Wyciek groźnej substancji na terenie b. rafinerii w Gorlicach
Gorlice otrzymały 40 milionów na wywóz niebezpiecznych odpadów. Brakuje 10 milionów
Jest 80 procent potrzebnych pieniędzy na wywóz niebezpiecznych odpadów z terenu dawnej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach. Taką informację przekazał wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.
Ekologiczna bomba w Gorlicach wciąż tyka!
Jak informuje reporterka Radia Kraków jeszcze 16 tysięcy ton szkodliwych substancji czeka na wywóz z terenu dawnej rafinerii w Gorlicach. Od początku roku udało się zutylizować zaledwie 330 ton chemikaliów. Na neutralizację pozostałych nie ma pieniędzy. Tymczasem mieszkańcy obawiają się, że zgromadzone odpady mogą zatruć środowisko.
Bomba ekologiczna w Gorlicach zostanie częściowo rozbrojona
Z byłej rafinerii nafty Glimar usunięty zostanie niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego oraz środowiska kwas siarkowy, który przechowywany jest w nieprzystosowanych do tego zbiornikach. Kwas miała usunąć firma, która zarządza ternem byłej rafinerii i nielegalnie sprowadziła go do Gorlic. Niestety nakładane od października ubiegłego roku na firmę nakazy przez władze miasta nie przynosiły skutku. Teraz samorząd otrzymał dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na ten cel.
Minął wyznaczony termin na wywiezienie kwasu z terenu nieczynnej rafinerii Glimar w Gorlicach
We wtorek minął termin wyznaczony przez gorlicki magistrat na wywiezienie kwasu siarkowego przez firmę Multibest, która nielegalnie składuje niebezpieczne chemikalia na terenie nieczynnej rafinerii Glimar. W ostatnich miesiącach dochodziło do wycieków niebezpiecznego kwasu.
Do 7 listopada z terenu byłej rafinerii w Gorlicach zniknąć ma część niebezpiecznych odpadów
Burmistrz Gorlic Rafał Kukla wydał decyzję o wywozie kwasu siarkowego z terenu byłej rafinerii Glimar. Firma z Gliwic ma na to czas do 7 listopada. Decyzja dotyczy jednak tylko części składowanych w mieście niebezpiecznych odpadów. Wobec pozostałych toczy się postępowanie.
Jest szansa, że odpady składowane w Gorlicach zostaną wywiezione
Jest szansa na szybkie pozbycie się części odpadów składowanych w Gorlicach. Pracownicy urzędu miejskiego przeglądają dokumenty udostępnione przez prokuraturę, a zabezpieczone u firm związanych z nielegalnym składowaniem chemikaliów na terenie nieczynnej gorlickiej rafinerii.
Kolejny wyciek ze zbiornika na terenie byłej rafinerii Glimar w Gorlicach
Jak informuje reporter Radia Kraków, nieznana substancja wydostała się ze zbiornika o pojemności ponad 300 metrów sześciennych. Strażacy neutralizowali kolejny wyciek ze zbiornika na terenie b. rafinerii w Gorlicach. Substancja wylała się do specjalnej betonowej tacy chroniącej zbiornik; nie było zagrożenia dla środowiska.
Zarzuty za nielegalne przechowywanie chemikaliów w Rafinerii Gorlice
Zarzuty składowania bez stosownych zezwoleń i z narażeniem bezpieczeństwa ludzi i środowiska odpadów chemicznych na terenie byłej Rafinerii Gorlice postawiła prokuratura w czwartek Józefowi G., właścicielowi firmy z Gliwic. Grozi mu za to kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Prezes spółki MultiBest zatrzymany ws. składowiska odpadów w Gorlicach
Są już pierwsze zatrzymania ws. składowiska niebezpiecznych odpadów w Gorlicach.
Na terenie nieczynnej rafinerii Glimar doszło do zanieczyszczenia środowiska
Badania próbek pobranych na terenie nieczynnej rafinerii Glimar w Gorlicach potwierdzają, że doszło tam do zanieczyszczenia środowiska. Ministerstwo środowiska - w odpowiedzi na interpelację poseł Barbary Bartuś - wymienia znaczny wzrost zawartości rtęci, cyjanków wolnych, kadmu, ksylenu, chlorków, fenoli i krezoli.
Na terenie gorlickiego Glimaru znaleziono kilkaset beczek z niebezpiecznymi substancjami
Kilkaset beczek z kwasami, odpadami ropopochodnymi i rozpuszczalnikami - między innymi to ujawniły wczorajsze oględziny prokuratorów na terenie nieczynnej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach. Zakład przeszukiwało ponad pięćdziesiąt osób.
Śledczy z prokuratury i policji weszli na teren byłej gorlickiej rafinerii
Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kraków, nad ranem na teren byłej gorlickiej rafinerii wjechało kilkadziesiąt osób, by pod nadzorem gorlickiej prokuratury rozpocząć dokładną inspekcję. Śledczy mają do zbadania teren o powierzchni sześćdziesięciu hektarów, kilkaset zbiorników i pojemników, w których składowane są chemikalia. W czynnościach biorą udział również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przedstawiciele gorlickiego starostwa i urzędu miasta.
Mieszkańcy Gorlic pikietowali przed Urzędem Miasta
"Nie ma obaw, by zbiorniki, które znajdują się na terenie byłej rafinerii naftowej Glimar i ich zawartość mogły doprowadzić do skażenia wody lub powietrza". Takie zapewnienia składa Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Problem w tym, że mieszkańcy Gorlic nie wierzą w te zapewnienia, czego rezultatem był protest na miejskim Rynku.
Mieszkańcy Gorlic wzięli sprawy w swoje ręce. Zablokowali przejazd cysterny z groźną substancją
Po ubiegłotygodniowym wycieku żrącej substancji na terenie byłej rafinerii Glimar mieszkańcy powiedzieli dość. Nie chcą, by ich miasto stało się składowiskiem niebezpiecznych odpadów. Na przyszły tydzień zapowiadają pikietę przed urzędem miasta. Na razie, skutecznie zablokowali cysternę, która pod osłoną nocy próbowała opuścić teren byłej rafinerii. Może tam się znajdować ponad dwa tysiące ton odpadów niebezpiecznych - co potwierdziła gorlicka prokuratura.
ABW zajmie się sprawą wycieku groźnej substancji na terenie gorlickiej rafinerii?
Władze powiatu gorlickiego nie wykluczają zawiadomienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Chodzi o sytuację w byłej rafinerii Glimar. W ostatni weekend z jednego ze zbiorników na terenie zakładu wyciekła groźna substancja.
Co dalej z usunięciem groźnej substancji z byłej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach?
Właściciel byłej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach ma problem ze znalezieniem firmy, która wywiezie substancję znajdującą się w ogromnych zbiornikach. Do tej pory bowiem nie ma wyników badań i nie wiadomo co to dokładnie za substancja. Najprawdopodobniej dlatego nikt nie chce zgodzić się na jej usunięcie. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się spotkanie pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z burmistrzem Gorlic.
Gorlice: wywóz kwasu siarkowego z rafinerii nastąpi po... długim weekendzie
Firma zarządzająca terenem po byłej rafinerii GLIMAR w Gorlicach miała w poniedziałek rozpocząć wywóz substancji ze znajdujących się tam zbiorników. Jak ustalił reporter Radia Kraków - właściciele mają jednak kłopot ze znalezieniem cysterny do wywozu takich odpadów. Powodem jest długi weekend. Opróżnianie zbiorników rozpocznie się najwcześniej w środę.
Strażakom udało się zatamować wyciek ze zbiornika w byłej rafinerii w Gorlicach. Ujęcie wody jest bezpieczne
Sytuacja w byłej rafinerii nafty GLIMAR w Gorlicach została opanowana. Strażakom udało się zatamować wyciek najprawdopodobniej kwasu siarkowego z jednego ze zbiorników. Substancja spłynęła do wewnętrznej oczyszczalni chemicznej zakładu i nie przedostała się do miejskiej oczyszczalni. Dzięki strażakom kwas nie dostał się też do pobliskiej rzeki.
Najnowsze
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej