Smog
Czyste powietrze dla Krakowa - Radio Kraków rusza z kolejną akcją antysmogową
Tym razem skupimy się na Krakowie, gdzie od września 2019 roku będzie zakaz palenia węglem. Już teraz w mieście nie można palić niskiej jakości paliwem.
Piwniczna Zdrój walczy o czyste powietrze
Władze uzdrowiska dostały 760 tysięcy złotych dofinansowania na wymianę starych kotłów na nowe. Realizacja zadania ruszy już niebawem. W sumie na terenie gminy piece wymienione zostaną w 80 gospodarstwach.
Czyste powietrze dla Krakowa
Trwa walka z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie. Nowe, obowiązujące od 1 lipca 2017 r. przepisy uchwał antysmogowych, w perspektywie całkowity zakaz palenia węglem w Krakowie od 1 września 2019 r., wymiana pieców na ekologiczne źródła ciepła, dopłaty do kosztów ogrzewania dla najuboższych krakowian, zakup ekologicznych autobusów i nowoczesnych tramwajów, akcje edukacyjne i coraz większa świadomość mieszkańców – czy to wystarczy, abyśmy nie musieli się obawiać się nadchodzącego sezonu zimowego i smogu?
Fatalny stan powietrza w Krakowie, w pozostałej części regionu niewiele lepiej
Kraków zaczyna spowijać coraz gęstszy smog. Stan powietrza pogarsza się też jednak w innych częściach regionu. Normy stężenia szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 są już przekroczone w Zakopanem, Nowym Targu, Skawinie i Olkuszu.
Kraków otrzymał duże pieniądze na walkę ze smogiem
Ponad 150 mln zł, na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej, wkrótce zostanie przekazane miastu w ramach funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kraków dołoży drugie tyle, dzięki czemu ekologiczne ogrzewanie oraz ciepła woda szybciej dopłynie do większej liczby mieszkańców.
Opieszałość urzędników przyczyną coraz częstszych rezygnacji z wymiany pieca
Do urzędu gminy w miejscowości Uście Gorlickie zgłosiła się mieszkanka. Chciała wymienić piec węglowy na nowy i ekologiczny. Liczyła, że otrzyma dotację, o których ostatnio jest tak głośno. Niestety okazało się, że w zderzeniu z potężna urzędniczą machiną tzw. zwykły człowiek wciąż bywa bezsilny.
Czy za 15 lat w Polsce będzie czyste powietrze?
Za 15 lat w Polsce będzie można oddychać czystszym powietrzem - mówi Gabriela Lenartowicz, szef Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej. W poniedziałek w Krakowie rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu zmian w ustawie o ochronie środowiska.
Kontrole palenisk w Zakopanem. Połowa próbek wskazywała na palenie śmieci
Połowa z przeprowadzonych w ubiegłym sezonie grzewczym w Zakopanem kontroli palenisk zakończyła się wnioskiem do sądu o ukaranie. W tym roku również strażnicy miejscy zapowiadają kontrole pieców w domostwach w stolicy polskich Tatr.
Rusza kampania "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa"
Pod hasłem „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” pod Wawelem rozpoczyna się dziś kampania informacyjna, która ma skłonić mieszkańców do wymiany pieców węglowych i przypomnieć im, że od 1 września 2019 r. w mieście wprowadzony będzie całkowity zakaz używania węgla do ogrzewania. Na Rynku Głównym stanęły już ogromne kostki z informacjami dla mieszkańców m.in. o tym, że wciąż mogą składać wnioski o dotację na wymianę pieców. Będą też bilbordy, plakaty. Oklejony zostanie jeden tramwaj i osiem autobusów.
Muszyna z monitoringiem jakości powietrza. Wyniki będą dostępne online
Mieszkańcy i turyści będą mogli na bieżąco śledzić jakość powietrza w Muszynie. W najbliższych dniach wyniki pomiarów będą dostępne na stronie internetowej miasta. Odczyty prowadzone będą w 10 punktach na terenie uzdrowiska m.in. w Powroźniku, Złockiem i w samej Muszynie.
Krynica: ogrzewanie gazowe nie tylko w hotelach. Rusza pilotażowy program PGNiG "Czyste powietrze"
Krynica jest pierwszą gminą w kraju, w której Polskie Górnictwo Nafty i Gazy prowadzić będzie pilotażowy program „Czyste powietrze”. W uzdrowisku zaplanowano szeroką kampanię informacyjną, zachęcającą do wymiany starych palenisk na gazowe.
Mała liczba wniosków o wymianę pieca w Krakowie
Wg najnowszych danych do Urzędu Miasta Krakowa w tym roku wpłynęło zaledwie 900 wniosków o wymianę pieca węglowego, dodatkowo w czasie weryfikacji odrzuconych zostanie od 10 do 20 procent złożonych podań. Dla porównania - w zeszłym roku było ich prawie siedem i pół tysiąca.
Sejmik przegłosował "krakowski" aneks do uchwały antysmogowej
Radni Sejmiku Województwa przyjęli aneks do uchwały antysmogowej dla Małopolski, który sprawia, że przepisy będą obowiązywały także w Krakowie. To oznacza, że od lipca, również w stolicy Małopolski nie będzie można palić w piecach odpadami węglowymi. I tak będzie do czasu całkowitego zakazu palenia węglem w mieście. 17 radnych Sejmiku było za, 12 radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu.
Wicemarszałek W. Kozak: "zostawmy tradycję grillowania. Takie kroki w walce ze smogiem nie są potrzebne"
"Zostawmy tradycję. Aż takie kroki w walce ze smogiem nie są potrzebne" - tak wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak komentuje pomysł, by w Krakowie zakazać restauratorom grillowania na świeżym powietrzu przy użyciu węgla bądź drewna. Ma to bowiem zwiększać zanieczyszczenie powietrza.
Smog odpuścił. Poprawa jakości powietrza w Krakowie
W ostatni weekend jakość powietrza w Krakowie poprawiła się, a prognozy na najbliższe dni są optymistyczne dla całej Małopolski. Średnie stężenie szkodliwego pyłu PM10 w poniedziałek (godziny nocne i ranne) wyniosło w mieście 68 mikrogramów na m sześc.
"Prezydent miasta Krakowa powinien zapłacić za maski antysmogowe mieszkańców"!
Prezydent miasta Krakowa powinien zapłacić za maski antysmogowe mieszkańców - z takiego założenia wyszli przedstawiciele partii Polska Razem Zjednoczona Prawica w Krakowie. Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o zwrot kosztów zakupu maski. Ta kosztowała 275 zł, był to jeden z najdroższych modeli.
Wtorek także z darmową komunikacją dla kierowców. Maseczki antysmogowe sprzedają się jak świeże bułeczki
W Krakowie nadal mamy fatalne powietrze. Pyłomierze w mieście wskazują wysokie przekroczenie norm szkodliwych pyłów PM10. Z tego powodu urzędnicy ogłosili, że także wtorek będzie kolejnym dniem darmowej komunikacji dla kierowców. Zamiast biletu trzeba okazać do kontroli ważny dowód rejestracyjny pojazdu. Będzie to już rekordowy, 12. dzień w tym roku z darmową komunikacją w stolicy Małopolski.
Smog w Krakowie: dziś darmowa komunikacja miejska dla kierowców
Z powodu smogu dziś krakowscy kierowcy pojadą komunikacją miejską za darmo. To dlatego, że mieście przekroczony został średni poziom zanieczyszczenia powietrza dla pyłu pm10. By skorzystać z bezpłatnych przejazdów, trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu osobowego.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 11
- 12
- 13
- ...
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Seria wypadków po opadach śniegu