Czy jest coś gorszego niż brak żywej, prawdziwej muzyki? Wielu z nas doświadczyło tego w ostatnim czasie pandemii kiedy to i my jako wykonawcy nie mogliśmy mieć kontaktu z odbiorcami ale i co najważniejsze – odbiorcy nie mieli dostępu do sztuki realnie dotykającej i poruszającej. Mimo, że jak wiele zespołów podejmowaliśmy próby tworzenia sztuki w świecie wirtualnym – to nawet pomimo sukcesu, jakim było stworzenie virtualnego chóru z artystami z ponad 30 krajami świata – to nie to samo co żywy kontakt z emocjami artysty.
Dlatego… po raz kolejny już - zespół Śpiewanie bez Granic zaprezentował najpiękniejsze dzieła muzyki klasycznej na Zamku Tenczyn oraz w Klasztorze w Alwerni. Niesamowite koncerty są rezultatem czwartych już warsztatów wokalnych odbywających się na terenie Gminy Krzeszowice – tym razem przy życzliwości Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach, gospodarzy Zamku Tenczyn w Rudnie, Klasztoru w Alwerni oraz Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni - miały miejsce w dniach 29.06-4.07.2020.
Tegoroczne warsztaty ze względu na specyficzną sytuację związaną z pandemią przyjęły nieco krótszą formę, jednakże udało nam się wykonać dwa zwieńczone artystycznym sukcesem koncerty, i to właśnie pierwszy z nich odbył się w podziękowaniu medykom i wszystkim niosącym pomoc podczas trudnej sytuacji epidemiologicznej 3.07.2020 w Klasztorze w Alwerni – Opera di Sacra. Drugim ważnym wydarzeniem był Muzyczny Szturm na Zamek Tenczyn, który okazał się przywołać tłumnie spragnioną muzyki publiczność. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja naszej okolicy na międzynarodowej arenie kulturalnej poprzez stworzenie festiwalu operowego na terenie Gminy Krzeszowice, którego innowacją jest pokazanie tego, że śpiew operowy może być dostępny dla każdego, bez względu na wiek, pochodzenie czy doświadczenie. Ponadto, na wzór festiwalu w Savonlinna w Finlandii warsztaty stają się miejscem rozpoznawalnym na mapie Europy jako ośrodek kultury operowej.
Mimo tego, że sytuacja i zatrzymanie kulturalne wciąż się utrzymuje – Śpiewanie bez Granic postanowiło przełamać tę stagnację w postaci warsztatów wokalnych oraz koncertów - w Alwerni i Rudnie.
W repertuarze znalazły się najpiękniejsze dzieła sakralne, operowe, operetkowe a także perły muzyki filmowej jak „Nella Fantasia” autorstwa Ennio Moricone czy „Miłość ci wszystko wybaczy” z filmu Szpieg w Masce. Nie zabrakło dzieł Moniuszki, Donizettiego, Lehara, Verdiego, Straussa, Pucciniego, Belliniego, Webbera czy Mozarta w wykonaniu zespołu oraz solistów. Zabrzmiały pełne emocji dzieła takie jak „Va pensiero”, „Brindisi”, „Czardasz”, „Wielka sława to żart”, „ Matki człowieczej lament” czy „Amore Perduto”. Do zacnego grona naszych artystów dołączyli: Dorota Dobrolińska-Struck, Joanna Petryka-Wawrowska, Milena Sołtys-Walosik, Joanna Święszek, Miranda Exner, Katarzyna Haras, Joanna Święszek, Iwona Siwiec, Anna Konik, Krzysztof Aureliusz Łuczyński oraz Rafał Majzner. Zaakompaniowali Olena Spivak-Slonytska oraz Mateusz Lasatowicz z towarzyszeniem instrumentów : Agnieszki Michalik, Anny Śliwy, Michała Bajorka (skrzypce), Teresy Wawszczak (altówka), Kariny Krychun (wiolonczela) oraz Izabelli Kasprolewicz na flecie poprzecznym. Zadyrygowali : Joanna Grandys, Magdalena Białecka oraz Maksymilian Żelazny.
Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Marszałka Małopolski, Starostwa Powiatowego w Krakowie, Burmistrza Gminy Krzeszowice a także Burmistrz Gminy Alwernia, pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mimo, że w tym roku nic nie zapowiadało tego, że wydarzenie uda się zorganizować – cieszymy się, że doszło ono do skutku i jest ono kolejnym naszym sukcesem ważnym dla Gminy Krzeszowice. Zespół mimo pandemii cały czas pracował i rozwijał się np. poprzez wirtualny projekt Nabucco który zintegrował ludzi z niemal 30 krajów świata. Śpiewanie bez Granic wzięło również udział w tegorocznej edycji Festival delle Art V Edizione 2020 sul Web organizowanym przez Associazione Noi per Napoli w Neapolu, co zaowocowało sukcesem w postaci przyznania zespołowi nagrody specjalnej Noi per Napoli oraz 1 miejsca w katogori śpiew od jur prasowych za nagranie „O sole mio” w wykonaniu Krzysztofa Łuczyńskiego, Luca Tamani oraz zespołu wokalnego.
Warsztaty i koncerty powstały przy współpracy dwóch niezależnych stowarzyszeń Polsk-Norsk Kulturforening SAMHOLD z siedzibą w Oslo oraz Stowarzyszenia Scena Kultury Wokalnej Śpiewanie bez Granic z Tenczynka. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Krzysztof Aureliusz Łuczyński - tenor Den Norske Opera w Oslo pochodzący z Tenczynka, któremu to zawdzięczamy to, że od 2017 roku na terenie naszej Gminy sztuka operowa rozkwita z roku na rok pod postacią koncertów, warsztatów i różnych międzynarodowych muzycznych inicjatyw.
Śpiewasz? Podoba Ci się nasza inicjatywa? A może chciałbyś nas wesprzeć? Już planujemy
kolejne koncerty, dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego na adres :
[email protected] . Zapraszamy również do wspierania naszej inicjatywy, co pozwoli na dalszy rozwój projektu. Numer konta naszego stowarzyszenia: 15 1020 2906 0000 1802 0437 9368.
- A
- A
- A
Muzyczny szturm i przełom – pierwsze koncerty po pandemii w wykonaniu artystów zespołu Śpiewanie bez granic
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze