Wieczory Małopolskie to rozpoczęty jesienią 2004 roku cykl koncertów, spektakli operowych i dramatycznych prezentowanych przez zawodowe instytucje artystyczne, głównie krakowskie. Coraz częściej gośćmi Wieczorów stają się również instytucje spoza regionu, np. Opera - Teatr Narodowy w Koszycach, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Muzyczny w Gliwicach.

Twórcy:

Scenariusz i reżyseria: Artur W. Baron
Scenografia, reżyseria świateł: Łukasz Błażejewski
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Choreografia: Maćko Prusak
Opracowanie muzyczne: Paweł Romańczuk
Przygotowanie wokalne: Artur Sędzielarz
Projekcje video: Tomasz Głodek
Asystent scenografa: Magdalena Łakoma
Asystent kostiumografa: Beata Klimkowska-Stabryła
Asystent reżysera/inspicjent: Magdalena Gródek

Obsada:

Krzysztof Bochenek (Pijakiewicz)
Aleksandra Godlewska (Pijakiewiczowa)
Justyna Schneider (synowica Pijakiewicza)
Wojciech Leonowicz (Iwroński-kawaler)
Patryk Szwichtenberg (Sobrecki-kawaler)
Dariusz Starczewski (Łykaczewski)
Ewa Mitoń (Łykaczewska)
Krzysztof Cybulski (Ebriacki)
Alina Kamińska (Ebriacka)
Juliusz Krzysztof Warunek (Lusztykiewicz)
Magdalena Walach (Roztropska-ciotka Teresy)
Lidia Olszak (Magdalena-służebna Pijakiewiczów)
Marek Bogucki (Hajduk Bachusewicz)
Tomasz Lipiński (Hajduk Bachusewicz)

Staropolski zwyczaj mówi: chcąc dobrze gościa przyjąć, trzeba się z nim upić. Ta tradycja może jednak dostarczyć tyle samo zabawy, ile kłopotów – zwłaszcza, jeśli wśród pijących jest jeden abstynent, w dodatku kandydat do ręki podopiecznej gospodarza, który staje przed nie lada dylematem: wydać dziewczynę za niepijącego, czy za swojego dobrego kompana „od kieliszka”? W wyreżyserowanej przez Artura W. Barona osiemnastowiecznej komedii Franciszka Bohomolca teksty staropolskie przeplatają się z prozą Jerzego Pilcha, a także ze znanymi współcześnie piosenkami, między innymi chóru Dana czy Kazika. Ta ponadczasowa sztuka w równym stopniu bawi, co skłania do refleksji.

Spektakl „Pijacy” lustrem dla Polaka
„W Pijakach stawiamy lustro, w którym każdy może się przejrzeć i pomyśleć o własnych doświadczeniach, wyciągnąć wnioski, a także zobaczyć, jak niewiele się różnimy od naszych sarmackich przodków”.

Artur W. Baron

„Śmiejąc się z cudzych przywar poznaje człek swoje, dziwując się cnocie żywo odmalowanej nabiera chęci do niej. Krótko mówiąc: częstokroć jedna komedia prędzej człowieka oświeci niż wielkie tomy nauk moralnych”.

F. Bohomolec

Opis spektaklu:

Polska gościnność może być równie szlachetna, co niewygodna. Zwłaszcza, jeśli przyjęcie suto zakrapiane trunkami przeciąga się na kilka dni, jak u pana Pijakiewicza, który chce wydać za mąż swoją bratanicę Teresę. Kandydatów do ręki dziewczyny jest dwóch: dobry kompan od kieliszka Iwroński i rozsądny abstynent Sobrecki. Zaproszeni sąsiedzi i goście imprezują w najlepsze, a Teresa i Sobrecki szukają sposobu jak przekonać wuja do zgody na ich ślub. Oparta na osiemnastowiecznej satyrze Franciszka Bohomolca sztuka, z elementami zaczerpniętymi z prozy Jerzego Pilcha oraz piosenkami chóru Dana i Kazika to współczesna interpretacja staropolskich zwyczajów, które mimo upływu lat wcale nie odchodzą do lamusa. Ponadczasowe stroje do spektaklu zaprojektowała Dorota Roqueplo.

Bilety w cenie 60 zł i 65 zł do nabycia od 10 stycznia 2024 on-line, w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, Nowy Sącz, tel. 18 448 26 00) czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-20:00, a także w biletomacie w Centrum Handlowym GOŁĄBKOWICE (ul. Prażmowskiego 11).

Szczegóły na stronie: https://mcksokol.pl/wydarzenie/pijacy