W skale

Najpierw ciepło. Na gruncie skalnym wyczyny łączą się naturalnie z radością wspinania. To styl życia, z którym wielu z nas się identyfikuje, znacznie bliższy i łatwiej dostępny niż szczyty w Himalajach i Karakorum. Nie trzeba wiele, by pojechać w weekend na Jurę i zmierzyć się ze swoim projektem. Tu, w skałach, niezależnie od cyfry, przeżywamy te same emocje. Wiemy, na czym polega wyczyn sportowy, z czym wiąże się walka i jak smakuje udane przejście, bo doświadczamy tego regularnie na własnej skórze. Choć chyba nikt z nas nie wspina się tak dobrze jak Sharma, nie różnimy się wcale tak bardzo. Własnego maksa wszyscy przeżywamy podobnie. Dlatego tegoroczni goście festiwalu, jak choćby wspomniany Chris Sharma, Seb Berthe czy Edu Marin, tak bardzo nas inspirują.

kfg-2023-chris-sharma-620x465.jpg (132 KB)

Oprócz wspomnianych gości, z którymi spotkamy się podczas ich prelekcji, do podążania wspinaczkową ścieżką (a także do zimowych treningów) zagrzeją nas filmy takie jak: DNAEdlinger. Freedom At His FingertipsDaddy (Tatka)Headjam, RakchhamBridge Beetwen WorldsResistance Climbing czy Still Alive. Bohaterem tego ostatniego jest kolejny i wyjątkowy gość festiwalu, Klaas Willems. To wspinacz, któremu oprócz cyfry przyszło zmagać się z ciężkimi chorobami. Jego historia odsłania wartość wspinania na zupełnie innym poziomie.

Jak widać, grono gości i selekcja filmów splatają różne odmiany wspinaczki skalnej. Jest wspinanie sportowe, tradowe, w skałkach, w górach, bouldering, a nawet urban climbing (Let it Baern). Polscy wspinacze mają też osiągnięcia spod zupełnie innej gwiazdy. Mowa o hakówce. Gośćmi 21. KFG będzie Marcin Tomaszewski, który wraz Pawłem Hałdasiem w lutym tego roku dokonali pierwszego w historii zimowego przejścia w stylu big wall na Grenlandii (pokaz filmu Inussuk), oraz Józek Soszyński, który z Małgosią Jurewicz zaliczył wyjątkowy sezon (Romsdal, Lofoty, Yosemite'y – Zodiak). Oba zespoły pokażą filmy z wypraw. Do Krakowa przyjadą też między innymi Ola Taistra (trudne wielowyciągówki na Sardynii - opowie o zmaganiach z drogą Genius) i Jasiek Gurba (świetna seria, nie tylko, tatrzańska).

W śniegu i lodzie

Pora na zimno. Wyjątkowo ciekawy rok wspinaczkowy w górach najwyższych, obfitujący w polskie przejścia (i zjazdy), zawiązał naturalnie wątek górski tegorocznego KFG. Różnorodność wyczynów otwiera przed nami ciekawy przekrój, który w największym skrócie można przedstawić tak: himalaizm techniczny, samodzielny himalaizm klasyczny, wyprawy pół-sportowe, przejścia rekordowe i komercyjne, zjazdy narciarskie.

Solidnych wrażeń dostarczą nam Wadim Jabłoński i Maciej Kimel, którzy wytyczyli w tym roku nową drogę w Himalajach Rolwalingu (Just Breathe M5, WI4, R/X, 1600 m); oraz Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira, którzy weszli na Annapurnę i Dhaulagiri – Bartek dokonał zjazdu narciarskiego z obu szczytów. Oswald udokumentował te wyczyny – podczas festiwalu obejrzymy premierowo film Silent Escape.

Z kolei Adam Bielecki i Mariusz Hatala opowiedzą o wyprawach-próbach na nowej drodze północno-zachodnią ścianą Annapurny i trudnej akcji ratunkowej, w której tam uczestniczyli. Szczytu nie zdobyli, ale uratowali człowieka – to ważny przyczynek do dyskusji na temat wartości w górach.

Piotr Krzyżowski zdobył w tym roku swój piąty ośmiotysięcznik. Wspina się bez dodatkowego tlenu i wsparcia Szerpów, jednak drogami normalnymi, na których działają wyprawy komercyjne. Czy jest więc przedstawicielem nurtu pół-sportowego? Krzyżowski odpowie na to pytanie, zda relację z wejść na Nanga Parbat i Gasherbrum I, a także pomoże rzucić światło na tragiczne wydarzenia na Nandze, gdzie podczas zejścia zmarł Paweł Kopeć.

Reprezentantką podejścia rekordowo-komercyjnego podczas KFG będzie Dorota Rasińska-Samoćko. Dorota ma na koncie 11 szczytów Korony. W 2022 roku weszła aż na 7 z nich. W tym roku zdobyła Dhaulagiri, Manaslu (po raz drugi) i Cho Oyu. Wspina się z użyciem tlenu z butli oraz w towarzystwie Szerpów.

O tych odmiennych podejściach do wspinania w górach najwyższych porozmawiamy w sobotę o 16:15 w sali S4A. W dyskusji wezmą udział Krzysztof Wielicki, Andrzej Bargiel, Adam Bielecki, Dorota Samoćko-Rasińska, Wadim Jabłoński i Piotr Krzyżowski, rozmowę poprowadzi Oswal Rodrigo Pereira.

Tematy górskie i wysokogórskie pojawią się również na wielkim ekranie. Wśród reprezentantów tego gatunku na szczególną uwagę zasługują filmy: Captains On El CapInussuk. Droga do domuDeepfreeze Directissime WalkPioneers. With Peter MoserSeventh DirectionBurning The FlameNuptseSilent EscapeKlątwa Góry. Śladami pierwszych zdobywcówZ góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłejEdge of Reason.

Krzysztof-Wielicki-620x414.jpg (28 KB)

Nagrody

Podczas festiwalu będziemy rozmawiać o wartościach w górach, o stylu przejść wspinaczkowych i o tym, co zasługuje na szczególne docenienie. Słuchając prelekcji i oglądając filmy, każdy będzie miał okazję wyrobić sobie zdanie lub utwierdzić się w swoich poglądach. Ważną funkcją festiwalu jest jednak wskazanie tych wyczynów oraz postaci, które mają wyjątkowy wpływ na rozwój wspinania i alpinizmu w dłuższej perspektywie. Zapraszamy na galę wręczenia nagród Kraków Mountain i Climbing Award 2023 w sobotę o 19:25 do sali głównej. Kto otrzyma tegoroczne wyróżnienia napiszemy już wkrótce. Na razie jedno jest pewne - Kraków Climbing Award Lifetime Achievement powędruje do... tak, tak do Chrisa Sharmy!

kfg-2023-krakow-mountain-award-620x465.jpg (62 KB)

Wspomnienia

Rozmowa-wspomnienie o Kacprze Tekielim, w której udział wezmą Justyna Kowalczyk-Tekieli, Andrzej Bargiel, Janusz Gołąb, Maciek Ciesielski i Piotr Sułowski, odbędzie się w sali głównej, w sobotę o godzinie 18:30.

Ekologia

Marka Patagonia zaprasza w sobotę na filmy The High Life: The Final Season of Chamonix’s Oldest Refuge (film konkursowy) i Vanishing Lines, oraz rozmowę o zmianach klimatycznych, w której udział wezmą dr Piotr Kłapyta(geomorfolog, przewodnik górski), Przemek Wójcik (przewodnik PWSP/IVBV) i Jan Krzeptowski Sabała (TPN); rozmowę poprowadzi Bartek Dobroch.

W niedzielę zapraszamy na „Ratujmy Karpaty. Prelekcja i pokaz zdjęć z wyprawy Pogotowie dla Karpat”, oraz prezentacja filmu z wyprawy, rzecznika prasowego Greenpeace Marka Józefiaka.

Spotkania z literaturą

W piątek 1 grudnia odbędzie się też mała rozgrzewka przedfestiwalowa. W księgarnio-kawiarni podróżniczej Bonobo o godzinie 18:00 spotkamy się z Anną Solską-Mackiewicz, autorką książki Tomek, mój wszechświat. Wspomnienie o Tomaszu Mackiewiczu. O 19:30 odbędzie się rozmowa z literaturoznawczynią, dr Anną Pigoń: Zbrodnia, romans i urwisko – nowe trendy w literaturze górskiej. Wstęp na oba spotkania jest wolny.

W sobotę przeniesiemy się do Centrum Kongresowego ICE Kraków, a pierwszym spotkaniem tego dnia poświęconym literaturze będzie Co czytają ludzie gór (i nie tylko), które stało się już stałym punktem programu KFG. Tym razem o ciekawych książkach i swoich literackich fascynacjach opowiedzą himalaistka, żeglarka i podróżnicza Monika Witkowska, zapalony czytelnik i bibliofil Janusz Majer, redaktor naczelny „Taternika” Maciej Kwaśniewski, Andrzej Mecherzyński-Wiktor, mistrz wspinania, filozofii i znawca muzyki, oraz Beata Słama – pani od kultury na KFG.

Wydawałoby się, że o TOPR-ze napisano już prawie wszystko, a jednak nie. A dowiecie się o tym na spotkaniu z autorami przeciekawej książki Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (1909-2009), Pauliną Nowak-Szuster i Gabrielem Szusterem.

Za sprawą Mario Corradiniego i Krzysztofa Wielickiego przeniesiemy się do Nepalu, po czym wraz Moniką Witkowską ruszymy z karawaną pod K2. Właśnie wydała książkę poświęconą tej górze, a na spotkaniu opowie nam o swoich planach, nowych wyzwaniach, porozmawiamy też o dramatycznych wydarzeniach, jakie rozgrywały się w tym roku w górach wysokich, kwestiach etycznych i o tym, czym jest himalaizm, a czym turystyka wysokogórska.

Marcin „Yeti” Tomaszewski to człowiek renesansu: doskonale się wspina, pisze książki, fotografuje i działa społecznie. Jak to wszystko godzi opowie Bartkowi Dobrochowi.

Na koniec – last but not least – wpadnie jeszcze Wojtek Szatkowski z niezmiennie ciekawymi tatrzański opowieściami, a swoją prelekcję zatytułował Tajemnice, rekordy, wypadki – 10 najciekawszych historii tatrzańskich.

Literacką niedzielę otworzy spotkanie zatytułowane Tatry – perła czy produkt, a okazją do niego jest książka Mateusza Waligóry i Darka Jaronia Tatrzańskie opowieści. Oprócz autorów naszymi gośćmi będą Anna i Stefan Krupowie prowadzący schronisko Roztoka, Justyna Żyszkowska z obserwatorium meteorologicznego na Kasprowym Wierchu i były dyrektor TPN i przewodnik tatrzański Paweł Skawiński.

Nie ulega wątpliwości, że Januszowi Kurczabowi należała się solidna biografia. Napisania jej podjęli się Włodzimierz Porębski i Wojciech Fusek, a nosi tytuł Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe Życie Janusza Kurczaba – rozmowę z nimi poprowadzi Bartek Dobroch.

 

 

Krakowski Festiwal Górski