Smog
Pulmonolog: lepsze powietrze w Krakowie nie przekłada się jeszcze na zdrowie
W Krakowie polepszyła się nieco jakość powietrza, ale na razie nie przekłada się to na lepsze zdrowie mieszkańców – powiedziała PAP pulmonolog Anna Prokop-Staszecka. Przyznała, że w położonym w niecce Krakowie powietrze nigdy nie będzie idealne, ale za 20 lat może być "dobre".
Zamiast wymiany pieca - zamiana mieszkania. W skrajnych przypadkach będzie to możliwe?
Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw smogu, powiedział w rozmowie z Radiem Kraków, że w skrajnych przypadkach, kiedy wymiana pieca węglowego nie będzie możliwa, władze Krakowa mogą zaproponować mieszkańcom zamianę mieszkania!
W 2017 roku mieszkańcy Wadowic oddychali czystym powietrzem zaledwie przez 35 dni
Wadowice podsumowały działania antysmogowe. Sytuacja wygląda nieciekawie, bo wyniki ze stacji pomiarowej ustawionej tam w styczniu ubiegłego roku wskazały, że powietrze w Wadowicach jest bardziej zanieczyszczone niż w Krakowie. Wymiana pieców idzie powoli, a jak mówi burmistrz Mateusz Klinowski - radni powiatu nie zgadzają się na zakaz palenia węglem w mieście i podobnie jak część mieszkańców - nadal nie widzą problemu ze smogiem.
Będzie mniej pieniędzy na walkę ze smogiem?
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szacuje, że w 2019 roku będzie mieć o połowę mniejszy budżet. A to ta instytucja udziela gminom dotacji i pożyczek m.in. na wymianę pieców węglowych.
Rząd przyjął projekt o jakości paliw stałych; nowe przepisy mają pomóc w walce ze smogiem
Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o jakości paliw stałych - podał resort energii. Najgorszej jakości paliwa - m.in. muły węglowe i flotokoncentraty nie będą mogły być sprzedawane klientom. Za złamanie zakazu grozi kara do pół miliona złotych, a nawet trzy lata więzienia.
Przekroczone normy jakości powietrza na czterech stacjach to za mało, by wprowadzić darmową komunikację?
Mieszkańcy Krakowa od rana zastanawiają się, dlaczego urząd miasta nie dopuścił dzisiaj darmowej komunikacji miejskiej przez fatalną jakość powietrza. Zdaniem urzędników i zgodnie z prognozami IMGW w stolicy Małopolski nie oddychało się aż tak źle.
Mandaty za spalanie odpadów w piecach
Trzynaście przypadków spalania w piecach odpadów ujawnili w Krakowie w pierwszym miesiącu tego roku strażnicy miejscy. Osiem osób zostało ukaranych mandatami na kwotę w sumie ponad tysiąca złotych, cztery osoby pouczono, a w jednym przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu. W styczniu krakowscy strażnicy miejscy przeprowadzili ponad dwa tysiące kontroli pieców.
W Krakowie w walce ze smogiem pomogą drony - jeszcze w tym sezonie grzewczym
Drony, które będą sprawdzać jakość powietrza nad Krakowem prawdopodobnie wylecą nad miasto jeszcze w tym sezonie grzewczym. Urzędnicy postanowili wziąć przykład z mniejszych miast i przyspieszyć działania, które planowali dopiero na przyszły rok. Już trwają rozmowy z firmami, która mogłyby się zająć kontrolą dymów wydobywających się z krakowskich mieszkań i domów.
Coraz gorszy stan powietrza w Małopolsce
Najgorzej jest w Krakowie - mocno przekroczone są normy stężenia pyłu zawieszonego PM 2.5, a normy stężenia pyłu PM10 przekroczone są ponad trzykrotnie. Równie zły stan powietrza jest w Skawinie. Niewiele lepiej, przy ponad dwukrotnym przekroczeniu norm w Suchej Beskidzkiej, Nowym Sączu i Nowym Targu. W Zakopanem też o czystym powietrzu mówić nie można, co więcej poziom zanieczyszczeń pod Tatrami ma tendencję wzrostową. Swobodnie oddychać można tylko w Tarnowie, Trzebini i Olkuszu.
Krakowski Alarm Smogowy uruchomił portal edukacyjny dla dzieci i nauczycieli
Krakowski Alarm Smogowy uruchomił portal edukacyjny dla dzieci i nauczycieli. Można z niego dowiedzieć się m.in., czym jest smog, jak powstaje i jak wpływa na nasze zdrowie. Są tam gotowe scenariusze lekcji, karty pracy, gry edukacyjne, audiobooki i filmy edukacyjne.
W Krakowie powstają mapy źródeł ciepła
Kraków przyszłościowo patrzy na walkę ze smogiem - dlatego powstają mapy źródeł ciepła. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w walce z zanieczyszczonym powietrzem w mieście. W tworzenie map zaangażowali się krakowscy urzędnicy i naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Kraków nowy rok wita... smogiem. 2 stycznia darmowa komunikacja dla kierowców
Powietrze w Krakowie było w Nowy Rok co prawda dobre, ale prognozy na 2 stycznia nie były optymistyczne. Przewidywano przekroczenie poziomu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10. W związku z tym kierowcy mogą od północy podróżować za darmo komunikacją miejską.
W gminach wokół Krakowa wciąż wolno idzie wymiana pieców
O ile Kraków podjął konkretne kroki w walce ze smogiem, to gminy ościenne wciąż zmagają się między innymi ze słabo postępującą wymianą pieców węglowych. Do tej pory spośród czterdziestu tysięcy kotłów węglowych w czternastu gminach zlikwidowano zaledwie kilkaset. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, które zrzesza gminy ościenne, stara się pomagać im w skutecznej walce o lepszą jakość powietrza.
Rano czy wieczorem - kiedy smog w Krakowie jest najgorszy?
Najgorzej jest wieczorem, przede wszystkim z powodu tzw. inwersji, która zatrzymuje zanieczyszczenia w najniższych warstwach atmosfery – tłumaczy dr Jakub Bartyzel z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którym rozmawiał Tomasz Bździkot w ramach akcji "Czyste Powietrze dla Krakowa".
Dlaczego palenie śmieci jest szkodliwe – wyjaśnia alergolog
Sezon grzewczy w pełni i nad niektórymi budynkami w Krakowie i Małopolsce zaczął unosić się gęsty dym. Niestety część mieszkańców pali nie tylko węglem, ale nawet śmieciami. O szkodliwości tego procederu opowiada dr Marcel Mazur, alergolog.
W 2016 roku w Małopolsce zniknęło ponad 7 tysięcy kopciuchów
To ok. 3 tysiące więcej niż w 2015 roku. Prymusem w tym zestawieniu jest Kraków, gdzie zlikwidowano ich ponad 4 tysiące. Drugie miejsce zajmuje Sucha Beskidzka, gdzie usunięto pół tysiąca pieców, na trzecim miejscu uplasował się Nowy Sącz z liczbą 320 zlikwidowanych palenisk.
Czyste powietrze: smog w Krakowie to również wina gmin ościennych
Ponad piętnaście procent szkodliwych pyłów, które unoszą się w powietrzu i tworzą smog w Krakowie, to wina gmin sąsiednich. Tak wynika z badań przeprowadzanych przez Krakowski Alarm Smogowy.
Czyste powietrze dla Krakowa: Rower, rolki, jogging – sport w mieście spowitym smogiem może zaszkodzić
Jazda na rowerze to dobry sposób na przemieszczanie się po zakorkowanym mieście. Z kolei bieganie i jazda na rolkach to dla wielu mieszkańców dobry pomysł na aktywne spędzanie popołudnia. Tylko czy uprawianie sportu w czasie gdy miasto spowija smog nie szkodzi zdrowiu?
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 10
- 11
- 12
- ...
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata