Wymiana żarówek w opuszczonym do poziomu podłogi żyrandolu będzie miała miejsce 27 lutego br. od godziny 11:00. Wydarzenie jest nie lada atrakcją dla Krakowian i turystów, która powtarza się wyłącznie raz na dwa, a czasem trzy lata. Majestatyczny żyrandol ozdabiający i oświecający Dużą Scenę Teatru im. Juliusza Słowackiego, opuszczony i asekurowany siłą ludzkich rąk na poziom podłogi, zostaje poddany rytuałowi czyszczenia i wymiany żarówek na nowe.
Opuszczanie i wciąganie go z powrotem pod kopułę gmachu Teatru to przynajmniej trzygodzinny ręczny, precyzyjny proces, który od niemal stu trzydziestu lat budzi żywe emocje miłośników historii Krakowa.
W tym roku, w niedzielę 27 lutego to niecodzienne wydarzenie ponownie będzie miało miejsce w gmachu przy Placu Św. Ducha. Tym razem odbędzie się w niecodziennej oprawie – w scenografii „Dziadów”, gdzie znaczna część foteli jest usunięta, co pozwoli żyrandolowi spocząć na złotej podłodze, na której toczy się scena balu u Senatora w historycznym już spektaklu Mai Kleczewskiej. To pozwoli uczestnikom zobaczyć żyrandol jeszcze bliżej niż było to możliwe dotychczas, a scenografia będzie niepowtarzalnym tłem zdjęć, które mogą stać się piękną pamiątką.
Teatr będzie otwarty dla odwiedzających od godziny 11:00 do 12:00. W tym czasie każdy będzie mógł zobaczyć jak przebiega proces wymiany żarówek.
Biletem wstępu na wydarzenie będzie zakup żarówki, która przez ostatnie trzy lata oświetlała Dużą Scenę najpiękniejszego polskiego teatru. Opłata będzie formą wsparcia dla Teatru im. Juliusza Słowackiego, który w ostatnich tygodniach po spektakularnym sukcesie spektaklu „Dziady” i równoczesnej krytyce przez niektórych urzędników, stanął przed ogromnym kryzysem finansowym. Każdy z uczestników będzie mógł wybrać formę wsparcia dla Teatru – żarówki w wersji podstawowej będą w cenie: 5 złotych, dla tych, którzy chcą zabrać ze sobą do domu więcej teatralnej historii, a także mocniej wesprzeć Teatr, pracownie teatru – najlepsi rzemieślnicy i artyści sztuki krawiectwa przygotowali niepowtarzalne ozdobne pokrowce na żarówki, które mogą także służyć jako etui np. na telefon. Dlaczego niepowtarzalne? Powstały z końcówek materiałów, wcześniej wykorzystanych do uszycia kostiumów bądź stworzenia elementów scenografii. Można zatem wejść w posiadanie fragmentu pięknej historii krakowskiego teatru. Żarówki w ozdobnych woreczkach będą w dwóch wersjach za 25 złotych w wersji podstawowej i za 50 złotych w wersji ze złotymi elementami.
Sto dwadzieścia cztery żarówki oświetlają widownię Dużej Sceny od niemal 130 lat, czyli od początku istnienia tego teatru. Żyrandol ma trzy i pół metra średnicy, waży 800 kilogramów. To unikalny przykład designu końca XIX wieku.
Tego samego dnia, o godzinie 13:00 w ramach projektu Capella in Theatrum rozpocznie się koncert Capelli Cracoviensis, który będzie towarzyszyć uroczystemu, półtoragodzinnemu wznoszeniu żyrandola. Bilety na koncert i więcej informacji na jego temat w repertuarze dostępne są na www.teatrwkrakowie.pl
Więcej informacji: Jagoda Ludwikowska, [email protected]