Sztuczna inteligencja. Co nam daje co nam zabiera
Być jak Stanisław Lem
Artysta jak "czarna skrzynka", metafizyczny przekaźnik, operator danych? O tworzeniu sztuki w dobie zaawansowanych technologii z Kubą Woynarowskim rozmawia Justyna Nowicka. Woynarowski to artysta wizualny, kurator, wykładowca związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, współtwórca Polskiego Pawilonu na Biennale Architektury w Wenecji.
Czego dowiedzieliśmy się o AI i nas samych – podsumowanie eksperymentu OFF Radia Kraków
Od początku ten projekt był pomyślany jako głos w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Misją radia publicznego jest uważna obserwacja zmieniającej się rzeczywistości, stawianie pytań, prowokowanie dyskusji o cywilizacyjnych wyzwaniach. Taki cel miał radiowy eksperyment, który był częścią debaty pod hasłem „Sztuczna inteligencja. Co nam daje, co nam zabiera”. I to się udało.
AI może ograniczyć testy na zwierzętach. Jaką zmianę przyniesie?
Sztuczna inteligencja może być w obszarze wykorzystywania zwierząt tym, czym wynalezienie maszyny latającej. Ma jednak także potencjał niszczący i grozi "upadkiem Ikara". Zagrożeniem w tym przypadku nie jest grawitacja, ale ludzka zachłanność.
Inteligentny Totem, czyli wsparcie dla rowerzystów w miastach
Sztuczna inteligencja może wspierać ruch rowerowy i robi to nawet już w kilku miastach w Polsce. Inteligentny "Totem" to urządzenie, które reguluje ruch rowerowy, podpowiadając cyklistom, w jakim tempie powinni jechać, by na najbliższym skrzyżowaniu mogli przejechać na zielonej zmianie świateł. W jakich jeszcze okolicznościach możemy liczyć na jej wsparcie w naszych miastach? O to zapytaliśmy eksperta Adama Grabalskiego, który zajmuje się projektowaniem takich rozwiązań.
Wszyscy staniemy się zbędni?
Może tak być, że wszyscy staniemy się zbędni, ale nie musi. Możemy sztuczną inteligencję wykorzystać do tego, żeby zastępowała ludzi w pracy, ale możemy stworzyć warunki współpracy człowieka z maszyną po to, żeby człowiek efektywniej pracował - mówił na antenie Radia Kraków Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego, dziennikarz i publicysta zajmujący się wpływem technologii na życie społeczne.
Wyjęta spod prawa? Prawo autorskie a sztuczna inteligencja
W większości przypadków wytwory sztucznej inteligencji nie są chronione przez prawo autorskie. Wyjątkiem będzie swoista współtwórczość człowieka i algorytmu AI, gdy wpływ człowieka na ostateczne dzieło jest na tyle istotny, że sam w sobie spełnia cechy prawnoautorskiej ochrony. Dodatkowo wytwory AI mogą zawierać kopie fragmentów cudzych utworów, co następuje w wyniku błędu systemu (który, co do zasady, nie przechowuje bowiem fragmentów cudzych utworów). Z dr. Michałem Markiewiczem, specjalistą od prawa autorskiego, rozmawia Marzena Florkowska.
Czego dowiedzieliśmy się o sztucznej inteligencji, dziennikarstwie, mediach społecznościowych i o sobie samych?
Termin "sztuczna inteligencja" od miesięcy nie schodzi z pierwszych stron gazet i portali. Czytamy i słuchamy o nowych zastosowaniach, algorytmach, osiągnięciach programistów i nieuchronnie nadchodzącej rewolucji. Fascynacja miesza się z lękiem przed społecznymi konsekwencjami, których nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć.
Jak sztuczna inteligencja pomaga poruszać się po mieście?
Sztuczna inteligencja coraz częściej wspiera organizatorów ruchu drogowego. Mało kto wie, że już kilka polskich miast korzysta z możliwość AI, by usprawnić ruch uliczny. W jakich sytuacjach wspiera nas a czego powinniśmy się obawiać, o tym w Magazynie Radiostrada rozmawialiśmy z ekspertem w dziedzinie projektowania rozwiązań komunikacyjnych.
Cybertaksówki na ulicach Krakowa? Tak, to możliwe
Kiedy mogłyby się pojawić cybertaksówki w Krakowie? "Jeżeli zastosowalibyśmy infrastrukturę drogową i byłaby ona jednoznaczna, czyli bardzo dobrze byłoby wszystko widoczne, nie byłoby tylu zmian w infrastrukturze, to myślę, że wtedy takie samochody mogłyby się u nas bardzo szybko pojawić" - mówiła na antenie Radia Kraków profesor Joanna Jaworek-Koriakowska, dyrektor Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji w Akademii Górniczo-Hutniczej.
„Nie możemy odbierać sobie sprawczości w obliczu technologii”
Sztuczna inteligencja staje się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, a jej wpływ na społeczeństwo budzi coraz większe zainteresowanie i kontrowersje. W najnowszym odcinku audycji "Przed hejnałem" goście Sylwii Paszkowskiej zastanawiali się nad tym, jak AI może wpływać na równość społeczną, jakie wyzwania stawia przed nami automatyzacja oraz w jaki sposób technologia może wspierać naszą kreatywność. Rozmówcy podkreślili znaczenie krytycznego myślenia i świadomego korzystania z rozwiązań AI, które mogą zarówno wzbogacać nasze życie, jak i prowadzić do niezamierzonych konsekwencji. W audycji wzięli udział: Agata Bisping (Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF, Szkoła Doktorska AGH, SoTechLab KSSiT), Katarzyna Cieślak (Szkoła Doktorska AGH, SoTechLab KSSiT) i Michał Sarapata, producent muzyki elektronicznej.
Musimy spokornieć. Nadchodzi koniec człowieka jako "pana stworzenia"
Będziemy musieli spokornieć wobec naszych własnych wytworów. Wszyscy zrozumiemy, jak ja już też sam zrozumiałem, że sami jesteśmy takimi gadającymi urządzeniami. Z czeluści naszych mózgów wypływają słowotoki. Zrozumieć, że maszyna może to robić lepiej, to ogromny cios dla pychy i samozadowolenia indywidualnego i gatunkowego - mówił w rozmowie z Jackiem Bańką profesor Jan Hartman, filozof i bioetyk.
Zasymuluje, wykreuje, złamie. Jak sztuczna inteligencja pomaga cyberprzestępcom
AI daje nowe możliwości generowania tekstów i treści. Możemy je wykorzystywać w celach pozytywnych i niekoniecznie takich. Cyberprzestępcy, zadając naprawdę bardzo proste pytania do narzędzi sztucznej inteligencji, są w stanie wygenerować wiadomości bardzo przekonujące, bardzo specyficzne, które brzmią jak prawdziwe. Mają w zasięgu ręki możliwości całej technologii - mówi dr Tomasz Aleksandrowicz, autor podcastu InfoCraft, badacz mediów społecznościowych, wykładowca akademicki (UJ, SWPS Kraków).
Posłuchaj jak brzmi OFF Radio Kraków tworzone przy udziale narzędzi sztucznej inteligencji
Internetowo-cyfrowy program OFF Radio Kraków jest teraz tworzony przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Nadal stoją za tym żywi ludzie, ale używający wspomnianych narzędzi. Ten projekt to nasz udzial w debacie na temat szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Chcemy zastamowić się jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa.
Wpływ AI influencerów na strategie biznesowe firm
Czy biznes może skorzystać z pracy AI influencerów? Tak. Przede wszystkim mogą oni zrewolucjonizować marketing i strategię komunikacyjną firm. Jedną z kluczowych zalet jest redukcja kosztów operacyjnych – AI influencerzy są tańsi, nie trzeba wysyłać ich w służbową podróż i za nią płacić. Z Iwona Lupą-Wójcik, doktor nauk ekonomicznych, rozmawia Paweł Sołtysik.
Edwin Bendyk: Sztuczna inteligencja - więcej wolności, mniej osobistej autonomii
Rozwój sztucznej inteligencji ma przynieść zmiany na miarę wynalazku koła lub nauki posługiwania się ogniem, przekonuje wielu obserwatorów niewahających się opatrywać zachodzące zmiany określeniem rewolucja. Dziwna to jednak rewolucja, bo trwa już kilkadziesiąt lat – jako rewolucyjną opisuje się niemal każdą zmianę w obszarze technik przetwarzania informacji - specjalnie dla Radia Kraków pisze publicysta Edwin Bendyk w ramach naszego tematu tygodnia: "Sztuczna inteligencja: co nam daje, co nam zabiera".
Jan Hartman: Sztuczna inteligencja to więcej niż rewolucja
Od jakiegoś czasu czuję się podle. Uprzytomniłem sobie, że gdyby nakarmić algorytm moimi własnymi tekstami oraz niewielką biblioteczką, to mógłby rozpocząć taśmową produkcję „moich” książek i artykułów. Nawet ja sam bym się nie zorientował, że nie ja to napisałem. Warto, żeby i lekarz uświadomił sobie, że wkrótce będzie tylko asystował algorytmowi diagnostycznemu, poeta i kompozytor – że będzie się uczył, czym jest prawdziwe tworzenie i autentyczność od algorytmu nastawionego na „oryginalność” i „autentyczność”, sędzia z adwokatem – że maszyna przeprowadzi rozprawę nieco lepiej niż oni i wyda bardziej wiarygodny wyrok niż sąd z krwi i kości. I tak dalej - specjalnie dla Radia Kraków pisze prof. Jan Hartman w ramach naszego tematu tygodnia "Sztuczna inteligencja: co nam daje, co nam zabiera".
Najnowsze
-
21:53
Piotr (który nie był biskupem Rzymu) i marionetkowi papieże. Dr Jerzy Szafranowski o tysiącleciu walki o władzę w Kościele
-
21:26
Prof. Bartłomiej Biga: przyszłość Poczty Polskiej na pewno nie jest świetlana
-
20:12
Ekstraklasa piłkarska – Klimek przeszedł z Widzewa do Puszczy
-
19:46
Krzyki, gwizdy, wyzwiska i masa emocji. Ostatnie spotkanie konsultacyjne w sprawie SCT w Krakowie
-
16:50
Kochamy muzykę Bałkanów – Doček Nowe Godine w Krakowie
-
16:31
Koniec sprawy głośnego wypadku przy moście Dębnickim w Krakowie
-
15:59
Obwodnica Nowego Targu. Znamy termin wydania decyzji środowiskowej
-
15:50
Ryjkowiec palmowy – piękny owad, choć groźny dla roślin tropikalnych
-
15:06
Czas na zmianę? Będą konsultacje w sprawie ograniczeń używania fajerwerków w Krakowie
-
12:10
Ekspert ds. prawa: „Ustawa antyhejterska jest ważna, ale wciąż trzeba edukować społeczeństwo”
-
10:00
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?