- A
- A
- A
Jarosław Gowin: "Pilch? Lasota? Poprę każdego z nich"
"Niezależnie od tego, kogo wystawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach na prezydenta Krakowa, czy będzie to Józef Pilch czy Marek Lasota, poprę go z dużą radością" - deklarował na antenie Radia Kraków Jarosław Gowin. Jak zapewniał poseł, decyzja o tym, że on sam na prezydenta Krakowa nie wystartuje, jest ostateczna.Gowin zapowiedział, że w wyborach do sejmiku województwa, Polska Razem wystawi wspólne listy z PiS-em. "O wspólnej liście w wyborach do rady miasta rozmowy trwają. Jesteśmy na dobrej drodze" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków. W wyborach do rad dzielnic Polska Razem wystartuje osobno i wystawi własne listy.
Zapis rozmowy Jacka Bańki z liderem Polski Razem, Jarosławem Gowinem.
Z jednej strony mamy bardzo dobre sondaże dla PO a z drugiej w uzupełniających wyborach do senatu wygrywa PiS. Jak pan to odczytuje?
- Te dobre sondaże PO mnie nie zaskakują. Efekt Tuska był oczywisty. Pytanie jak trwały on będzie. My się tym jednak nie przejmujemy i nie uspokajamy tym, że Tusk wyjeżdża. Musimy robić swoje i szukać najlepszych kandydatów na listy. Musimy przygotowywać nowy program dla ludzi młodych i przedsiębiorców.
Bez Donalda Tuska będzie łatwiej czy trudniej w wyborach samorządowych i parlamentarnych?
- W wyborach samorządowych będzie trudniej. Efekt Tuska będzie jeszcze działał. Zobaczymy, jak będzie w parlamentarnych. PO siedzi na beczce z prochem. Tam są konflikty, ale to ich problemy. Prawica nie może liczyć a to, że PO będzie miała turbulencje. My musimy pracować i mobilizować naszych wyborców. Jak wykonamy pracę, to wygramy wybory parlamentarne.
Jakich zmian i w jakich resortach się pan spodziewa?
- Nie powiem nic oryginalnego. To jasne, że odejdzie minister Sienkiewicz i Arłukowicz. Nie spodziewam się pojawienia żadnej nowej postaci. Obawiam się, że to będzie rząd słabszy od obecnego.
Co z porozumieniem prawicy? Rejestruje pan w Krakowie komitet wyborców Jarosława Gowina.
- Porozumienie prawicy obejmuje sejmiki wojewódzkie. To współpraca poparta naszymi podpisami, ale na niższych szczeblach decyzje należą do lokalnych działaczy. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby mieć z PiS-em wspólnego kandydata na prezydenta Krakowa. Zarejestrowaliśmy komitet, bo chcemy wystawić swoich kandydatów do rad dzielnic.
Jak chodzi o listy do rady miasta, to listy będą wspólne z PiS?
- Razem z PiS i Solidarną Polską. A także ze związkiem zawodowym Solidarność. To jeszcze nie jest ustalone. Będzie ustalone jakPiS zaproponuje kandydata na prezydenta i ustalimy szczegóły. Taki kandydat też musi mieć możliwość swobodnej decyzji.
Pan poprze kandydata PiS, bez znaczenia kto nim będzie?
- Trudno powiedzieć, że poprę każdego. Mogę powiedzieć, że z dwóch kandydatów, o których można przeczytać: panu Pilchu i Lasocie poprę obu, bez względu, którego wskaże PiS.
Ale straszy pan Jadwigą Emilewicz, że jak się nie uda, to Polska Razem będzie miało swoją kandydatkę.
- Od początku mówię, że kandydata w naszym porozumieniu powinien wskazać PiS. Cieszę się, że sprawa ma być już przesądzona, ale jakby się okazało, że koledzy z PiS mają z tym kłopot, to my zaproponujemy Jadwigę Emilewicz. Ona otworzy listy zjednoczonej prawicy do sejmiku małopolskiego.
Słyszałem, że pan miał otwierać tę listę i jednocześnie złożyć mandat poselski.
- O tym się od pana dowiedziałem. Nie biorę tego pod uwagę. Brałem pod uwagę możliwość startu w wyborach prezydenckich w Krakowie, ale uznaliśmy, że ważniejsze są wybory parlamentarne. Za granicą jest wojna i potrzebna jest dobra zmiana. My to możemy dać.
Czasami słyszę od przedstawicieli PiS, że Gowin dziś mówi tak, jutro nie a pojutrze znowu tak. To odnośnie pana startu w wyborach w Krakowie.
- Miałem propozycję ze strony PiS i jestem za to wdzięczny, ale dwa tygodnie temu powiedziałem, że nie będę startował.
Podobno były wewnętrzna badania PiS, które pokazywały, że ma pan szansę na wygranie z Jackiem Majchrowskim. Przestraszył się pan tego?
- Dlaczego miałbym się bać wygranej? Stawałem w szranki z Donaldem Tuskiem. Nie bałbym się mierzyć z Jackiem Majchrowskim. Uznaliśmy, że ważniejsze są wybory w Polsce. To trudne czasy dla nas. W tej sytuacji stwierdziliśmy, że ster musi przejść w nasze ręce.
Może było trochę strachu, że musiałby pan mówić o MPO, światłach na skrzyżowaniu i dziurach w drodze.
- Jako minister sprawiedliwości zajmowałem się więzieniem na Montelupich. Mógłbym się zajmować problemem dziur w drodze. Sam się o nie potykam.
Czyli ma pan ostatnie miejsce na wspólnej liście do parlamentu?
- Tak się umówiliśmy. Ja wybrałem sobie to ostatnie miejsce. W przyszłym roku obóz zjednoczonej prawicy wygra wybory zdecydowanie. Wcześniej przetestujemy koalicję w wyborach samorządowych. Naszym celem jest samodzielne rządzenie w Małopolsce.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?