Mowa o symfonii dramatycznej Romeo i Julia autorstwa Hectora Berlioza, którą krakowska publiczność usłyszy w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Rafała Janiaka. Koncerty zorganizowane są przy współpracy z Konsulatem Generalnym Francji w Krakowie w ramach uroczystych obchodów przejęcia przez Francję prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Dzieło Romeo i Julia napisane zostało przez Berlioza w wielkich emocjach, nie tylko pod pływem inscenizacji szekspirowskiego dramatu, widzianego przez kompozytora w oryginale  w Paryżu w 1827 roku, ale także miłosnego zapału do irlandzkiej aktorki Henrietty Smithson, odtwórczyni roli tytułowej, która ostatecznie została jego żoną. Symfonia dramatyczna, w wykonaniu której uczestniczyć miała nie tylko orkiestra, ale i chór wraz z trojgiem solistów, zaprezentowana  została po raz pierwszy przed publicznością zgromadzoną w Paryskim Konserwatorium  24 listopada 1839 roku. Dzieło odebrane zostało przez ówczesne muzyczne autorytety w rozmaity sposób – sam Richard Wagner „dowodził i czystego geniuszu, i braku smaku autora. (...) dwadzieścia lat później przesłał Berliozowi kopię swojego najnowszego dramatu muzycznego z dedykacją: Dla wielkiego i drogiego autora Romea i Julii od wdzięcznego autora Tristana i Izold” (Jadwiga Kubieniec).

W krakowskiej odsłonie dzieła udział wezmą znakomici soliści, wielokrotnie oklaskiwani przez filharmoniczną publiczność:
Ewa Marciniec – alt, Tadeusz Szlenkier – tenor oraz Wojtek Gierlach – bas-baryton,  chór przygotował Piotra Piwko.



Wszystkich melomanów, uczestników wydarzeń organizowanych przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, uprzejmie prosimy o dobrowolne okazywanie certyfikatów szczepienia na Covid-19, wyników testów lub zaświadczeń o wyzdrowieniu oraz przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w budynku filharmonii.