Sztuka Józefa Robakowskiego, podobnie jak jego postawa twórcza, jest wyrazem głębokiego umiłowania wolności. Zarówno w konceptualno-analitycznych działaniach, jak i w życiu Artysty obserwujemy nieprzerwaną chęć wpływu na wizerunek świata. Robakowski pamiętający okrucieństwo wojny, żyjący w irracjonalnej rzeczywistości nieudolnego ustroju socjalistycznego, po dziś dzień stara się w swej pracy twórczej komentować to co go niepokoi.
Na wystawie prezentujemy dzieła Józefa Robakowskiego z lat 80. ubiegłego wieku, takie jak: „Podanie ręki” (1981-1982), „Pamięci L. Breżniewa” (1982), „Sztuka to Potęga!” (1985), „Fetysze” (1986-1987). Prace te w dużym stopniu demaskują i ośmieszają totalitarny reżim Związku Radzieckiego, przeciwko któremu Robakowski występuje jako neutralny artysta. Stanowią one także osobliwe remedium, sposób na przetrwanie w niepewnych czasach PRL-u.
Wymowa prac Józefa Robakowskiego po niemal 40 latach jest wciąż aktualna w kontekście niepokojów w Europie Wschodniej. Artysta pozostaje wierny swoim ideom. Jest przekonany, że sztuka może być potężniejsza od jakiejkolwiek siły militarnej. Potęgę sztuki Józefa Robakowskiego ukazuje także jego ostatnia – prezentowana na wystawie – praca „Fotomania 1939-2016”. Jest ona syntetycznym obrazem życia i twórczości Artysty w kolażowym ujęciu kilkuset zdjęć, odnalezionych w Internecie. Są to migawki z prywatnego życia Józefa Robakowskiego, długoletnia praca artystyczna i pedagogiczna Profesora w Szkole Filmowej w Łodzi, spotkania z przyjaciółmi. To jego własne wyznanie…
Wystawa rozpoczyna obchody 35-lecia Galerii sztuki w Krzeszowicach.
___
Wystawa: „Józef Robakowski. Sztuka to Potęga!”
Kurator wystawy: Kamil Kłeczek
Partner: Muzeum Fotografii w Krakowie
Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Kraków, Artinfo.pl
Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1
Wernisaż: 13 stycznia 2023, godz. 19.00
Wystawa czynna do: 5 marca 2023
Spotkanie z Józefem Robakowskim: 14 stycznia 2023, godz. 18.00, Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo Rakowicka.