Radio Kraków

zapadlisko w Trzebini

Trzebinia: Powiększyło się zapadlisko przy ul. Jana Pawła II

W sobotę małopolscy strażacy zostali wezwani do zabezpieczenia zapadliska w Trzebini. Okazało się, że jest to powiększony lej, który 12 kwietnia pojawił się na ogródkach działkowych przy ul. Jana Pawła II.

Będzie specustawa dla Trzebini

W najbliższą środę 19 kwietnia, w Ministerstwie Aktywów Państwowych w trybie pilnym odbędzie się posiedzenie z udziałem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, burmistrza Trzebini Jarosława Okoczuka i przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Tematem obrad będzie stworzenie specjalnej specustawy dla Trzebini

Trzebinia: wytypowano kolejne miejsca, które zostaną zbadane pod kątem dawnej eksploatacji górniczej

Państwowy Instytut Geologii wskazał 481 punktów na terenie osiedli Gaj i Siersza w Trzebini, gdzie mogą powstawać zapadliska. Wytypowano nowe miejsca, które zostaną dokładnie zbadane. Tym razem będą to badania mikrograwimetryczne wskazujące potencjalne obszary prowadzonej dawnej eksploatacji górniczej.

Mieszkańcy osiedla Gaj w Trzebini są zagubieni i wystraszeni. Boją się zapadlisk

Eksperci pod przewodnictwem głównego geologa kraju podali: już nie 90 a prawie 500 miejsc na osiedlu Gaj w Trzebini zagrożonych powstaniem zapadlisk. Z jednej strony władze samorządowe i Spółka Restrukturyzacji Kopalń zapewniają, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców bloków na tym osiedlu i nie jest konieczna ewakuacja, z drugiej zamierzają przygotować potencjalne miejsca przesiedleń w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej. Co na to sami mieszkańcy? Czują się przede wszystkim zagubieni i wystraszeni. Boją się o siebie i bliskich, ale też o swoje miejsca pracy.

Prezes SRK: do końca czerwca uruchomimy odwadnianie terenu w Trzebini

Myślę, że do końca czerwca uruchomimy odwadnianie terenu w Trzebini, zatrzyma to podnoszące się lustro wody. Mamy projekt hydrogeologiczny z miejscami, gdzie można wstawić pompy odwadniające – poinformował w czwartek prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Janusz Smoliło.

Trzecie zapadlisko w Trzebini w ciągu ostatnich dni

Kolejne zapadlisko, już trzecie w ciągu pięciu dni pojawiło się w Trzebini.

W Trzebini jest blisko 500 miejsc, gdzie mogą powstawać zapadliska

  • date_range 2023-04-12
Na terenie Trzebini jest 481 miejsc zagrożonych wystąpieniem zapadlisk. 38 z nich znajduje się blisko zabudowań, między innymi bloków i domów. Wśród wytypowanych terenów znajdują się między innymi te, gdzie już kilkadziesiąt lat temu zasypywano dziury, ale nie zostało to zrobione w sposób prawidłowy.

Geomechanik o Trzebini: pogoda będzie sprzyjać powstawaniu zapadlisk

Wiosenna pogoda będzie sprzyjać intensyfikacji procesu powstawania kolejnych zapadlisk w Trzebini - powiedział PAP prof. Marek Cała, geomechanik z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak zauważył, na tym pogórniczym terenie poziom wód podziemnych każdego dnia podnosi się o 1-2 cm.

Kolejne zapadlisko w Trzebini; tym razem na terenie leśnym

Nowe zapadlisko powstało w Trzebini - przekazał w niedzielę rzecznik małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły. Tym razem dziura w ziemi znajduje się a terenach leśnych, przy ul. Kopalnianej.

Budynki na osiedlu Gaj w Trzebini "nie powinny być zagrożone"

Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie zbada dodatkowo terenu wokół nowo wybudowanego bloku z mieszkaniami komunalnymi na os. Gaj w Trzebini. W odpowiedzi na wniosek burmistrza Okoczuka o przeprowadzenie takich badań Spółka odpowiada, że teren ten "położony jest poza obszarem płytkiej eksploatacji górniczej, a więc poza obszarem zagrożonym".

Sprawa zapadliska na cmentarzu w Trzebini. SRK zmienia stanowisko ws. wypłaty odszkodowań

Spółka Restrukturyzacji Kopalń wycofała się z porannej informacji, której udzielił jej rzecznik Mariusz Tomalik o tym, że nie wypłaci odszkodowań dla właścicieli grobów, które zapadły się na cmentarzu na os. Gaj w Trzebini.

Co z odszkodowaniami dla właścicieli grobów, które zapadły się na cmentarzu w Trzebini?

Spółka Restrukturyzacji Kopalń orzekła, że południowa część cmentarza na os. Gaj w Trzebini jest samowolą budowlaną. W związku z tym rodzinom zmarłych, których groby we wrześniu ubiegłego roku zapadły się, Spółka nie wypłaci odszkodowań.

Trzebinia: ogródki działkowe zostaną przeniesione z powodu zagrożenia zapadliskami

Zapadliska nie dają spokoju mieszkańcom os. Gaj w Trzebini. 28 marca wielka wyrwa w ziemi powstała przy ul. Jana Pawła II, w miejscu, gdzie już kilkukrotnie była wcześniej zasypywana. Nowych i odnawiających się zapadlisk obawiają się mieszkańcy. W minioną niedzielę kolejna wyrwa na terenie południowych ogródków działkowych potwierdziła, że teren ten jest poważnie zagrożony. W związku z tym zwołano spotkanie burmistrza z działkowcami. Zdecydowano o przeniesieniu działek w inne miejsce.

Kolejne w ostatnich dniach zapadlisko w Trzebini

Jak informuje przewodniczący Rady Osiedla Siersza Mateusz Król, wtorkowe zapadlisko pojawiło się na działce gminnej na łuku ulicy Jana Pawła II. Miejsce, w którym doszło do wtorkowego zapadliska, było już nie raz zasypywane. Jak powiedział reporterce Radia Kraków Tomasz Wolny z PSP Chrzanów, nowa dziura ma 4 metry szerokości i 3 metry głębokości.

Kolejne zapadlisko na terenie ogródków działkowych w Trzebini

Ziemia ponownie zapadła się na ogródkach działkowych w Trzebini. Dziura ma wymiary 6 na 5 metrów i głębokość ok. 4 metrów. Nie ma poszkodowanych - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły.

Część garaży na osiedlu Gaj w Trzebini znajduje się w strefie zagrożonej zapadliskami. "Zerwaliśmy 27 umów najmu"

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zrywa umowy najmu garaży na os. Gaj w Trzebini. Najemcy mają je opuścić do końca marca. Władze spółki tłumaczą, że to działania prewencyjne na terenach będących własnością SRK.

Powstała podstrona portalu "Centrum geozagrożeń", prezentująca zapadliska w Trzebini

Został również uruchomiony specjalny adres e-mail oraz numery telefonu, pod którym zgłaszać można do służb geologicznych niepokojące sygnały lub ewentualne kolejne zapadliska.

Tauron Wytwarzanie: praca elektrowni Siersza nie jest zagrożona

Praca elektrowni Siersza w Trzebini nie jest zagrożona. Zapas węgla na składowisku pozwala na pracę tej jednostki nawet do trzech miesięcy – poinformowała Patrycja Hamera, rzecznik Tauron Wytwarzanie. Nasyp kolejowy uszkodzony przez zapadlisko powinien być naprawiony do końca tygodnia.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię