Cyberbezpieczeństwo i odporność cyfrowa Europy zależy od zaangażowania jej regionów i miast, a także od realnego partnerstwa publiczno-prywatnego. To właśnie tak należy rozpocząć transformację cyfrową opartą na bezpieczeństwie i wartościach, dlatego też motywem przewodnim wydarzenia jest „W KIERUNKU CYFROWEGO ŚWIATA OPARTEGO NA WARTOŚCIACH”. Jak podkreślają organizatorzy, czyli Instytut Kościuszki, hasło przewodnie nakierowuje dyskusję na temat wartości związanych z nowymi technologiami i odpowiedzialnością w cyfrowej rzeczywistości. Zwłaszcza w kontekście coraz większej skali wrogich zachowań w cyberprzestrzeni, co jest przedmiotem politycznej troski nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a co jest ważnym tematem dyskusji także na forum Unii Europejskiej, czy NATO.
W związku z tym w ramach wydarzenia zostały stworzone cztery ścieżki tematyczne:
DIGITAL SPACES, czyli m.in.:
OPROGRAMOWANIE JAKO NARZĘDZIE MASOWYCH ATAKÓW – NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIE CYFROWEJ PRZYSZŁOŚCI? - Złośliwe oprogramowanie zalewa internetowy czarny rynek, a cyberataki kosztują obecnie światową gospodarkę więcej niż terroryzm - i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. Jak możemy zapobiec ofensywnemu wykorzystywaniu luk w oprogramowaniu?
EUROPEJSKIE PRZESTRZENIE DANYCH - POMIĘDZY CYFROWYM A GEOGRAFICZNYM TRÓJMORZEM - Przetwarzanie danych może być wykorzystane do wspierania innowacji, zwiększenia wzrostu gospodarczego, poprawy jakości usług publicznych i usprawnienia zarządzania. Celem tego formatu jest omówienie roli współpracy regionalnej i licznych korzyści dla regionów, jakie mogą wyniknąć z utworzenia europejskich przestrzeni danych.
DIGITAL THREE SEAS, czyli m.in.:
BLISKIE SPOJRZENIE NA POTENCJAŁ I WYZWANIA KRAJÓW EŚW W ERZE NOWYCH I PRZEŁOMOWYCH TECHNOLOGII - W ciągu najbliższych dwóch lat NATO ma nadzieję uruchomić Akcelerator Innowacji Obronnych (DIANA), którego celem będzie pobudzenie i złączenie potencjału innowacyjnego wszystkich 30 krajów, w tym 12 z Europy Środkowo-Wschodniej. Jak region powinien budować swój technologiczny ekosystem tak, aby wnieść wkład w działania NATO?
CYBER MADE IN THREE SEAS – POTENCJAŁ TECHNOLOGICZNY REGIONU DLA BEZPIECZNEJ TRANSFORMACJI CYFROWEJ - Region Trójmorza ma w sobie pełno niewykorzystanego potencjału. Zastanówmy się, jak możemy go wykorzystać, aby umożliwić transformację cyfrową w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także zwiększyć perspektywy gospodarcze i społeczne regionu.
CYBERBEZPIECZEŃSTWO ADMINISTRACJI SAMORZĄDOWEJ, czyli m.in.:
BUDOWANIE ZDOLNOŚCI CYBERBEZPIECZEŃSTWA SAMORZĄDÓW - Cyberataki na Urząd Gminy Kościerzyna, Urząd Gminy w Lututowie, a także Urząd Marszałkowski w Krakowie pokazują, że problem cyberbezpieczeństwa w samorządach narasta i wymaga skoordynowanych działań. W jaki sposób jednostki samorządu terytorialnego mogą budować swoje cyberbezpieczeństwo?
SAMORZĄD TERYTORIALNY W KRAJACH EŚW WOBEC FAKE NEWS - Szczególna rola Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz administracji publicznej dla zdrowego funkcjonowania państwa oparta jest w dużej mierze na obiegu rzetelnych i prawdziwych informacji. Jak pracownicy samorządów mogą rozpoznawać i reagować na dezinformacje i manipulacje informacjami?
KRYNICA GOES DIGITAL (we współpracy z Województwem Małopolskim), czyli m.in.:
MAŁOPOLSKA XXI WIEKU. TECHNOLOGIE KOSMICZNE SZANSĄ NA SKOK ROZWOJOWY REGIONU - Utworzenie inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Centrum Technologii Kosmicznych przy Akademii Górniczo-Hutniczej świadczy o zainteresowaniu technologiami kosmicznymi, a także o rozwoju know-how oraz niezbędnego środowiska biznesowego. Jaka jest przyszłość przemysłu kosmicznego w Krakowie?
NATO-EU. NOWA KONCEPCJA STRATEGICZNA SOJUSZU - Ciągle ewoluujący krajobraz zagrożeń podkreśla konieczność pogłębienia współpracy na linii NATO – Unia Europejska. W tym kontekście wiele może zależeć od powodzenia tzw. Kompasu Strategicznego. W jakim kierunku powinna rozwijać się współpraca w ramach Sojuszu?
NOWE TECHNOLOGIE CYFROWE A ŚRODOWISKO - Czwarta rewolucja technologiczna obiecuje postęp na niespotykaną dotąd skalę m.in. w obszarze sztucznej inteligencji, czy 5 i 6G. Jak nowe technologie mogą wpłynąć na postępujące zmiany klimatyczne? Czy narzędzia cyfrowe mogą powstrzymać negatywne trendy?
Bardzo się cieszę, że to właśnie Instytut Kościuszki jest organizatorem tej konferencji, która wpisuje się w nasz plan podtrzymania wydarzenia o randze międzynarodowej w Krynicy-Zdroju. Taka jest polityka Zarządu Województwa Małopolskiego, czyli promocja tzw. miast wiodących, co przekłada się na rozwój całego województwa. Wrześniowe wydarzenie w perle małopolskich uzdrowisk w dużej mierze poświęcone będzie cyberbezpieczeństwu, od którego w dużej mierze będzie zależała przyszłość świata. To temat, z którym trzeba być na bieżąco, w którym wciąż potrzebujemy ekspertów i właśnie w Krynicy-Zdroju będzie możliwość wysłuchania rozmów z fachowcami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
- mówi marszałek Witold Kozłowski.
Międzynarodowa konferencja odbywa się 1-3 września w Krynicy-Zdroju. W tych dniach odbywa się ponad 60 wystąpień, paneli i dyskusji na 4 scenach z udziałem - potwierdzonych na ten czas – prawie 600 osób on-site i ponad 1500 online. Wśród tematów dyskusji znajdują się m.in. „Ekonomia cyberbezpieczeństwa – kupić, zbudować, ubezpieczyć czy outsourcować” z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, czy Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes BGK. O największych zgrożeniach cyfrowej przyszłości rozmawiać będziemy z Melissą Hathaway, amerykańskim ekspertem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa czy Nicole Perlroth, dziennikarką NYT i autorką m.in. popularnej książki “This Is How They Tell Me the World Ends”, udział potwierdziła także dziś Katie Moussouris, odpowiedzialna między innymi za program zgłaszania błędów bezpieczeństwa w Microsoft czy dla Departamentu Stanu USA.
- zapowiada Izabela Albrycht, przewodnicząca Rady Programowej Cybersec Cee Regions&Cities.
Ważnym punktem konferencji będzie także specjalny format inaugurujący polski HUB Gaia-X z udziałem goszczącego w Polsce Dominika Rohrmusa COO Gaia-X oraz z koordynatorem polskiego HUB-u Dariuszem Śpiewakiem, a także przedstawicielami KPRM, PIIT i Cyfrowa Polska.
Ponadto podczas wydarzenia odbędą się warsztaty z zakresu cyberbezpieczeństwa administracji samorządowej m.in. w zakresie fake newsów, czy reakcji na cyber incydenty.