Jego premiera odbędzie się na oficjalnej stronie: www.wawel.krakow. pl. Spacer on-line jest całkowicie bezpłatny i będzie na stałe dostępny dla zwiedzających.

ARRASY JESZCZE BLIŻEJ

Zamek był, jest i będzie otwarty dla zwiedzających. To idea, która towarzyszy nam od samego początku, i którą realizujemy poprzez upowszechnianie królewskich skarbów on-line. Od najbliższego piątku zapraszamy do zwiedzania całego Zamku za sprawą wystawy „Wszystkie arrasy króla…”. Obiekty, które znalazły się na ekspozycji eksponowane są bowiem w całej rezydencji. Dzięki wirtualnemu oprowadzaniu zwiedzający przekroczą jednak nie tylko próg Wawelu, ale także granicę gablot. To naprawdę wyjątkowe wydarzenie, jedyna okazja, by doświadczyć obiektów na wyciągnięcie ręki. Pokażemy dosłownie wszystko, licząc na to, że zapragnął Państwo w przyszłości zobaczyć skarb ostatniego Jagiellona na własne oczy już w rzeczywistości – zaprasza do wirtualnego zwiedzania prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wystawę zwiedzimy wirtualnie od piątku 9 kwietnia od godz. 18.00, wchodząc na stronę Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl.

O WYSTAWIE

Szesnastowiecznym odbiorcom arrasy  imponowały   rozmiarami  i  blaskiem złotych i srebrnych nici. Współczesny widz, stając naprzeciw tapiserii biblijnych  dostrzeże w nich m.in. nawiązania do mistrzów włoskiego renesansu, Rafaela, Michała Anioła. Przed nami 137 królewskich tapiserii urzekających kunsztem wykonania. Wśród nich 19 monumentalnych tkanin figuralnych ze scenami z Księgi Rodzaju (Szczęśliwość rajska –  480 cm x 854 cm, Wejście zwierząt do arki – 475 cm x 792 cm, Budowa wieży Babel – 482 cm x 812 cm), 44 werdiury z przedstawieniami zwierząt wpisanymi w krajobraz (Wydra z rybą w pysku i fantastyczne gady, Jednorożec-żyrafa i ryś, Bocian i króliki), 42 arrasy herbowe (groteska z herbami Polski i Litwy oraz postacią Cerery), a także niewielkich rozmiarów obicia mebli oraz tkaniny do dekoracji  wnęk okiennych. Wielu  z nich  widzowie nigdy wcześniej nie mieli okazji oglądać.

Ekspozycja wprowadza widza w atmosferę  wnętrz zamkowych, odświętnie ozdobionych tapiseriami, jak to czyniono niegdyś t na wyjątkowe okazje. Opowiada także o ogromnej pracy konserwatorów, zmagających się ze skutkami uszkodzeń i zniszczeń, które stały się udziałem arrasów w ciągu ich burzliwych dziejów. 

Od powrotu z Rosji w 1921 roku rozpoczął się bowiem wieloletni proces konserwacji tapiserii, który trwa do dziś. To wielkie dzieło przede wszystkim wawelskich konserwatorów. W Sali Senatorskiej, gdzie pokazujemy arrasy herbowe, można obejrzeć też arras po niedawnej konserwacji. Do pewnego stopnia „odzyskał” on swą barwę, wyróżnia się na tle innych.

Koncepcja wystawy,  zawarta w słowie – „powroty” jest jednak zaskakująca  i nieoczywista. W odwróconej narracji podążamy bowiem od współczesności przez kolejne powroty arrasów: 1961 i 1921 rok.

Warto się o tym przekonać, zwiedzając ekspozycję on-line.

Kuratorzy i Autorzy wystawy Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921: Magdalena Ozga, Magdalena Piwocka, Jerzy Holc.

 

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH

Wyjątkową wartością (i novum w historii organizacji ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu) jest program edukacyjny – integralnie powiązany z wystawą.
Szczegóły: www.wawel.krakow.pl.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Informacje dla zwiedzających

Wystawa czynna:

MARZEC-CZERWIEC, WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK

 

Wtorek – niedziela: 9.30-17.00

Ostatnie wejście: 15.50

 

LIPIEC-SIERPIEŃ:

Wtorek – niedziela: 9.30-18.00

Ostatnie wejście: 16.50
 

Bilety:

  • W kasach:

Indywidualnych:

Normalny/ulgowy: 45/30 zł

 

  • Online:

Indywidualnych:

Normalny/ulgowy: 46/31 zł

Z przewodnikiem:

Normalny/ulgowy: : 58/43

 

Bilety online:

https://ebilet.wawel.krakow.pl/

 

Zasady bezpieczeństwa:

Limit osób przebywających jednocześnie na terenie wystawy – 157.
Należy poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi i stosować się do poleceń obsługi. Zwiedzający zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu (2 m) i używania indywidualnych środków ochrony. Przy wejściu dostępny będzie dla zwiedzających płyn do dezynfekcji rąk.