- Z wielką radością przyjęłam to zaproszenie - Anna Dymna, narratorka słuchowiska dużo się uśmiecha pracując nad swoją rolą. -
Bardzo lubię pracować nad spektaklami dla dzieci, to wymagające, ale fantastyczne wyzwanie. Szczególnie dziś, w tych niespokojnych czasach, potrzebujemy pogodnych historii, ze szczęśliwym zakończeniem. A jako laureatka Medalu św. Jerzego jestem przekonana, że ze smokami nie należy walczyć, trzeba je oswajać.
Smok Wawelski wyrusza na wyprawę do Krainy Deszczowców, aby uwolnić znanego biologa, autora rozprawy o zakończeniach nerwowych w pysku ślimaka winniczka, profesora Baltazara Gąbkę. W trudach tej niebezpiecznej podróży towarzyszą mu kucharz Bartłomiej Bartolini i medyk doktor Koyot. Lecz ich śladem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, tajemniczy Don Pedro… Tak rozpoczynają się przygody kultowej serii książek pióra Stanisława Pagaczewskiego.
- Ta książka towarzyszyła naszemu pokoleniu w czasach dzieciństwa - tłumaczy reżyser spektaklu i autor adaptacji, były dyrektor Starego Teatru Waldemar Raźniak, którego również usłyszymy w jednej z ról. "Sięgam więc po tę powieść z przyczyn nostalgicznych, trochę sentymentalnych, by zbudować rodzaj mostu między pokoleniami. Ale to nie jedyny powód. Cykl książek o przygodach Smoka Wawelskiego napisany został dla dzieci, ale to tekst szalenie "inteligencki" - bogaty językowo, pełen aluzji do ówczesnej, pełnej absurdów rzeczywistości.
W latach 60., kiedy powstawały powieści Pagaczewskiego, kręgi inteligenckie próbowały zachować niezależność i wolność myślenia, na przekór narzucanej wówczas ideologii. I o tym także jest ten tekst.
Baltazar Gąbka, Smok Wawelski, książę Krak, kucharz Bartolini to ulubieńcy kilku pokoleń czytelników. Realizując nowe słuchowisko Radia Kraków postawiliśmy na najlepszą obsadę. I tak w roli Narratorki usłyszymy Annę Dymną, radiowym Smokiem Wawelskim będzie Jacek Romanowski, a tytułowym Baltazarem Roman Gancarczyk. W postać "czarnego charakteru" Don Pedra wcieli się Radek Krzyżowski, a w roli Bartłomieja Bartoliniego usłyszymy Błażeja Peszka. Galerię barwnych postaci dopełnią Juliusz Chrząstowski, Michał Majnicz, Paweł Kruszelnicki, Krzysztof Stawowy.