Radio Kraków

zapadlisko w Trzebini

Mieszkańcy Trzebini nie wejdą na połowę cmentarza na osiedlu Gaj we Wszystkich Świętych

W najbliższych dniach wiele osób w całym kraju będzie odwiedzać cmentarze i porządkować groby swoich bliskich przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Porządki i modlitwy przy grobach nie są dane jednak mieszkańcom Trzebini, którzy mają bliskich pochowanych na cmentarzu na osiedlu Gaj. Połowa nekropoli jest zamknięta. Zakaz wstępu na zagrożoną zapadliskami część będzie obowiązywał również 1 listopada. Ludzie nie mogą się z tym pogodzić.

Pierwszy raz od roku można wejść na południową stronę cmentarza na os. Gaj w Trzebini

W poniedziałek od godziny 12:00 do 18:00 osoby, które mają bliskich pochowanych na cmentarzu na os. Gaj w Trzebini, mogą zabrać z grobów znicze, ozdoby i pamiątki. To pierwszy raz od roku, kiedy na południowej stronie cmentarza zapadła się ziemia i wchłonęła ok. 40 grobów, gdy oficjalnie można wejść na zagrożoną część cmentarza.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń: nieznaczne rozluźnienia gruntu na terenie szkoły w Trzebini; trwa uzdatnianie terenu

Odwierty prowadzone w obrębie terenu Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini wykazały występujące w tym miejscu nieznaczne rozluźnienia gruntu. Obecnie trwa zatłaczanie substancji stabilizującej – poinformowała PAP Spółka Restrukturyzacji Kopalń. W tym tygodniu prace rozpoczęły się przy Willi NOT.

W Trzebini powstanie nowe osiedle? "To miasto otwarte na inwestycje. Zapadliska dotyczą niewielkiego terenu"

Gmina Trzebinia zyskała nowe tereny, gdzie może umieścić zamknięte przez zapadliska obiekty. Wojewoda małopolski, Łukasz Kmita przekazał na ręce burmistrza Trzebini Jarosława Okoczuka dokument, na podstawie którego gmina może wykupić od Skarbu Państwa 27 ha ziemi za 1 procent wartości terenu.

Mija rok od tragedii na cmentarzu w Trzebini

Rocznica zapadliska na cmentarzu w Trzebini, które pochłonęło ok. 40 grobów to czas podsumowań. Te nie nastrajają pozytywnie. Od miesięcy nie ma specustawy, która miała być w trybie pilnym przygotowana dla Trzebini. Osiedle Gaj i Siersza przez ten rok nękały kolejne zapadliska, które wykluczały następne miejsca z użytku jak boisko sportowe, korty tenisowe czy dom kultury. Wątpliwa sytuacja przy szkole podstawowej nr 5 w Sierszy, brak dostępu do południowej części ogródków działkowych, wykluczenie połowy cmentarza, a w zamian — nic. Mieszkańcy są załamani sytuacją. Strach nie opuszcza ich na krok. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyło się spotkanie mieszkańców osiedli Gaj i Siersza z firmą, która ma ustabilizować grunt pod cmentarzem.

OSP w Trzebini będzie miało nową siedzibę. "W związku z zapadliskami to zadanie strategiczne"

Gmina otrzymała 2 miliony złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa na budowę nowej siedziby OSP. Obecnie druhowie stacjonują w dwustanowiskowym garażu na tyłach urzędu miasta.

Są wyniki badań kolejnych obszarów zagrożonych zapadliskami w Trzebini

Główny Instytut Górnictwa przekazał Spółce Restrukturyzacji Kopalń wyniki badań prowadzonych za pomocą grawimetru na ulicach Cyprysowej oraz Młyńskiej na osiedlu Siersza.

Niepubliczna szkoła podstawowa w Trzebini zamknięta przez zapadliska

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Edison w Trzebini przestała działać od tego roku szkolnego. Powody zamknięcia dyrekcja placówki uzasadniła możliwym zagrożeniem zapadliskami. Zagrożeniom takim na tym terenie zaprzeczyła Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Willa NOT nie otworzy się wraz z rokiem szkolnym w związku z zagrożeniem zapadliskami

W związku z zagrożeniem zapadliskami zajęcia w Domu Kultury Willa NOT znajdującym się na osiedlu Siersza w Trzebini nie rozpoczną się wraz z początkiem roku szkolnego. Niebawem mają tam rozpocząć się prace uzdatniające grunt.

Wiadomo, które tereny w Sierszy będą przywrócone do użytku

W piątek odbyło się spotkanie z udziałem ministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio, przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń i burmistrza gminy Trzebinia. Byli obecni także radni oraz dyrektorki dwóch szkół z osiedli Gaj i Siersza w Trzebini. Państwowy Instytut Górnictwa przedstawił wnioski z całościowego raportu z badań wykonanych na terenie Trzebini. Zapowiedziano dalsze skanowanie terenu w 2024 roku. Mieszkańcy jednak chcą wiedzieć, na czym stoją.

Fotopułapki wykonały blisko 300 zdjęć łamania zakazu wejścia na tereny zagrożone zapadliskami w Trzebini

Policja w Trzebini otrzymuje od Spółki Restrukturyzacji Kopalń zdjęcia z fotopułapek pokazujące łamanie zakazu wstępu na tereny zagrożone zapadliskami. Monitoring najbardziej niebezpiecznego miejsca, czyli południowej części ogródków działkowych objętych zakazem wstępu na mocy rozporządzenia wojewody, prowadzi Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Sukcesywnie wysyła zdjęcia z fotopułapek na policję. Jak mówi Mariusz Tomalik, rzecznik SRK, widać na nich pojedyncze osoby lub całe grupy wchodzące na działki w celu koszenia trawników czy grillowania. Od połowy maja, kiedy monitoring został zamontowany, do początku sierpnia zrobiono 300 zdjęć łamania zakazu, z czego najwięcej w połowie wakacji.

W niektórych miejscach na zachodzie Małopolski grzybów zbierać nie można. Wszystko przez... zapadliska

Rozpoczął się sezon na grzyby, ale nie we wszystkich lasach Małopolski można je zbierać. Na terenie nadleśnictw Chrzanów i Olkusz, na wydzielonych obszarach, obowiązuje zakaz wstępu. To z powodu możliwości wystąpienia zapadlisk. Na terenie Nadleśnictwa Olkusz zakazem wstępu do lasów objęte są rejony leśnictw Pomorzany i Żurada.

Podpisano umowę na zabezpieczenie cmentarza w Trzebini

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła umowę z wykonawcą na roboty zabezpieczające wyłączony z użytkowania fragment cmentarza w Trzebini. Prace rozpoczną się we wrześniu i mają trwać maksymalnie rok.

Trzebinia: nowe tereny dla ogródków działkowych - gmina zgromadziła dokumentację

Są już konkretne działania w sprawie jednej z trzech proponowanych lokalizacji dla ogródków działkowych, które obecnie znajdują się na terenie zagrożonym zapadliskami. Gmina Trzebinia zgromadziła już całą potrzebną dokumentację i prowadzi rozmowy ze starostwem w celu przekazania gruntów w okolicy Gór Luszowskich w Sierszy.

Wielki silos stanął przy ulicy Górniczej w Trzebini

Przy ulicy Górniczej w Trzebini trwają prace stabilizujące grunt. W dwóch innych miejscach, gdzie Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzmacniała teren, prace już się zakończyły.

Nowe zapadliska koło Trzebini. Przy drodze wojewódzkiej 791 pojawiły się trzy leje

W środę rano służby otrzymały zgłoszenie o zapadlisku tuż przy drodze wojewódzkiej 791 w Myślachowicach koło Trzebini. Po zbadaniu terenu wokół zapadliska okazało się, że obok leja znajdują się dwa kolejne. Droga jest przejezdna. Największy lej został zasypany.

W Trzebini zakończyły się pierwsze prace stabilizujące grunt

Zakończyły się pierwsze prace stabilizujące grunt w Trzebini (woj. małopolskie) prowadzone w rejonie placu zabaw przy ul. Grunwaldzkiej oraz osiedla Gaj - poinformowała w czwartek Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Trzebinia: przy szkole znajdującej się niedaleko terenów zapadlisk powstanie boisko?

Starostwo chrzanowskie chce zainwestować w budowę boiska przy Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini. Placówka znajduje się w pobliżu miejsc, gdzie występowały zapadliska. Dlatego Spółka Restrukturyzacji Kopalń przeprowadziła tam badania gruntu. Wyniki uspokajają starostwo, które złożyło wniosek o dofinansowanie z programu Sportowa Polska do planowanej, milionowej inwestycji.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię