Opozycja w tarnowskiej radzie miasta od początku krytykowała pomysł zwrotu dotacji na budowęłącznika z autostradą. Zarówno radni stowarzyszenia "Tarnowianie", jak i Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że to może być zbyt pochopna decyzja skoro prokuratorskie śledztwo w sprawie zmowy przetargowej nie zostało jeszcze zakończone.
To właśnie podczas badania sprawy niejasności wokół przetargu śledczy natrafili na aferę korupcyjną w magistracie, w której jednym z podejrzanych jest prezydent Ryszard Ścigała.
Afera, która doprowadziła do aresztu Ryszarda Ś.
Tarnowscy urzędnicy nie chcieli jednak czekać na wyrok sądu w tej sprawie. Przekonywali, że wcześniejszy zwrot dotacji na budowę samego łącznika może uchronić miasto przed koniecznością ew. zwrotu 48 milionów złotych na cały projekt dotyczący połączenia drogi numer 977 z autostradą A4.
Uważają, że Tarnów odzyska 16 milionów złotych ze zwróconych 19 milionów w formie dotacji na inne projekty drogowe. Takie rozwiązanie miało zostać uzgodnione z zarządem województwa.
Opozycja sądzi, że przedwczesny zwrot dotacji jest jednak swoistym przyznaniem się do winy i może nie uchronić miasta przed ew. zwrotem całej kwoty dofinasowania.
Okazało się jednak, że miasto musiałoby zwrócić nie tylko 19 milionów złotych, ale także 8 milionów złotych odsetek. Takie argumenty były podnoszone także przez opozycyjnych radnych. Sprawa stała się jednoznaczna po piśmie od wicemarszałka Stanisława Sorysa. Dlatego wiceprezydent Henryk Słomka - Narożański wycofał się na razie z takiego pomysłu. Zapowiada jednocześnie dalsze konsultacje.
Gdyby radni zdecydowali teraz, że zwrócą 27 milionów złotych, to Tarnów nawet po "odzyskaniu" 16 milionów na inne inwestycje, straciłby na tym rozwiązaniu bagatela 11 milionów złotych . Dlatego może się okazać, że ten pomysł w ogóle upadnie i miasto będzie czekało na rozstrzygnięcia sądowe oraz oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej.
Budowa do A4 do Dębicy potrwa dłużej, ale będzie przejazd
Bartek Maziarz /ew
- A
- A
- A
Tarnów nie zwróci na razie pieniędzy na budowę łącznika
Podczas środowej nadzwyczajnej sesji wiceprezydent Henryk Słomka - Narożański miał przekonywać radnych do zgody na zwrot 19 milionów złotych na budowę łącznika z autostradą. Zdaniem urzędników miało to uchronić miasto przed jeszcze większymi konsekwencjami związanymi z tzw. zmową przetargową. Decyzja w sprawie zwrotu pieniędzy została jednak odsunięta w czasie, bo okazało się, że miasto musiałoby oddać jeszcze 8 milionów złotych odsetek.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze