował na kierunku Nove Media na wydziale Sztuki Technickiej Univerzitie v Košiciach na Słowacji (2005 r.) oraz Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2008 r.). Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i zagranicą. Od 2013 r. wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2022 r. zatrudniony jako specjalista w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Ważne informacje:
- Warsztaty odbywają się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
- Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży licealnej i osób dorosłych.
- Cena: 150 PLN.
- Czas trwania: ok. 2 godz.
- Limit uczestników: 4 os.
- Warsztaty odbędą się pod warunkiem zebrania 4 osobowej grupy.
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
17 czerwca, godz. 11.00
Bogate wnętrze MuFo | Oprowadzanie z przewodnikiem po budynku MuFo Józefitów
Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.
Ważne informacje:
- Oprowadzanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
- Cena: 18 PLN (bilet normalny), 14 PLN (bilet ulgowy).
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
24 czerwca, godz. 11.00
Bogate wnętrze MuFo | Oprowadzanie z przewodnikiem po budynku MuFo Józefitów
Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną. Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.
Ważne informacje:
- Oprowadzanie odbywa się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.
- Cena: 18 PLN (bilet normalny), 14 PLN (bilet ulgowy).
- Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.
MuFo Strzelnica
7 czerwca, godz. 15.00
Zapraszamy na spotkanie ogrodnicze. Będziemy sadzić i siać, a przy okazji rozmawiać o roślinach i wymieniać się doświadczeniami ogrodniczo-zielarskimi. Chętnych zapraszamy do pielęgnacji naszego wspólnego ogrodu.
Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w Klubie MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.
• Spotkanie bez ograniczeń wiekowych.
• Wstęp na wydarzenie w ramach Karnetu Klubowego MuFo Strzelnica. Zakup karnetu przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl lub w biletomacie.
14 czerwca, godz. 15.00
Zapraszamy na spotkanie zielarskie. Będziemy układać zielnik, zbierać rośliny i opisywać je, a także wymieniać się doświadczeniami ogrodniczo-zielarskimi. Chętnych zapraszamy do pielęgnacji naszego wspólnego ogrodu.
Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w Klubie MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.
• Spotkanie bez ograniczeń wiekowych.
• Wstęp na wydarzenie w ramach Karnetu Klubowego MuFo Strzelnica. Zakup karnetu przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl lub w biletomacie.
21 czerwca, godz. 15.00
Zapraszamy na spotkanie zielarskie. Będziemy układać zielnik, zbierać rośliny i opisywać je, a także wymieniać się doświadczeniami ogrodniczo-zielarskimi. Chętnych zapraszamy do pielęgnacji naszego wspólnego ogrodu.
Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w Klubie MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.
• Spotkanie bez ograniczeń wiekowych.
• Wstęp na wydarzenie w ramach Karnetu Klubowego MuFo Strzelnica. Zakup karnetu przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl lub w biletomacie.
24-25 czerwca
Fotografia organiczna – ogrodowa uprawa fotografii w Galerii MuFo Strzelnica
Czy jest możliwe uruchomienie procesu uzyskiwania fotogramów, w warunkach i czasie niwelującym do minimum osobisty udział inicjatora takiego eksperymentu i czy jest możliwe otrzymanie dzieła, które niczego nie zatrzymuje, ale przeciwnie - nie przestaje się przekształcać, a jego nietrwałość jest oczekiwaną zaletą? Czy jest możliwe „uprawianie” fotografii, która na naszych oczach zmienia się reagując na warunki otoczenia i niejako żyje własnym życiem? Na publiczne próby tego rodzaju podejścia do fotografii wybraliśmy ogrodową przestrzeń wokół MuFo Strzelnica.
Harmonogram:
24 czerwca, 15.00 – wprowadzenie do fotografii organicznej i założenie uprawy fotograficznej
25 czerwca, 17.00 – zakończenie procesu fotograficznego
Szczegółowy opis projektu:
Efekt styku, ekoton i ogrodowa uprawa fotografii
Anna Nacher / Bogdan Kiwak / Marek Styczyński
Ekoton jest strefą przejściową, obszarem niejednorodnym i zawsze bogatszym niż czyste, sąsiadujące ze sobą środowiska. Ekoton stwarza doskonałe warunki dla modyfikacji, zmiany i różnorodności ze względu na zanieczyszczenie czystych form i napięcia generowane przez niejednorodność. Bogactwo ekotonu nie jest więc prostym efektem nałożenia dwóch sąsiadujących środowisk, ale strefą pojawiania się całkiem nowych form. Powstawanie nowych jakości na styku czystych form nazywany jest w naukach przyrodniczych efektem styku.
Fotografowanie zwykło kojarzyć się z „chwytaniem chwili na gorąco”, „zatrzymywaniem w kadrze” i dokumentowaniem „ulotnych chwil” oraz realizacją subtelniejszych odmian wymienionych celów. Sprawność lub/i artyzm fotografującego mierzy się zazwyczaj trafnością wyboru obiektu, refleksem i wyobraźnią albo emocjonalnym odzewem u oglądającego, w połączeniu (co jest coraz mniej oczywiste) z nienagannym warsztatem. W każdym wypadku sukces fotografującego mierzy się sprawnością w przekazaniu widzowi osobistego poglądu, ideologii lub innych przejawów emocjonalnego zaangażowania autora.
Czy jest możliwe uruchomienie procesu uzyskiwania fotogramów, w warunkach i czasie niwelującym do minimum osobisty udział inicjatora takiego eksperymentu i czy jest możliwe otrzymanie dzieła, które niczego nie zatrzymuje, ale przeciwnie - nie przestaje się przekształcać, a jego nietrwałość jest oczekiwaną zaletą? Czy jest możliwe „uprawianie” fotografii, która na naszych oczach zmienia się reagując na warunki otoczenia i niejako żyje własnym życiem? Na publiczne próby tego rodzaju podejścia do fotografii wybraliśmy ogrodową przestrzeń wokół MuFo Strzelnica. Wzorując się na uprawach ogrodowych, opracowaliśmy trzy kolejne fazy działania: inicjalną, inkubacji oraz finalną. Proponujemy w ten sposób sięgnięcie do podstawowego znaczenia określenia – uprawianie fotografii, uprawianie sztuki.
24 czerwca, 15.00 - wprowadzenie do wspólnej uprawy fotografii (Anna Nacher, Marek Styczyński)
Po wprowadzeniu (około 30 minut), podczas około dwugodzinnej fazy inicjalnej, papier fotograficzny pokrywamy, zebraną (a wcześniej wybraną) materią organiczną.
Arkusze papieru światłoczułego rozłożone na kilkumetrowym podkładzie z tekstury przykryjemy liśćmi, łodygami, kwiatami i inną materią organiczną znalezioną w ogrodzie. Materiał organiczny dobierzemy kierując się dominującą obecnością w otoczeniu Galerii, zawartością czynnych substancji chemicznych i łatwość identyfikacji formy.
Po założeniu uprawy fotograficznej, oznakowania grządki i wykonania dokumentacji fotograficznej, pozostawimy ją na 24 godziny w spokoju.
Podczas fazy inkubacji nie ingerujemy w naszą uprawę, pozwalamy zachodzić naturalnym zjawiskom: skraplaniu się pary wodnej, dopływowi wody opadowej i tworzeniu się roztworów i koloidalnych mieszanek z organicznymi substancjami wydostającymi się z roślin i minerałów. Ważnym czynnikiem jest też periodyczna zmiana naświetlenia polegająca na zamianie światła słonecznego na słabsze światło elektryczne z ulicznych latarni.
Spotkamy się ponownie w niedzielę 25 czerwca o godzinie 17.00.
Przystąpimy do wydobywania materiału światłoczułego i zawieszenia procesów reakcji z otoczeniem i wytworzonym swoistym środowiskiem fotochemicznym.
Tak rozpocznie się faza finalna, w której uczestniczą ochotnicy. Wydobędziemy arkusze papieru i po opłukaniu i potraktowaniu octem, dokonamy reprodukcji, a fotogramy zabezpieczymy w światłoczułym pojemniku. Po wysuszeniu w warunkach kameralnych ukażą się nam nieco odmienne od wcześniej oglądanych obrazy / mapy / ślady fotograficzne: przejściowy efekt styku fotografii (wizualnych efektów działania światła) i czegoś innego, czego? Ukażą się odwzorowania figuralne, a także swoiste pejzaże w subtelnych tonacjach rozmaitych kolorów. Ponadto, po każdym otwarciu koperty światłoczułej fotogramy ożywają i nabierają nieco innych barw i kształtów. Ten proces nie zostanie definitywnie zatrzymany aż do swoistej śmierci obrazu.
Opisaną metodę i jej efekty nazwaliśmy fotografią organiczną, a pierwsza akcja tego typu miała miejsce w Galerii Stary Dom w ramach fotograficznego Festiwalu „Widzi się” (2006). Fotografia organiczna powstaje bez użycia kamer fotograficznych, w wyniku działania na materiał światłoczuły naturalnych roztworów chemicznych zawartych w roślinach, mechanicznego nacisku, małej ilości światła i periodycznej zmiany jego rodzaju i natężenia, a także czasu. Akcje ogrodowej uprawy fotografii odbywają się poza przestrzenią galerii i sal wystawowych. Pracujemy w ekotonie miejskim i wiejskim, pomiędzy organicznym a mechanicznym, pomiędzy techniką a przypadkiem, pomiędzy oficjalnym i prywatnym, pomiędzy sztuką a rytuałem, uznanym i wyśmianym... Proces uruchomiony w fazie inicjalnej i otrzymane „żyjące fotografie” oraz dokumentacja ich zmian / rozwoju / umierania, to rezultat efektu styku.
(Marek Styczyński)
Informacje o autorach:
Bogdan Kiwak – zajmuje się fotografią klasyczną, specjalizuje się w technikach camera obscura, uczył się fotografii we Wrocławiu pod okiem Natalii LL, a obecnie uczy podstaw fotografii w Studium Fotografii w Nowym Sączu, gdzie mieszka.
Anna Nacher – dr hab. profesorka UJ zajmuje się teorią nowych mediów i kulturą współczesną, eksperymentuje z dźwiękiem i technikami głosowymi. Jest fundatorką Fundacji Biotop Lechnica (Słowacja). Wraz z Markiem Styczyńskim tworzy Projekt Karpaty Magiczne / The Magic Carpathians Project. Mieszka w Krakowie.
Marek Styczyński – jest leśnikiem i zawodowym ekologiem, zajmuje się permakulturą i eksperymentalnym ogrodnictwem, jest także współfundatorem Fundacji Biotop Lechnica i autorem opracowań i książek z zakresu etnobotaniki, permakultury i alternatywnych form uprawiania turystyki. Mieszka w Krakowie.
28 czerwca, godz. 15.00
Zapraszamy na spotkanie ogrodnicze. Będziemy sadzić i siać i pielęgnować rośliny, a przy okazji rozmawiać o roślinach i wymieniać się doświadczeniami ogrodniczo-zielarskimi.
Ważne informacje:
• Spotkanie odbywa się w Klubie MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.
• Spotkanie bez ograniczeń wiekowych.
• Wstęp na wydarzenie w ramach Karnetu Klubowego MuFo Strzelnica. Zakup karnetu przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl lub w biletomacie.