Podczas krótkich warsztatów dzieci dowiedzą się między innymi jak obserwować planety, jak działa pokój Amesa, taumatrop czy albedo. Wspólnie z instruktorem wykonają niektóre proste urządzenia. Prowadzący zajęcia wyjaśni, jak powstają chmury i jak działa obieg wody w przyrodzie.
Zajęcia przygotowane są dla rodzin z dziećmi od 7 lat.
Mapa nieba
3, 10 lipca, soboty
godz. 15:00
Od najdawniejszych czasów astronomowie, żeglarze, pasterze czy podróżnicy patrząc w niebo zauważyli pewne charakterystyczne zależności i nauczyli się je interpretować. Jak rozpoznać Gwiazdę Polarną na niebie? Jak wyznaczyć kierunki geograficzne: wschód, zachód, północ, południe? Na zajęciach odpowiemy na te pytania oraz nauczymy się używać obrotową mapę nieba.
Wybuchowy początek wakacji w Ogrodzie Doświadczeń. Pokaz implozji beczki i eksplozji ciekłego azotu.
4 lipca, niedziela
godz. 15:00 i 17:00
Implozja beczki - do beczki stalowej 200 l wlewamy trochę wody i podgrzewamy. Jak już mocno paruje zakręcamy szczelnie beczkę i schładzamy ją wodą. W beczce powstaje podciśnienie i zapada się ona z hukiem.
Eksplozja ciekłego azotu - do butelki pcv nalewamy ciekłego azotu, zakręcamy - ostrożnie to niebezpieczne! Następnie wrzucamy do pustej beczki, wsypujemy dwa worki plastikowych kulek. Kiedy butelka wybucha wyrzuca kulki na kilkanaście metrów w górę.
Rezerwacja na pokazy nie jest wymagana.
Wynalazki natury
14 lipca, środa
godz. 15:00 Co wspólnego z lotem szybowca mają motyle?
godz. 16:00 Co wspólnego z lotem wiatrakowca mają nasiona klonu zwyczajnego?
Popatrzmy na żywe organizmy jak na wynalazki zbudowane przez ewolucję. Zwierzęta i rośliny w toku ewolucji wykształciły bardzo innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają im przeżycie. Chętni dowiedzą się jak długość nóg wpływa na prędkość przemieszczania się, by potem spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach.
Proste iluzje wzrokowe
28 lipca, środa
godz. 15:00
Na zajęciach poznamy kilka wynalazków, które wywołują iluzję ruchu nieruchomych obrazków. Dowiemy się również co to jest i na jakiej zasadzie działa pokój Amesa.
Wykonamy także taumatrop, który był jedną z pierwszych zabawek optycznych, jego rozwój doprowadził do powstania współczesnego filmu.
Efekt cieplarniany - co to jest?
3 lipca, niedziela
7 lipca, środa
godz. 15:00
Na zajęciach wyjaśnimy czym jest efekt cieplarniany, dowiemy się również co to jest albedo. Samodzielnie wykonamy deszczomierz.
Gwałtowne zjawiska pogodowe - co to znaczy?
10 lipca, sobota
21 lipca, środa
godz.: 15.00
Na zajęciach odpowiemy jak zachować się w czasie burzy, dowiemy się również w jaki sposób można oszacować jak daleko jest od nas burza? Samodzielnie wykonamy prosty wiatrowskaz.
Ogród oferuje także zajęcia skierowane do grup zorganizowanych, oferta tematów dostępna jest na stronie https://www.ogroddoswiadczen.pl/informacje-dla-grup-zorganizowanych
Informacje i rezerwacje:
tel. 12 428-66-00 wew. 11 lub e-mail: [email protected]
------------------------------------------------------------------------------------------------
Wydarzenie współorganizowane:
Bajki robotów. Mikrokosmos Stanisława Lema dla Dzieci.
11 lipca, niedziela
godz. 12:00
Wydarzenie plenerowe organizowane jest przez Sinfonietta Cracovia w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema dla najmłodszych słuchaczy i ich opiekunów. Piknik muzyczny zakończony zostanie koncertem. Zaplanowany jest wspólny edukacyjny spacer słuchaczy i muzyków. Zabrzmią kompozycje Camille Saint-Saënsa, Juliusa Röntgena, Beli Bartóka oraz piosenki z filmu “Pan Kleks w kosmosie”. Wystąpi Sinfonietta Cracovia pod kierunkiem Jurka Dybała oraz Krakowski Chór Dziecięcy.
Muzycznym atrakcjom towarzyszyć będzie czytanie fragmentów “Bajek robotów” Stanisława Lema - fascynujących opowiadań łączących świat futurystyczno-kosmicznej technologii z uniwersum ludowych baśni, w których bohaterami i narratorami są roboty.
Nie zabraknie również zabaw edukacyjnych i eksperymentów naukowych z wykorzystaniem eksponatów Ogrodu! Podczas pikniku odbędzie się ogłoszenie wyników i prezentacja zwycięskich prac konkursu plastycznego “Bajki Robotów”.
Organizator: Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia
http://sinfonietta.pl/
Rezerwacja bezpłatnych kart wstępu: [email protected]