Uczniowie przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw, a momentem kulminacyjnym jest dzień przeprowadzania egzaminów. Odbywa się on pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Następuje więc zamiana ról – dzieci stają są egzaminatorami a dorośli - egzaminowanymi. Planujemy, że w tegorocznej edycji akcji weźmie udział ponad 6000 szkół z 30 krajów, m.in. z Polski, Chorwacji, Rosji, Rumunii, Łotwy, USA, Indii, Kamerunu czy Kataru.
Komisje organizowane są w szkołach. Każdy, kto chce zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodzi do stolika komisji i wyciąga z koszyka los egzaminacyjny. Na jednym losie znajduje się pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto odpowie poprawnie na wszystkie pytania – otrzymuje tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczną legitymację.
Patrole z kolei wychodzą najczęściej poza teren szkoły i przepytują przypadkowych przechodniów, np. w parkach. Odwiedzają też urzędy, stacje radiowe czy posterunki policji. Towarzyszą im kolorowe transparenty z hasłem przewodnim akcji, balony i inne rekwizyty.
Każda placówka edukacyjna może wziąć udział w wydarzeniu. Akcja ŚDTM organizowana jest wg jednej z trzech opcji: minimalnej (ŚDTM w klasie), standardowej (ŚDTM w szkole) i rozszerzonej (ŚDTM w szkole i w mieście).
Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski, matematyk i trener lekkiej atletyki. Twórca kart matematycznych Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” i Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia. Wielokrotnie wyróżniany za swoje osiągnięcia dydaktyczne i sportowe.
Strona wydarzenia: www.wmtday.org