Ekspozycja przedstawia szczególnie rzadkie przedmioty z zastaw stołowych takie jak sosjerki, solniczki, teryny, naczynia do picia a wśród nich czarki, pucharki, kielichy, kubki i kufle a ponadto dzbanki do kawy, herbaty i czekolady oraz naczynia do chłodzenia wina i kieliszków. Uwagę zwraca wyjątkowy nef, czyli statek na sól.

Wybrane obiekty pochodzą z zastaw stołowych dworów panujących m.in. Jerzego III króla Wielkiej Brytanii  i Irlandii i króla Hanoweru, królów: Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III, Fryderyka Augusta III oraz carycy Katarzyny Wielkiej. Niektóre z naczyń w przeszłości wchodziły też w skład  wysokiej klasy  kolekcji należących do bogatych rodów np. Rothschildów. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Prezentowana kolekcja jest własnością rodziny Matzke, którą założyli Helga i Fred Matzke. Właściciele to znani na świecie niemieccy antykwariusze specjalizujący się w zabytkowym złotnictwie. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka nawiązało z nimi kontakt kilka lat temu kupując solniczki do swoich zbiorów. Kontakty zaowocowały dalszą współpracą i prezentacją ich niezwykłej kolekcji na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Obok wielickiego Muzeum obiekty z kolekcji >Helga Matzke< posiada też Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Dzięki uprzejmości dyrekcji wawelskiego zamku, zostaną one również pokazane na tej wystawie.

 

Wystawie towarzyszy obszerny katalog w języku polskim i angielskim, który w sposób interesujący i bardzo szczegółowy przedstawia cenne zabytki. Zawiera także ciekawe eseje niemieckich znawców tematu, dotyczące historii naczyń stołowych służących do podawania soli, napojów i potraw.

 

Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Współpraca: Helga Matzke European Silver

Autorzy scenariusza: dr Christina Ntaflou i Fred Matkze

Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek

Projekt plastyczny: Marek Suchowiak

Autor zdjęć: Mitko Fotografie GmbH Munich

 

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Informacja o organizatorze wystawy

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest zaliczane do największych muzeów górniczych na świecie. Istnieje już 70 lat.

Posiada ekspozycje: w kopalni soli (na głębokości 135 m) i w Zamku Żupnym znajdującym się w pobliżu kopalni. Zamek w przeszłości był siedzibą zarządu i centrum administracyjnym solnego przedsiębiorstwa. Funkcję tę pełnił od końca XIII w. do 1945 r. Zarówno kopalnia soli jak i Zamek Żupny znajdują się na Liście UNESCO.

 

Muzeum gromadzi obiekty związane z produkcją soli w Polsce. Ponieważ sól podaje się w solniczkach dlatego, obok maszyn górniczych, narzędzi, okazów soli i sztuki górniczej, wielickie Muzeum kolekcjonuje również solniczki.

Sól w przeszłości była kosztowną przyprawą stąd naczynia do jej podawania wykonywano z cennych materiałów i bogato zdobiono. Solniczka pełniła też wtedy ważną rolę – wyznaczała miejsce przy stole dla najważniejszych osób na uczcie.

Wielicka kolekcja solniczek i naczyń przyprawowych obejmuje ponad 1000 obiektów i zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. Ponad 300 z nich prezentowanych jest na wystawie stałej „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8).

www.muzeum.wieliczka.pl