17 GRUDNIA, godz. 18.00
Nowe rzemiosło. Na styku tradycji, technologii i wzornictwa
—goście: Ewa Klekot, Olga Milczyńska (Nów. Nowe Rzemiosło)
„Nowe rzemiosło” będzie ostatnim z siedmiu kierunków rozwoju polskiego wzornictwa omawianych w ramach cyklu DIZAJN NA FALI. Ta przybierająca na sile światowa tendencja zakłada powrót do przedprzemysłowych wartości kodowanych w przedmiotach użytkowych, głównie poprzez użycie ręcznych, tradycyjnych metod wytwórstwa oraz lokalnych, pochodzących z natury surowców. Przesyt jałowymi kulturowo produktami niskiej jakości wynikający z globalizacji i nadprodukcji wymusił u projektantów refleksję nad kondycją współczesnej kultury materialnej i środowiska naturalnego.
Nowi rzemieślnicy, choć pełnymi garściami czerpią z tradycji i dorobku przedwojennych cechów, nie boją się technologicznych fuzji i eksperymentów, formalnych odstępstw czy reinterpretacji, wprowadzania całkowicie nowych funkcji, a nawet znaczeń. Stolarstwo, garncarstwo, kamieniarstwo, plecionkarstwo, tkactwo, kaletnictwo, szklarstwo czy kowalstwo to jedne z wiodących profesji powracających w Polsce już w nowej, bardziej współczesnej odsłonie. To odrodzenie rzemiosła ma zdecydowanie bardziej charakter nagłej rewolucji niż płynnie przebiegających przemian ewoluujących.
Celem tego badawczo-projektowego wysiłku jest nie tylko przyniesienie korzyści samym projektantom-wytwórcom, ale także przywrócenie społeczeństwu zapomnianej wiedzy, tworzącej naszą kulturę narodową.

EWA KLEKOT - dr hab., antropolożka, tłumaczka i kuratorka, profesorka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS. Interesuje się łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi w badaniach i edukacji. Analizuje antropologię wytwarzania, związane z nią poznanie i wiedzę: umiejętności, wiedzę ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania wobec dziedzictwa niematerialnego. Podejmuje refleksję nad sztuką, społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.
OLGA MILCZYŃSKA - ceramiczka, artystka i rzemieślniczka. Ukończyła studia na wydziale ceramiki w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Praktykowała w pracowniach w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Danii i Korei Południowej, współpracowała z Ośrodkiem Garncarskim w Medyni Głogowskiej. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło i kuratorką wystaw poświęconych rzemiosłu. Uczestniczyła w wystawach krajowych i międzynarodowych, takich jak Ceramic Biennale w Indonezji czy Dutch Design Week w Eindhoven. Wykładała również ceramikę na School of Form.
Rozmowę, jak zawsze, poprowadzi dr Dominik Lisik, autor naszego cyklu spotkań.
 ………………………………………….
 
Na spotkanie nie obowiązują zapisy, lecz liczba miejsc jest ograniczona. /cena biletu: 5zł/
Uprzejmie prosimy o przyjście z co najmniej 15-minutowym wyprzedzeniem.