Wielki Głód to wywołana sztucznie przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu w latach 1932–1933, szczególnie silna na terytorium dzisiejszej Ukrainy wschodniej i centralnej. Hołodomor pochłonął miliony ofiar, ale przez wiele lat, aż do upadku ZSRR wszelkie wypowiedzi na jego temat były traktowane jako przestępstwo. Dziś pamięć o Wielkim Głodzie jest podtrzymywana przez władze niepodległej Ukrainy, choć w Polsce wciąż wiemy o nim niewiele.
O Hołodomorze opowiedzą Bohdan Huď, ukraiński historyk i politolog oraz Izabella Chruślińska, polska działaczka społeczna, promotorka dialogu polsko-ukraińskiego.
Spotkanie odbędzie się 2 grudnia 2021 r. o godz. 19.00 w sali panoramicznej na V piętrze Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 12 42 42 860 lub mail: [email protected]. Transmisja w czasie rzeczywistym z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie dostępna na profilu FB MCK.
Bohdan Huď — specjalista w zakresie relacji i konfliktów ukraińsko-polskich w XIX i XX wieku, a także problematyki wschodniego wymiaru integracji europejskiej. Od 2000 roku dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie, doktor habilitowany, docent w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Służby Dyplomatycznej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Profesor wizytujący w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej. Od 2015 roku jest członkiem Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, powołanego pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej i Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Laureat Nagrody im. Iwana Wyhowskiego przyznawanej przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Izabella Chruślińska — działaczka społeczna aktywnie zaangażowana w dialog i współpracę polsko-ukraińską, tłumaczka, eseistka, pisarka. W latach 2007-08 koordynatorka Planu Działań Rady Europy i Unii Europejskiej w dziedzinie mediów dla Ukrainy. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Więzi”, „Dialogu” i w periodykach ukraińskich: „Duch i Litera”, „Jehupec”, „Ukrajinskyj Żurnal”. Na stałe współpracuje też z „Przeglądem Politycznym”. Autorka książek, m. in. „Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej”, „Ukraiński palimpsepst”. Członkini Forum Polsko-Ukraińskiego (w latach 2002-2010 członkini Rady Forum). Współzałożycielka Komitetu Solidarności z Ukrainą (KOSzU), w którym pełni funkcję Sekretarza Programowego. Kierownik Programowy w Fundacji Solidarności Międzynarodowej.