Zapraszamy na wakacyjne spacery realizowane w ramach SPINarium (część projektu SPINaj naukę). Dzięki otrzymanemu wsparciu z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki proponujemy w podróż po zabytkach naszego miasta. Spacery pozwolą na poznanie ciekawych miejsc i niezwykłych historii ludzi, związanych z inżynierią miejską i nauką. Idąc ulicami miasta odkrywać będziemy tajemnice i rozwiążemy wiele zagadek z przeszłości. Spacerować będziemy wspólnie z Wojciechem Zabielskim - licencjonowanym przewodnikiem po Krakowie (http://krakow-przewodnik.com.pl).
Spacer Kolej i komunikacja miejska
12 czerwca 2021, godz. 12:00
Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza na spacer, podczas którego poznamy historię krakowskiej komunikacji, zarówno tej dalekobieżnej, jak i lokalnej. Dlaczego pierwsza linia kolejowa nie docierała do Wiednia ówczesnej stolicy imperium? Po jakich trasach poruszały się pierwsze tramwaje? Dlaczego Niemcy chcieli zlikwidować dworzec główny? Jaki intratny, acz przestępczy interes funkcjonował na kolejach krakowskich? Odpowiedź na te pytania zna przewodnik Wojciech Zabielny, który jest pasjonatem historii Krakowa i potrafi o niej ciekawie opowiadać.
Pierwsza linia kolejowa na ziemiach polskich powstała w 1842 roku i łączyła Wrocław z Oławą. Nowa technika transportu rozwijała się intensywnie, przyszedł też czas na wprowadzenie jej w Krakowie. 13 października 1847 Towarzystwo Kolei Krakowsko-Górnośląskiej uruchomiło pierwszą w Galicji linię kolejową łączącą Kraków z Jaworznem Szczakową. Na przestrzeni lat zmieniała się technika, a krakowską kolej rozbudowywano i unowocześniano. Starano się nawet zmieniać położenie dworca głównego. Mieszkańcy Krakowa, zapragnęli również poruszać się szybciej w obrębie samego miasta, a na powozy i dorożki nie było stać każdego. I tak w 1867 roku pojawił się omnibus konny, z którego mógł korzystać każdy. Kilka lat później powstały tramwaje konne, a Rynek Główny stał się najważniejszym węzłem komunikacyjnym w Krakowie.
Spacer wyruszy z dziedzińca Muzeum przy ul. Św. Wawrzyńca 15 dotrze przez Rynek do Dworca Głównego, by po drodze pokazać wiele historycznie ciekawych miejsc.
Czas trwania: 2 godz.
Bilet w cenie 19 zł upoważnia równocześnie do zwiedzenia dwóch wystawy w MIM: „Więcej światła” oraz „Futuronauci”.
Limit miejsc: 30 osób - decyduje pierwszeństwo zgłoszenia.
Tematy i daty kolejnych spacerów:
20.06.2021 Krakowski przemysł
10.07.2021 Bezpieczeństwo - Kryminalne opowieści z Krakowa
25.07.2021 Krakowskie Kobiety
14.08.2021 Rewolucyjny Kraków
29.08.2021 W zdrowym ciele ... szlak medyczny
Rezerwacje /Informacje od poniedziałku do piątku, w godzinach: od 8:00 do 16:00 telefonicznie 12-428 -66-00 wew. 11 lub mailowo: [email protected]