Wykład wygłosi kustosz Klementyna Ochniak-Dudek. Rezerwacja poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie Muzeum.
Spotkanie będzie transmitowane także online poprzez Facebooka Muzeum: https://pl-pl.facebook.com/muzeum.wieliczka/.
Już od najdawniejszych czasów skarbce panujących miały dodawać władzy splendoru.
W epoce renesansu i baroku władcy, książęta i uczeni zakładali Kunst- i Wunderkamery: pomieszczenia, w których wystawiano cenne dzieła sztuki, rzadkie przedmioty naturalne (kamienie ozdobne, wyroby z kości, korala, itp.), instrumenty naukowe (np. globusy ziemi i nieba), przedmioty z egzotycznych krain (jaja strusia, muszle) i cuda natury, które wzbudzały zachwyt lub zadziwiały. Zbiory te podkreślały władzę i bogactwo właściciela, jak również odzwierciedlały ówczesny światopogląd i stan wiedzy.
Początkowo zbiory te były dostępne tylko dla wybranej elity, z czasem jednak stały się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Z nich wykształciły się protomuzea w rezydencjach prywatnych, a z czasem narodowe muzea z pamiątkami historycznymi i sztuką, które postrzegano w XIX w. jako "świątynie sztuki".
W czasie spotkania przybliżone zostaną przykłady z dworów Florencji, Drezna, Wiednia i Warszawy.
Wykład towarzyszy wystawie „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji >Helga Matzke<”, która prezentuje po raz pierwszy w Polsce, wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wyroby złotnictwa należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce tylko do 16 stycznia 2022 r.