Tegoroczna, trzecia już edycja festiwalu, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem od chwili powstania jest Stowarzyszenie Passionart, realizowana będzie również pod auspicjami Filharmonii Krakowskiej w ramach programu „Wizytówki Małopolski”, mającego na celu „wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej wśród mieszkańców oraz budowanie silnej marki Małopolska poprzez wizerunkową obecność Województwa Małopolskiego, jako partnera największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń” – jak czytamy w liście Marszałka Witolda Kozłowskiego.
Koncepcja festiwalu opiera się na próbie ukazania twórczości Rossiniego w szerszym, często ponadczasowym kontekście i odsłanianiu analogii pomiędzy spuścizną mistrza z Pesarto i artystów innych epok. W trzeciej już odsłonie Royal Opera Festival przypomniane zostaną dwie mało znane opery Rossiniego: Jedwabna drabinka (La scala di seta) – w ramach otwarcia festiwalu 21 czerwca oraz Elżbieta, królowa Anglii (Elisabetta, regina d'Inghilterra), którą polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć po raz pierwszy w pełnej wersji na zakończenie krakowskiej części festiwalu, czyli 4 lipca 2021 o godz. 18.00 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Niejako dla kontrastu zaprezentowane zostanie również popularne oratorium Stworzenie świata (La Creazione) Josepha Haydna w neapolitańskiej wersji z 1812 roku.
W pierwszym, inauguracyjnym projekcie festiwalu, Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi José Miguel Pérez-Sierra – jeden z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia, który w swojej karierze artystycznej prowadził spektakle w ramach najbardziej znaczących festiwali operowych świata, jak na przykład Rossini Opera Festival w Pesaro, ale także występował na głównych scenach operowych Hiszpanii, Włoch, Francji, Portugalii i Chile. W interpretowanej przez niego wersji koncertowej opery buffa Rossiniego Jedwabna drabinka udział wezmą wyśmienici artyści śpiewacy – Adina Vilichi (Giulia), Pierluigi D’Aloia (Dorvil), Emmanuel Franco (Germano), Lorenzo Barbieri (Blansac) oraz studiująca w Wiedniu polska sopranistka Alicja Ciesielczuk (Lucilla) i Tomasz Świerczek – na co dzień artysta Chóru Filharmonii Krakowskiej (Dormont).
Royal Opera Festival organizowany jest we współpracy z Academie BelCanto Bad Wildbad. Po koncertach odbywających się w Krakowie, zespoły Filharmonii Krakowskiej uczestniczyć będą w festiwalu Rossini in Wildbad. Belcanto Opera Festival, jaki odbywa się w dniach od 8 do 24 lipca w Wildbad w Niemczech.