Jest to nie tylko koncert, ale wielobarwny, interdyscyplinarny spektakl o formule słowno-muzycznej. Słowo i muzyka są nie byle jakie jeśli chodzi o treść i interpretację. Program stanowi unikatowe połączenie muzyki organowej inspirowanej tradycją staropolską wraz z improwizacjami organowymi inspirowanymi folklorem, z rdzenną muzyką góralską w wykonaniu muzyków z Pienin. Do udziału w koncercie została zaproszona znakomita Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem – jako jedyna spadkobierczyni ludowej tradycji pienińskiej oraz wybitny wirtuoz organów Marek Stefański z Krakowa.

Słownym motywem przewodnim koncertu-spektaklu są obszerne fragmenty Filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera w interpretacji jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów, Piotra Cyrwusa.

Uniwersalne przesłanie, którym są teksty jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku, a takim był bez wątpienia był ks. prof. Józef Tischner, wyrażone żywą, góralską gwarą, podszyte jedynym w swoim rodzaju humorem i epatujące ponadczasową mądrością, brzmią nadzwyczaj autentycznie w kolorycie góralskiej muzyki, charakterystycznych rytmów i brzmienia ludowych instrumentów (skrzypce, oktawki, basy, piszczałka, dzwonki). Do tego osobliwego kolorytu dochodzi brzmienie organów. Dopełniają one swoją potęgą i niezliczoną ilością barw owo ponadczasowe przesłanie literackie i góralską nutę. Ukazują swoje osobliwości nie tylko w wymiarze sakralnym, z którym na ogół kojarzymy obecność tego instrumentu, ale też w nieraz zaskakujących i niekonwencjonalnych formach improwizowanych, ilustrujących i dopełniających Tischnerowskie teksty i góralszczyznę, jak też w tabulaturowej muzyce staropolskiej (Mikołaj z Krakowa Salve Regina, Ave Jerarchia, 5 Tańców, 3 Preambula) sięgających swoją genezą XVI stulecia.

 

„Sacrum po góralsku” jest autorskim projektem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE.