wybory
Stanisław Żółtek zaprezentował pakiet wyborczy. Poczta zawiadamia ABW
Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy współpracować z właściwymi organami państwa - zapewnia Poczta Polska. Spółka dodała, że nie wie, co dokładnie prezentował w środę kandydat na prezydenta Stanisław Żółtek i nie może skomentować tej sprawy. Żółtek pokazał w środę w Krakowie pakiet wyborczy. Jak twierdzi, kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, instrukcje i zestaw kopert otrzymał od pracownika jednej z podkrakowskich firm, która otrzymała zlecenie pakowania zestawów. Według medialnych doniesień Poczta zawiadomiła w tej sprawie ABW.
Szef PKW: głosowanie korespondencyjne jest najprostsze do wprowadzenia
Trzeba mieć na uwadze zdrowie i życie wyborców, jak i członków organów wyborczych. Należy wprowadzać specjalne metody głosowania, a głosowanie korespondencyjne jest najprostsze do wprowadzenia; Byłoby najlepsze, aby Polacy mogli zdecydować, czy chcą głosować osobiście, czy też korespondencyjnie - podkreślił w rozmowie z PAP szef PKW Sylwester Marciniak.
Stanisław Bukowiec: 10 maja to za krótki czas, żeby dobrze przygotować głosowanie korespondencyjne
- Sama idea głosowania korespondencyjnego jest dobra, ale na pewno 10 maja to krótki czas, by je dobrze przygotować - mówił na antenie Radia Kraków poseł Porozumienia Stanisław Bukowiec. Przyznał, że jest za głosowaniem korespondencyjnym. "W tym czasie to dobre rozwiązanie i sprawdziło się w innych krajach. Pytanie tylko, czy jesteśmy do tego przygotowani, czy procedury nie będą budziły zastrzeżeń" - mówił poseł Bukowiec w porannej rozmowie Radia Kraków. Oceniał, że wybory w sierpniu to dobry pomysł, bo byłby czas, by je dobrze przygotować. "Na razie czekam na ustawę, która jest w Senacie. Zobaczymy jakie wniesie do niej poprawki" - zapowiadał poseł Bukowiec.
Tarnowscy urzędnicy nie udostępnią Poczcie Polskiej adresów zameldowania tarnowian
Miejscy urzędnicy z Tarnowa nie udostępnią Poczcie Polskiej adresów zameldowania mieszkańców miasta, które mają posłużyć operatorowi pocztowemu na przeprowadzenie wyborów prezydenckim w trybie korespondycjnym. Przypomnijmy, pierwotnie miasto jak wiele gmin w Polsce otrzymało niepodpisanego maila, którego urzędnicy zignorowali. Kilkanaście godzin później dotarło pismo przesłane za pośrednictwem platformy e-puap, które nosiło znamiona oficjalnego pisma urzędowego. Jednak i tym razem miasto nie zgadza się z argumentacją Poczty.
Agnieszka Ścigaj o wyborach prezydenckich: nasz kandydat będzie walczył w nierównej walce
- Nasz kandydat stanie do walki o fotel prezydenta, choć nie jest to równa walka, bo kampanii de facto nie ma - mówi posłanka Agnieszka Ścigaj, szefowa komitetu wyborczego Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jak mówi, program "Nadzieja dla Polski" przygotowany przez szefa ludowców ma opierać się na czterech zasadniczych filarach. Wśród nich znalazło się finansowe wsparcie wysokości 1500 złotych dla lekarzy walczących z koronawirusem oraz pomoc dla przedsiębiorców, która ma zapobiec skokowemu wzrostowi bezrobocia.
Premier: Apeluję, aby Senat przyspieszył pracę nad ustawą o wyborach korespondencyjnych
Apeluję do Senatu, aby przyspieszyć pracę; aby nie prowadzić działań, które mogą utrudnić przeprowadzenie wyborów 10 maja - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Arkadiusz Mularczyk: Kandydatka opozycji ma 4% poparcia w sondażu. Oni się boją kompromitacji
- Opozycja robi wszystko, by odłożyć wybory, bo jej główna kandydatka ma fatalne notowania i obawia się przegranej - oceniał na antenie Radia Kraków poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy nie będą funkcjonowały instytucje państwa, nie będzie prezydenta. Przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych jest jednym z elementów funkcjonowania państwa - dodawał poseł. Arkadiusz Mularczyk krytycznie oceniał pomysł Jarosława Gowina, by odłożyć głosowanie. - Odbywa rajd po ugrupowaniach parlamentarnych. Takie działania powinny być skoordynowane z rządem, prezydentem, w innym przypadku to polityczny teatrzyk, za którym nic się nie kryje - mówił poseł Mularczyk. Jego zdaniem większość posłów Porozumienia opowie się za głosowaniem korespondencyjnym.
Małopolscy parlamentarzyści PO apelują do samorządowców o nieprzekazywanie spisów wyborców
Małopolscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zaapelowali do samorządowców w regionie o przestrzeganie prawa i nieprzekazywanie Poczcie Polskiej spisów wyborców. Przekazywanie baz danych osobowych byłoby niezgodne z konstytucją – wskazał szef małopolskiej PO poseł Aleksander Miszalski.
Kraków: komisarz wyborczy powołał 272, zamiast 450 komisji wyborczych
Komisarz wyborczy w Krakowie powołał 272 komisje wyborcze, zamiast 450 - jak wynika z obowiązującego podziału Krakowa na obwody głosowania – poinformował we wtorek PAP magistrat. Mniejsza liczba komisji jest spowodowana brakiem osób do obsadzenia ich składów.
Bogusław Sonik: wybory powinny się odbyć w ciągu 3-4 miesięcy
W obecnej sytuacji należałoby wybory przesunąć przynajmniej o kilka miesięcy - przekonywał gość poranka, Bogusław Sonik, poseł Platformy Obywatelskiej. Podkreślał jednak, że wiele zależy od tego, jak zachowają się posłowie Porozumienia. Bogusław Sonik mówił, że w tej sytuacji potrzebny jest konsensus, który pozwoliłby przyjąć reguły gry akceptowane przez wszystkie strony.
Burmistrz Myślenic przekaże Poczcie Polskiej spis wyborców
Nie wszyscy samorządowcy bronią się przed udostępnieniem Poczcie Polskiej spisu wyborców. Ci związani z Prawem i Sprawiedliwością deklarują, że spełnia prośbę. Zapowiedział to między innymi oficjalnie, w wystąpieniu do swoich mieszkańców burmistrz podkrakowskich Myślenic, Jarosław Szlachetka.
Ryszard Terlecki: Jeśli Porozumienie zachowa się nieodpowiedzialnie, trzeba będzie współpracę zupełnie na nowo urządzić
- Jeżeli część naszej Zjednoczonej Prawicy… To więcej niż koalicjant. Porozumienie startowało z naszych list. Jeśli oni zachowają się nieodpowiedzialnie, trzeba będzie współpracę zupełnie na nowo urządzić - mówił na antenie Radia Kraków wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki.
Apel byłych działaczy opozycji antykomunistycznej do posłów Porozumienia
Działacze opozycji antykomunistycznej apelują do posłów Porozumienia o poparcie ustawy, która umożliwi przeprowadzenie w maju korespondencyjnych wyborów prezydenckich. „To chwila próby. Jeśli wyjdą z niej Państwo zwycięsko, jeśli nie dopuszczą do tego, by w kraju zapanował chaos i niepewność, to zdadzą Państwo egzamin z dojrzałości publicznej i przysłużą się Rzeczpospolitej" - piszą sygnatariusze listu. Pod opublikowanym na portalu niezależna.pl apelem podpisało się ponad 70 osób, wśród nich Andrzej Gwiazda, Adam Borowski i Ryszard Majdzik.
Maciej Gdula: To nie jest czas na organizację wyborów, kampanię. Są inne sprawy do załatwienia
Lewica nie zgadza się na zmianę Konstytucji, która umożliwiłaby zmianę daty wyborów prezydenckich. Tymczasem ostatni pomysł Jarosława Gowina, prezesa Porozumienia, to głosowanie w sierpniu. O pomysłach na wybory prezydenckie rozmawialiśmy z Maciejem Gdulą, posłem Lewicy.
Małopolskie miasta mają kłopoty ze skompletowaniem komisji wyborczych
Do poniedziałku komisarze wyborczy powinni powołać obwodowe komisje, które 10 maja będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem wyborów prezydenckich. Problem w tym, że część małopolskich miast ma kłopoty ze skompletowaniem minimalnej liczby chętnych. Tak jest między innymi w Krakowie, gdzie powinno działać 450 obwodowych komisji wyborczych. Do tej pory minimalny pięcioosobowy skład udało się zapewnić dla połowy z nich.
Niewielkie zainteresowanie pracą w Okręgowych Komisjach Wyborczych w Tarnowie
Jak informuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa, do obsługi procesu wyboru prezydenta Polski zaplanowanego na 10 maja potrzeba 650 osób. Zgłosiła się jednak niemal równo połowa chętnych.
Szumowski: wybory w tradycyjnej formie możliwe za 2 lata; jedyną bezpieczną formą wybory korespondencyjne
Bezpieczne wybory w tradycyjnej formie będą możliwe najwcześniej za 2 lata; jeśli partie polityczne się z tym nie zgodzą, to jedyną bezpieczną formą są wybory korespondencyjne - podkreślił w piątek minister zdrowia Łukasza Szumowski.
Włodzimierz Bernacki: Plan dążenia do normalności będzie weryfikowany przez rzeczywistość
- Plan odmrażania gospodarki - jak również wszystko co jest związane z koronawirusem - jest pewną niewiadomą. Jest to pewne założenie, które będzie weryfikowane przez zmieniającą się rzeczywistość - powiedział senator Włodzimierz Bernacki z Prawa i Sprawiedliwości. Gość Radia Kraków odniósł się w ten sposób do ogłoszonego przez rząd czteroetapowego planu odmrożenia gospodarki i życia społecznego. Od poniedziałku mają zostać ponownie otwarte lasy i parki. Mają być też złagodzone rygory dotyczące liczby osób w sklepach. Kolejne etapy będą wprowadzane sukcesywnie, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- chevron_right
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?