Jednym z takich wydarzeń jest coroczny Jarmark Kasztelański, który stał się dużą, plenerową imprezą historyczną w naszym mieście. Daje możliwość interaktywnego udziału w pokazach i działaniach historycznych, odbywających się w przestrzeni starego miasta. Pozwala widzowi na osobiste „doświadczenie” i „dotknięcie” historii w sposób łatwy, zrozumiały, a jednocześnie wyważony pod względem przekazu.
Podczas jedenastej edycji Jarmarku Kasztelańskiego pt. “50.000 GRZYWIEN SZEROKICH GROSZY PRASKICH. Jak Jan IV sprzedał księstwo królowi – 1457 r.” w dniach 7-8 maja 2022 r. poruszymy temat sprzedaży księstwa i przybliżymy sylwetki książąt oświęcimskich.
Wydarzenie rozpoczniemy w sobotę 7 maja w Zamku, otwarciem wystawy czasowej “Dwór książęcy w Oświęcimiu”. Na ekspozycji prezentowane są dwa XV-wieczne dokumenty sporządzone na pergaminie. Pierwszy z nich datowany na 19 III 1454 r. poświadcza złożenie hołdu lennego królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi przez szlachtę i mieszczan Oświęcimia i Kęt. Drugi dokument wystawiony 21 lutego 1457 r. w Gliwicach, w którym Jan IV książę oświęcimski oznajmił, że za zgodą braci sprzedaje księstwo oświęcimskie królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi za 50 000 grzywien szerokich groszy praskich. Bardzo cennym obiektem jest również oświęcimski miecz katowski. Na mocy decyzji Rady Miasta Oświęcimia podjętej na wniosek burmistrza Romana Mayzla, w 1925 r. został on przekazany do Muzeum Narodowego w Krakowie. W naszym Muzeum jest prezentowany po raz pierwszy. https://www.muzeum-zamek.pl/aktualnosci/muzeum/dwor-ksiazecy-w-oswiecimiu-wystawa
Otwarciu towarzyszyć będzie wykład dr hab. Bożeny Czwojdrak “Kształtowanie się dworów książęcych i królewskich w średniowiecznej Polsce” oraz grupa rekonstruktorów historycznych Leo Corde. Wieczorem na zakończenie dnia zapraszamy na Rynek Główny gdzie odbędzie się pokaz Fireshow.
Niedziela 8 maja to drugi dzień naszego spotkania z historią, na Rynku Głównym pojawi się teatr uliczny i rzemiosło dawne, stoiska z rękodziełem artystycznym i kramy z jadłem i napitkiem. Jarmark przeniesie nas w czasy średniowiecza, towarzyszyć mu będą dwa turnieje: NA MIECZ I TARCZE oraz NA MIECZ DŁUGI , w szranki stanie ponad 60 najprzedniejszych rycerzy (XV-XVI w.), a ozdobą tych zmagań będą piękne białogłowy. Odbędą się pokazy historyczne, konne (Bulwary nad Sołą), pokazy sokolnicze, wesołe potyczki rycerze kontra mieszkańcy, nie zabraknie stanowiska katowskiego, odbędzie się pokaz tańców dawnych i koncert oraz animacje historyczne dla najmłodszych.
Przy Zamku również zostaną ustawione stoiska rękodzielnicze i historyczne.
Ekspozycje Muzeum Zamek, wieża zamkowa oraz wystawa w Ratuszu będą otwarte dla zwiedzających przez cały dzień trwania wydarzenia.
Poprzez prezentację wystawy czasowej, działania edukacyjne oraz liczne pokazy rekonstruktorów spróbujemy poczuć, dotknąć, przeżyć i zrozumieć opowiadaną historię i poruszane zagadnienia.
Program: https://www.muzeum-zamek.pl/aktualnosci/muzeum/program-xi-jarmark-kasztelanski
Organizator: Muzeum Zamek w Oświęcimiu, https://www.muzeum-zamek.pl/
Współorganizatorem pokazów historycznych jest Leo Corde Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej, https://www.facebook.com/LeoCordeBSRH/