Wystawa plenerowa „Muzeum nie musi być w muzeum”

1.07–31.08.2021

plac Wolnica w Krakowie

wstęp wolny

zapraszamy od świtu do zmierzchu

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało 110 lat temu i od początku swego istnienia kolekcjonuje rzeczy, będące rozmaitymi świadectwami życia. Tworzą one najstarszą kolekcję etnograficzną w Polsce. Stanowi ona zwierciadło, w którym można rozpoznać część własnej historii, kultury, a poprzez nie wejrzeć głębiej w siebie.

Przecież kolekcja etnograficzna to niewyczerpane źródło inspiracji, a dziedziczenie to proces żywej relacji pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

W tym duchu realizujemy rozmaite przedsięwzięcia, budując dialog pomiędzy muzealnikami, projektantami, artystami i publicznością. Podejmujemy też działania wykraczające poza muzealną klasykę, poszerzając obszar oddziaływania muzeum i wychodząc z aktywnością w przestrzeń publiczną, aby współtworzyć nowe krajobrazy.

Wystawa „Muzeum nie musi być w muzeum” jest kolejnym krokiem na tej drodze. Plenerowa, interaktywna i otwarta dla szerokiej publiczności ekspozycja jest zarazem ćwiczeniem wyobraźni oraz próbą przeobrażenia „kawałka świata”, w tym przypadku placu Wolnica w Krakowie. Dzięki tej interwencji pusta przestrzeń niegdysiejszego forum liberum zapełnia się instalacjami, pośród których każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Aranżacja czerpie z bogatych zbiorów Muzeum, w tym ze spuścizny Warsztatów Krakowskich, a także wzorów kultury tradycyjnej (wycinanki, malowanki, stroje, zdobienia). Opowiada o niegasnącej woli tworzenia, o potrzebie zostawiania śladu po sobie, o relacjach z materią i formą.

Warto podkreślić, że działania polegające na wyjściu poza mury muzeum i podjęcie aktywności w przestrzeni publicznej uważamy za niezwykle ważny obszar współpracy z publicznością, który pozwala odzyskać przestrzeń i sprzyja wykorzystaniu kapitału społecznego. Tworzy także nowy kanał dla upowszechnienia kolekcji muzealnej oraz stanowi szansę na uspołecznienie narzędzi pracy etnografa. Wreszcie: pozwala zmieniać świat. Przestrzeń wspólna to dziś jedno z najcenniejszych i zarazem najbardziej deficytowych dóbr, a jej demokratyczne i mądre współdzielenie stanowi niezaprzeczalną wartość i zarazem wyzwanie, z którym warto się zmierzyć.

pomysł wystawy: Katarzyna Piszczkiewicz

projekt aranżacji i malatury: Olaf Cirut

redakcja: Dorota Majkowska-Szajer

system identyfikacji graficznej: Katarzyna Wojtyga

tłumaczenia: Klara Laudańska

wsparcie techniczne: Tomasz Ostafin

prace realizacyjne: PHU Lisowski

koordynacja dostępności: Olga Błaszczyńska

promocja: Olga Łuczyńska-Gawron, Natalia Ciemborowicz-Luber

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Partnerem projektu jest Miasto Kraków.

 

Wakacyjne warsztaty dla dzieci „Zabawki na warsztacie”

10.07–14.08.2021

plac Wolnica w Krakowie

cykl towarzyszący wystawie plenerowej „Muzeum nie musi być w muzeum”

 

Zapraszamy na wakacyjny cykl sobotnich warsztatów dla dzieci 6-10 lat organizowanych w przestrzeni wystawy plenerowej „Muzeum nie musi być w muzeum” na placu Wolnica. Każde trzy spotkania to opowieść o trzech etapach tworzenia prostej zabawki: nadawaniu jej kształtu z użyciem prostych materiałów, wprowadzaniu w ruch i określaniu cech kolorem.

 

Zajęcia dla uczestników indywidualnych.

 

PROGRAM WARSZTATÓW:

• FORMA

(10 i 31 lipca - grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)

Budowanie pomysłowych zabawek o zmiennej formie.

Uaktywnimy zmysł dotyku, testując różne materiały i zastanowimy się jak wykorzystać je w naszym projektach. Zbadamy, czy faktura wpływa na wizualny odbiór zabawki. Z pomocą wyobraźni i kreatywnie wykorzystanych prostych elementów stworzymy fantastyczne rośliny i zwierzęta. Każdy zabierze do domu własną zabawkę, którą będzie mógł potem przebudować.

• RUCH

(17 lipca i 7 sierpnia - grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)

Zaprosimy Was do przepełnionego dynamiką, kolorowego świata Zofii Stryjeńskiej. Poznamy mechanizmy działania ruchomych zabawek ludowych. Zobaczymy, jak inspirowane ludowością zabawki artystki, wpuszczone w ruch, ożywają, tworząc prawdziwy spektakl. Wcielając się w konstruktorów, zbudujemy własne, kinetyczne, poruszające się w tańcu zabawki.

 

• KOLOR

(24 lipca i 14 sierpnia - grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)

Czym jest dizajn i etnodizajn? Pobudzimy Waszą wyobraźnię i emocje, zastanowimy się jakie znaczenie ma kolor i czy zabawki mogą być inspiracją do projektowania graficznego. Każdy uczestnik stworzy swój niepowtarzalny wzór inspirowany motywami etnicznymi, który finalnie naniesie na koszulkę.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

• Liczba uczestników zajęć: do 20 osób w każdej z grup

• Czas: 90 minut

• Koszt udziału dziecka: 8 PLN

• Zapisy prowadzimy na poszczególne warsztaty za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie internetowej www.etnomuzeum.eu. Aby wziąć udział w całym cyklu należy zapisać się na wszystkie trzy tematy (każdy z warsztatów będziemy prowadzić dwukrotnie w ciągu dnia (grupa 1 i grupa 2)  oraz dwukrotnie w ciągu miesiąca.

• Organizatorzy nie zapewniają dzieciom opieki.

 

Honorujemy:

Karta Dużej Rodziny  - 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę

Krakowska Karta Rodzinna - 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym dzieckiem - 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę

Patronat medialny:

Radio Kraków