1 września 1938 roku na basenie w Levicach (dawna Czechosłowacja) spotykają się trzej nastoletni chłopcy: Czech, Żyd oraz Węgier. Pragną zorganizować zawody pływackie, a nagrodą dla zwycięzcy ma być możliwość ubiegania się o względy pięknej Słowaczki Márii. Nikt z naszych bohaterów nawet nie przypuszcza, że przez kolejnych trzydzieści lat ich losy splotą się w fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki.

Realizm magiczny zastosowany w powieści przez Rankova sprawia, że cała opowieść ujęta jest w pewien nawias, jakby to co przydarza się naszym bohaterom mogło przydarzyć się każdemu, albo…nikomu. Powstaje zatem obraz ulotny, złożony z krótkich narracyjnych scen, filmowy, jakby życie z każdym rokiem nabierało rozpędu a czas się kurczył.

Sceniczna adaptacja tej powieści, podąża zatem tropem krótkich chwil i zdarzeń aby w całości móc wybrzmieć jako pochwała głębokich relacji międzyludzkich, przypomnieć o tym magicznym czasie, gdzie pochodzenie, wyznanie, różnorodność kulturowa była walorem, a poczucie humoru pozwalało ludziom przetrwać bardzo ciężkie chwile.

 

Spektakl przygotowany został w koprodukcji z Fundacją ze Stali

 

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

Pokaz przedpremierowy 19 listopada godz. 18.00

PREMIERA 20 listopada godz. 18.00, Duża Scena

Gramy także 21 listopada godz. 18.00 oraz 11, 12 grudnia godz. 18.00 i 14 grudnia godz. 11.00

 

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Partner Główny: Województwo Małopolskie

Partnerzy: Lietuvos Draudimas, Instytut Słowacki w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Zakłady Mechaniczne

Patroni Honorowi: Tomáš Kašaj - Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie,Tibor Gerencsér - Konsul Generalny Węgier w Krakowie,Jarosław Krykwiński - Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Częstochowie

Patroni Medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Radio Kraków, TEMI, IKC Tarnów

 

Autor: Pavol Rankov

Przekład: Tomasz Grabiński

Reżyseria i adaptacja tekstu: Tomasz Gawron

Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Krystian Szymczak

Muzyka: Wojciech Frycz

Animacje: Mateusz Świderski

Obsada:

Matylda Baczyńska, Anna Zachciał, Filip Kowalczyk, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Wiśniewski, Adam Herich (aktor Teatru Miejskiego w Żylinie na Słowacji).