Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie"

Nagrodzone na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie słuchowisko znów na antenie Radia Kraków. Zapraszamy we wtorek 11 czerwca o godz. 21.05! O godz. 20.10 rozpocznie się specjalne wydanie magazynu Koło kultury - wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiać będziemy o trendach we współczesnym teatrze radiowym, perspektywach dla "teatru wyobraźni" i jego historii.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj
Premiera słuchowiska "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996”

Dokumentalne słuchowisko na podstawie tomu listów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta przygotowała w Radiu Kraków Dorota Segda, jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, rektor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Tego wieczoru zostało także wręczone najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków - Radiowa Nagroda im. Romany Bobrowskiej. Premiera słuchowiska  odbyła się 10 grudnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej i na antenie Radia Kraków. 

Najnowsze słuchowisko Radia Kraków - "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996” - to historia niezwykłej przyjaźni, ale także opowieść o czasach, w których dwójce wielkich poetów przyszło żyć. Postaciom Szymborskiej (Dorota Segda) i Herberta (Jacek Romanowski) towarzyszyć będzie współczesny poeta i wykładowca akademicki - postać zainspirowana osobowością wybitnego uczonego prof. Jana Błońskiego (Bronisław Maj).

Dorota Segda laureatką Nagrody im. Romany Bobrowskiej

- Uwielbiam poezję Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta - nie ukrywa Dorota Segda. - A ponieważ kocham ich poezję, naturalne jest także zainteresowanie ich życiem osobistym, w tym listami, które pisali. Zwłaszcza, że miałam szczęście poznać ich osobiście.

Radiowy spektakl "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie" będzie montażem z listów i fragmentów wierszy dwojga wielkich polskich poetów. W tle zabrzmią popularne piosenki z lat 1955-1996. Podczas premiery w Studiu im. Romany Bobrowskiej zobaczymy także kolaże, którymi Wisława Szymborska ozdabiała swoje listy.

Szymborską i Herberta łączyła - o czym niewiele osób wcześniej wiedziało - bliska i serdeczna relacja. A że oboje byli mistrzami zwięzłej i pełnej humoru epistolografii, książka prezentująca ich niepublikowane wcześniej listy to znakomita lektura, obficie zilustrowana nie tylko sławnymi już kolażami, ale również reprodukcjami kart pocztowych i rysunkami samego Herberta.

Początek korespondencji to list Szymborskiej, która jako redaktorka krakowskiego tygodnika „Życie Literackie” prosi Herberta o przysłanie wierszy. Jest rok 1955, zaczęła się już odwilż, redakcja planuje przedstawienie kilku młodych poetów przed debiutem książkowym. Znajomość szybko zmieniła się w serdeczną przyjaźń, a wymiana listów przybiera postać towarzyskiej gry. Ostatni list pochodzi z roku 1996; nagrodzona właśnie Noblem Szymborska, dziękując Herbertowi za gratulacje, pisze: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem...”. - Te listy utrzymane są głównie w lekkim, żartobliwym tonie, to taka korespondencja "pokrewnych dusz" - podkreśla Dorota Segda. - Ale gdzieś w tle pojawia się temat kryzysu gospodarczego, czy bieżący kontekst polityczny. Kiedy zaczynają pisać o swojej poezji, widać jak się szanują i podziwiają.

Najnowsza premiera w Radiu Kraków to nie pierwsze spotkanie Doroty Segdy z listami Zbigniewa Herberta. W 2007 roku artystka wystąpiła w spektaklu pt. "Kochane zwierzątka" w krakowskiej PWST, którego kanwą stały się listy Zbigniewa Herberta do przyjaciół Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich. W spektaklu udział wzięli także Jacek Romanowski i Tadeusz Malak.

Przypomnijmy: tom listów "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996” ukazał się wiosną tego roku nakładem wydawnictwa A5. Redakcja i opracowanie edytorskie tomu jest dziełem Ryszarda Krynickiego.



Słuchowisko "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996"
Premiera: 10 grudnia

Reżyseria i opracowanie tekstów - Dorota Segda

Wystąpili: Dorota Segda, Jacek Romanowski, Bronisław Maj
Zbigniew Paleta wykona utwór Stanisława Radwana pt. "Pawana"

Realizacja radiowa - Wojciech Gruszka
Współpraca radiowa - Ewa Ziembla
Redakcja - Justyna Nowicka

Partnerami wydarzenia są: Miasto Kraków oraz Kraków Airport

Specjalne podziękowania za pomoc przy realizacji słuchowiska dla: Pani Katarzyny Dzieduszyckiej - Herbert, Wydawnictwa a5 oraz Fundacji Wisławy Szymborskiej


Słuchowisko realizowane  w ramach projektu "Rok Zbigniewa Herberta w Radiu Kraków" objętego Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018"

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię