- A
- A
- A
Rok Witkiewiczów na antenie Radia Kraków
W 2015 r. mija 130 lat od urodzin Witkacego oraz 100 lat od śmierci Stanisława Witkiewicza. W obchody Roku Witkiewiczów włącza się także Radio Kraków.Już 18 września o godz. 21.05 - w rocznicę samobójczej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza - zaprosimy Państwa na premierę naszego nowego słuchowiska. "Szaloną lokomotywę" reżyseruje jeden z najciekawszych dziś artystów teatru - Radek Rychcik.
Ale wątki Witkiewiczowskie będą pojawiać się w naszym programie od dziś. W Kole Kultury będziemy słuchać muzyki inspirowanej Podhalem i zastanawiać się nad regułami stylu narodowego - w kontekście stylu zakopiańskiego, którego pomysłodawcą był Stanisław Witkiewicz.
Dr Dorota Jarząbek z UJ opowie o dramatach Witkacego i jego teorii Czystej Formy. Będziemy mieć także nowości książkowe - o swojej premierowej książce "Kroniki zakopiańskie" będzie mówił Maciej Krupa.
W magazynie Przed hejnałem opowiemy o kobietach Witkacego, gościć będziemy także Martę Ścisłowicz, odtwórczynię roli zmysłowej Julii w radiowej "Szalonej lokomotywie", popularną aktorkę teatralną i telewizyjną. A w innych pasmach także twórców słuchowiska: Radka Rychcika, kompozytorów ścieżki dźwiękowej - Piotra i Michała Lisów, aktorów: Tomka Schimscheinera, Dorotę Pomykałę, Katarzynę Krzanowską.
W magazynie Przed hejnałem zaprosimy do "Radiowej Firmy Portretowej" i spróbujemy słynne witkacowskie portrety fotograficzne "przepisać" na współczesne selfie. Mam bowiem prawo podejrzewać, że był Witkacy nie tylko wynalazcą teorii Czystej Formy, ale także prekursorem selfie. Uwaga - w tym konkursie - bardzo fotograficzna nagroda!
Stanisław Witkiewicz (1851-1915) architekt, malarz, pisarz, teoretyk sztuki. W 1890 r. zamieszkał z rodziną w Zakopanem. Był zafascynowany podhalańskim rzemiosłem i sztuką ludową. Stworzył styl zakopiański, który miał być pierwszym stylem narodowym, obejmującym nie tylko architekturę, ale i rzemiosło i wszystkie dziedziny sztuki. Według projektu Witkiewicza powstały m.in. zakopiańskie wille: Koliba, Pepita, Pod Jedlami, Rialto, Oksza, Zofiówka czy kaplica na Jaszczurówce. W stylu zakopiańskim powstały także budynki na obszarze całej ówczesnej Rzeczpospolitej m.in. kamienica w Warszawie przy ul. Chmielnej.
Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof autor m.in. "Nienasycenia" i "Szewców", twórca słynnych portretów, urodził się 28 lutego 1885 r. w Warszawie, ale od 5. roku życia mieszkał w Zakopanem. Ojciec nie posłał go do szkoły i sam zajął się jego edukacją, organizując mu domowe korepetycje. Już w wieku ośmiu lat Witkacy pisał pierwsze utwory dramatyczne. Jako malarz zadebiutował w 1901 roku w Zakopanem, gdzie zaprezentował dwa pejzaże. Po zdaniu matury w 1903 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Witkacy stał się głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. 18 września 1939 r. Witkacy popełnił samobójstwo w Jeziorach – kresowej wiosce. W 1988 roku do Zakopanego sprowadzono jego domniemane prochy. Uroczysty pogrzeb odbył się na Pęksowym Brzyzku, a trumnę złożono w grobie matki Witkacego. Kilka lat później okazało się, że w trumnie były szczątki nieznanej kobiety.
Justyna Nowicka
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
11:43
Nawet 300 hektarów w nowohuckim kombinacie może przejąć Kraków. "Rozmawiamy o trzy razy większym terenie niż planowano"
-
11:30
Groźby, nagroda, freski, korki, wyprawa w Tatry i słowa metropolity. Co Wyczynem, co Blamażem?
-
11:11
Izabela Kudła : pierwszy raz na siłowni...nuda, ale odkryłam fitness
-
11:07
Izabela Kudła - Mistrzyni Europy Fitness , poleca aktywną regeneracje po pracy
-
11:01
Andrzej Madej " Oda do...sylwestrowej radości"
-
10:57
PIT 2025: Przełomowe zmiany dla przedsiębiorców – co musisz wiedzieć o metodzie kasowej i cyfrowych ułatwieniach?
-
22:30
Wychowała pokolenia pianistów. Kim była Irena Rolanowska?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze