Konferencja organizowana jest przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i gromadzi uczestników z całego świata. Ugruntowała ona swoją pozycję jako jedno z czołowych wydarzeń poświęconych neuronauce w Europie, podczas którego możemy obserwować zderzenie się dwóch światów - pełnej zapału nauki rozwijanej przez młode pokolenie i przestrzeni doświadczonych profesorów, będących ekspertami w swoich dziedzinach.
CO TO ZA WYDARZENIE?
Głównym celem konferencji jest zapewnienie badaczom możliwości do podzielenia się najnowszymi odkryciami, wiedzą i doświadczeniem, a także nawiązywanie cennych kontaktów z naukowcami reprezentującymi różne dziedziny neurobiologii. Spotkamy się zarówno z wynikami badań dotyczących genetycznego podłoża niepełnosprawności intelektualnej czy zaburzeń ze spektrum autyzmu jak i rozważaniami o poznawczych modelach postrzegania twarzy. Dowiemy się również więcej o interfejsach mózg-komputer oraz ich zastosowaniach w biologii i medycynie.
W programie wydarzenia znajdziemy cztery bloki tematyczne – Cognitive Neuroscience, Biological Neuroscience, Computational Neuroscience oraz Medical Neuroscience. Pierwszy z nich przedstawia badania psychofizjologiczne, związane z przetwarzaniem emocji czy percepcją. Drugi blok to badania podstawowych mechanizmów neurobiologii, takie jak podłoże chorób neurodegeneracyjnych. Blok Computational skupia się na badaniach z zakresu neuroinformatyki, jak np. rozwój sztucznych sieci neuronowych. Ostatni z bloków prezentuje zagadnienia neurologii i psychiatrii oraz przypadki kliniczne z zakresu chorób układu nerwowego.
W planie przewidziane są m.in. prezentacje ustne, sesje posterowe oraz wykłady plenarne, które wygłoszą osoby będące ekspertami w dziedzinach badań nad funkcjonowaniem układu nerwowego. W tym roku zaproszenie przyjęli: Quentin Huys (Max Planck Institute, Niemcy), Sebastian Haesler (Katholieke Universiteit Leuven, Belgia), Jim Haxby (Dartmouth College, USA), Andrew Holmes (University of Newcastle, USA), Gaia Novarino (Institute of Science and Technology, Austria), Katharina Wulff (Umeå Universitet, Szwecja) i Phlippe Schyns (University of Glasgow, Szkocja).
GDZIE I KIEDY?
Konferencja odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2024 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W dzień poprzedzający konferencję (24 kwietnia) będą miały miejsce warsztaty dla młodych naukowców dotyczące analizy danych naukowych oraz perspektyw kariery w neurobiologii, stanowiące niepowtarzalną okazję do zdobycia cennego doświadczenia i poszerzenia umiejętności.
Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową http://www.neuronusforum.pl/. Zachęcamy również do obserwowania nas na Facebooku https://www.facebook.com/NeuronusForum, Instagramie https://www.instagram.com/neuronus.neuroscience.forum/, oraz X https://twitter.com/neuronusforum.