W trakcie pikniku odbędą się konsultacje z lekarzami specjalistami i ekspertami. Można będzie otrzymać także kartę EKUZ i potwierdzić profil zaufany.
Eksperci z MOW NFZ odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące rządowego programu Profilaktyka 40 PLUS i pomogą wypełnić ankietę, na podstawie której (po 2 dniach) każdy zainteresowany otrzyma e-skierowanie na badania.
W ramach programu z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych mogą skorzystać wszyscy Polacy po 40. roku życia. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Tam, w zakładce „profilaktyka”, każda uprawniona osoba znajdzie „Ankietę Profilaktyki 40 PLUS”. W kwestionariuszu znalazły się pytania dotyczące m.in. stylu życia, zdiagnozowanych już chorób czy schorzeń występujących u krewnych. Na podstawie udzielonych odpowiedzi i rozpoznanych czynników ryzyka, system dobierze pakiet badań do wykonania i wygeneruje e-skierowanie (może to potrwać do 48 godzin). Osoby, które nie korzystają jeszcze z IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić ankietę dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.
- Organizujemy piknik, aby przypomnieć mieszkańcom Małopolski, jak ważna jest profilaktyka i badania okresowe, o których zapomnieliśmy albo na które nie mieliśmy czasu podczas długich miesięcy epidemii koronawirusa – zaprasza Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie. - To był czas, kiedy odkładaliśmy profilaktyczne badania i rutynowe wizyty u lekarza. Teraz jest czas, żeby to wszystko nadrobić - zaznacza.
W trakcie pikniku będzie można skorzystać z prostych badań diagnostycznych: pomiaru ciśnienia, poziomu cukru (Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina). Swój stan zdrowia będzie można skonsultować z diabetologiem, internistą i pulmonologiem. Dietetyk obliczy BMI, sprawdzi skład masy ciała i jeśli będzie to konieczne podpowie, jak zmienić złe nawyki żywieniowe. Kobiety w wieku 50 – 69 lat będą mogły skorzystać bez skierowania z badania piersi w mammobusie. Krakowskie pogotowie nauczy chętnych udzielania pierwszej pomocy.
- Blisko 400 tys. Małopolan leczy się na nadciśnienie tętnicze. U kolejnych setek choroba już się rozwija, choć nie została jeszcze zdiagnozowana. Z cukrzycą mierzy się ponad 130 tys. mieszkańców naszego regionu, a pod opiekę diabetologów trafiają coraz młodsi pacjenci. Z badań w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS powinien skorzystać każdy, kto ma taką możliwość, ponieważ zaniedbywana profilaktyka to prosta droga do poważnych chorób. Szczególnie chorób cywilizacyjnych jak choroby układu krążenia, które są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, a zapadalność na nie wzrasta, zwłaszcza u mężczyzn w średnim wieku – zachęca do badań lek. kardiolog Grzegorz Fitas, dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, ambasador programu Profilaktyka 40 PLUS w Małopolsce.
Więcej informacji na temat Programu Profilaktyka 40 PLUS - https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pakiet-nieodplatnych-badan-profilaktyka-40-plus
Piknik profilaktyczny sobota 24 lipca, godz. 12-18, przy Tężni Solankowej Kopalni Soli „Wieliczka”:
- informacja o programie Profilaktyka 40 PLUS
- konsultacje lekarza POZ
- konsultacje pulmonologa
- konsultacje diabetologa (w godz. 12-14)
- konsultacje fizjoterapeuty
- konsultacje alergologa
- konsultacje balneologa
- konsultacje dietetyczne
- obliczanie wskaźnika BMI
- pomiary składu masy ciała
- pomiar poziomu cukru, cholesterolu, ciśnienia
- mammografia w mammobusie (bez skierowania dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ostatnich 2 latach nie korzystały z mammografii)
- pokazy i nauka pierwszej pomocy
- stoiska MOW NFZ z zakładaniem profilu zaufanego, IKP oraz wydawaniem kart EKUZ, bezpłatnymi dietami