Uniwersytet Jagielloński
Naukowcy UJ laureatami jednego z najważniejszych wyróżnień naukowych w Polsce
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego - doktor hab. Sebastian Glatt i prof. Krzysztof Sacha zostali laureatami Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To jedno z najważniejszych wyróżnień naukowych w Polsce.
Wielkie Dickensowskie pytania i „Wielkie nadzieje”. I kobiety, które są cieniem
Czym są wielkie nadzieje? Joanna Hańderek, profesorka filozofii (Uniwersytet Jagielloński): - Wyobrażeniem rzeczywistości. Są trochę jak śnienie, trochę jak brak dojrzałości i brak rozpoznania, kim jesteśmy. To jest gra pozorów.
W zdrowym ciele, zdrowy umysł. UJ otwiera na kampusie Centrum Sportu i Rekreacji
Boiska, ścieżki do biegania, cztery korty tenisowe, siłownia, trybuny na 330 widzów - na Kampusie 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto Centrum Sportu i Rekreacji. - Nasza uczelnia to nie tylko miejsce nauki i badań, lecz także przestrzeń do budowania relacji i dbania o zdrowie fizycznej - mówił rektor uczelni prof. Piotr Jedynak.
Studenci walczyli o "Kamionkę", ale chętnych, by tam zamieszkać, brak
Zaledwie 17 osób pojawiło się na dniu otwartym należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego akademika Kamionka. Większość z nich to studenci, którzy kilka miesięcy temu okupując budynek protestowali, by powstrzymać jego sprzedaż.
Prof. Piotr Jedynak, rektor UJ: w sprawie akademików mamy dwie bardzo dobre informacje
Po zaledwie dwóch tygodniach panowania nowej ekipy rektorskiej są konkrety dotyczące akademików. Po pierwsze Uniwersytet Jagielloński kupił od Collegium Medicum akademik na Racławickiej. Studenci zamieszkają w nim już w przyszłym miesiącu. Rozpoczynają się także prace nad budową akademika na Ruczaju. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego Jacek Bańka zapytał prof. Piotra Jedynaka m.in. o to, co dalej z Radami Uczelni, certyfikat od rodzinnej firmy z Sosnowca, Rotundę i szanse na zakończenie strajku propalestyńskiego przed 1 października.
Dydaktyk: Zmiany w edukacji zawsze powinny zaczynać się od nauczyciela
Polska szkoła nie zmienia się od wielu lat. My pedagodzy mówimy, że to jest szkoła transmisji kulturowej; owszem, czasem jest jakiś progresywizm, aktywizacja. Jednak uważam, że od co najmniej 20 lat szkoła jest taka sama - mówił w Radiu Kraków dr Stanisław Kowal ze Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gość odniósł się też do badań IPSOS i kształcenia nauczycieli.
Archeolodzy kończą prace na Górze Zyndrama, gdzie odkryto prehistoryczną osadę
Odkrywamy zarysy domów, ich krawędzie i narożniki przecinających się ze sobą kilkunastu budynków. To świetna sprawa, ponieważ dzięki tym znaleziskom dostajemy dużo informacji o rozmiarach domów. Możemy też dowiedzieć się, jaką pełniły funkcję - czy to była kuchnia czy może warsztat – mówi dr hab. Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii UJ. O pracach na Górze Zyndrama w Maszkowicach koło Leska naukowiec opowiada Krystynie Pasek.
Jest uchwała Senatu UJ w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy. Studenci: "Obrzydliwa i symetrystyczna narracja"
„Eskalacja przemocy, jak też nieuprawnione i bezzasadne użycie siły wobec osób nieuwikłanych w konflikt, narusza podstawowe prawa człowieka (…) co nie może być żadną miarą usprawiedliwione” - Senat UJ przyjął uchwałę w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy. Odrzucił jednak projekt uchwały przygotowanej przez Akademię dla Palestyny. W proteście studenci przykuli się do bram Collegium Novum, interweniowała policja.
Uniwersytet Jagielloński najmocniejszy w Polsce
Wygraną Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet, które od poniedziałku były rozgrywane w Poznaniu.
Prof. Zygmunt Wróblewski w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie przy ul. Grodzkiej
Samotnik skonfliktowany z innymi uczonymi, którego życie zakończyło się w dramatycznych okolicznościach
Najnowsze
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni?
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?