Wykonanie dzieła – w piątek 10 listopada 2023 roku o godz. 19.30 – poprzedzi spotkanie z dyrygentem oraz wnuczką kompozytora, Bogną Nowowiejską-Bielawską w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”. Początek spotkania o godzinie 18.00.
Sebastian Perłowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Polska odNova od lat koncentruje swoje zaangażowanie na tym, aby „z dumą prezentować widowni wspaniałą polską muzykę, o której zapomniała historia. Muzykę często istniejącą tylko w rękopisach, starodrukach czy na mikrofilmach” i przywrócić ją salom koncertowym. Twórczość Feliksa Nowowiejskiego, obejmująca opery, oratoria (w tym Quo vadis prezentowane w dwustu miastach na całym świecie), a także msze czy symfonie, mimo swojej okazałości oraz jej nietuzinkowości autora – krzewiciela polskości (dość wspomnieć wykonanie przez pół tysiąca chórzystów skomponowanej przez siebie do słów Konopnickiej Roty w 500-lecie bitwy pod Grunwaldem), wciąż nie znalazła należnego jej miejsca, ani w sala koncertowych, ani w świadomości melomanów. Mimo obchodzonego przed sześcioma laty Roku Nowowiejskiego wiele jeszcze pozostało do zrobienia w kwestii jej popularyzacji – stąd aktywność na tym polu Sebastiana Perłowskiego i współpracującej z nim Agencji Artystycznej Kameny. Jednym z takich działań jest wykonanie przez krakowskich filharmoników monumentalnego oratorium Znalezienie Świętego Krzyża z tekstem opartym na legendzie o pielgrzymce niezłomnej cesarzowej Heleny, matki Konstantyna Wielkiego, w poszukiwaniu świętych relikwii. W krakowskim wykonaniu dzieła udział wezmą również artyści śpiewacy – mezzosopranistka Ewa Biegas (w roli świętej Heleny) oraz baryton Witold Jankowski (partia biskupa Makariusza).
Poprzedzające koncert spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego zatytułowane zostało przez jego prowadzącą, Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz „W poszukiwaniu Feliksa Nowowiejskiego". Odkrywać go będą – jako kompozytora, ale także członka rodziny, patriotę, człowieka – wspomniani już Sebastian Perłowski oraz specjalnie uczestnicząca w wydarzeniach wnuczka kompozytora. Nie lada to zatem okazja, by pogłębić swoją świadomość znaczenia jego twórczości i aktywności na wielu polach kulturowego oddziaływania. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.