W trwającym od października do grudnia programie znajdziemy: międzypokoleniowe warsztaty muzyczne (w tym kolędnicze) z udziałem Koła Gospodyń i Orkiestry Dętej Sygnał z Biórkowa Wielkiego (spotkania prowadzi Joanna Słowińska), warsztaty rękodzielnicze: haftu krakowskiego, wyrobu tradycyjnych lalek czy ozdób świątecznych (prowadzą: Katarzyna Niedźwiecka, Klaudia Jakubowska), warsztaty tańców tradycyjnych regionu krakowskiego oraz spotkanie z tradycjami andrzejkowymi (Katarzyna Chodoń). W planie także koncerty, zabawy taneczne z udziałem uczestników warsztatów oraz zespołów muzyki tradycyjnej i etno (m.in. kapeli Muzykanci – legendy polskiej sceny folkowej, kapeli Kopiénioki) oraz projekcje filmów muzycznych pochodzących z archiwum nagrań Stowarzyszenia Rozstaje.
Stowarzyszenie ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji realizuje międzynarodowe projekty edukacyjne, festiwalowe, koncertowe, fonograficzne i wydawnicze. Imperatyw działań Stowarzyszenia to aktywność na rzecz tradycji zagrożonych i wspieranie inicjatyw kształtujących postawę tolerancji, integracji, międzykulturowego dialogu i porozumienia na gruncie sztuki. Wieloletnim, międzynarodowym „flagowym” projektem Stowarzyszenia jest festiwal EtnoKraków/Rozstaje, realizowany nieprzerwanie od 26 lat. Stowarzyszenie animuje także wiele innych, całorocznych projektów, m.in. krakowskie pasmo StrefaEtno/StrefaJazz, a nowym, rysującym się już od dłuższego czasu punktem na mapie jego działań staje się 'Stara Szkoła' w Biórkowie Wielkim.
Zaniedbywany przez lata drewniany budynek ‘Starej Szkoły’, dzięki staraniom Stowarzyszenia został wyremontowany i przeznaczony na cele kulturalne (projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów Infrastruktura Kultury 2022-2023). Ideą projektu było przywrócenie ‘Szkole’ jej pierwotnej – edukacyjnej i kulturalnej – funkcji budynku, zachowanej do dziś w pamięci mieszkańców. To nowa przestrzeń w obszarze podmiejskim, unikatowa enklawa inicjatyw dotychczas funkcjonujących w mieście. To również forum promocji kultury ludowej Małopolski (pieśni, tańce, rzemiosło), próba przywrócenia jej integrujących funkcji pierwotnych, pole eksponowania przejawów sztuki nawiązującej i wyrastającej z kultury tradycyjnej jako alternatywy wobec zunifikowanej kultury masowej. W kolejnych sezonach – w nowej ‘Starej Szkole’ – nie zabraknie również koncertów muzyki jazzowej, improwizowanej, klasycznej, piosenki literackiej i muzyki filmowej, oraz licznych warsztatów muzycznych, tanecznych i rękodzielniczych.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Pełen harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie: https://www.rozstaje.pl/uniwersytet-ludowy-w-starej-szkole-2023
Wstęp na wszystkie zajęcia i wydarzenia pasma: Uniwersytet Ludowy w Starej Szkole / edycja 2023 jest bezpłatny.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Uniwersytet Ludowy w Starej Szkole / edycja 2023
warsztaty muzyczne i rzemieślnicze w Starej Szkole w Biórkowie Wielkim
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Organizator: ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie | www.rozstaje.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury