- A
- A
- A
Władze Krakowa zaprezentowały koncepcję organizacji ruchu w mieście w czasie ŚDM 2016
Do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży zostało nieco ponad 4 miesiące. Krakowski magistrat zaprezentował właśnie koncepcję organizacji ruchu w mieście w czasie tego wielkiego wydarzenia. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, głównym środkiem transportu będą... własne nogi. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem może przyjechać nawet 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata. Centralnymi miejscami uroczystości będą Błonia Krakowskie, a także Campus Misericordiae w miejscowości Brzegi między Krakowem a Wieliczką.Ruch pieszy będzie stanowił podstawowy środek transportu w całym okresie wydarzeń związanych z ŚDM. Niezbędnym jest wprowadzenie istotnych ograniczeń w ruchu dla samochodów osobowych w skali całego miasta. W przeciwnym wypadku układ transportowy Krakowa nie będzie w stanie obsłużyć tak dużej liczby pielgrzymów.
Zakłada się, że dojścia piesze mogą wynosić nawet 10-12 kilometrów i są to odległości akceptowalne przez młodzież uczestniczącą w wydarzeniu.
W ramach planu wyznaczono strefy ograniczonego ruchu, które będą obowiązywały od 26 do 31 lipca, czyli od wtorku do niedzieli. Obejmą prawie cały Kraków, a nawet obszar poza Krakowem: od Balic aż po Szarów, a od południa i północy - od Góry Borkowskiej do Kleparza. "Te organiczenia będą dotyczyły tego kto może wjechać do takich stref. Będą tam mogli wjechać okoliczni mieszkańcy, komunikacja zbiorowa, taksówki i miejskie służby. Pozostali mogą zostać zatrzymani przez policjantów. To są miejsca, które mają ograniczony ruch także z tego względu, że po tych strefach będą przemieszczali się pielgrzymi" - tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiT-u. "Zwracamy jednak uwagę, że nie wszystkie te strefy będą obowiązywały przez cały czas. Na przykład ograniczenia we wschodniej części miasta planowane są dopiero od piątku 29 lipca, przed uroczystościami w podkrakowskich Brzegach" - dodaje.
Będą też dwie strefy całkowicie zamknięte. To okolice Błoń i sanktuarium w Łagiewnikach. Tu już właściwie nikt nie wjedzie, bo też nikt nie przebije się przez tłum pielgrzymów.
Transport miejski w Krakowie powinien pełnić rolę uzupełniającą, przewożącą pielgrzymów i mieszkańców na głównych relacjach: północ południe (wzdłuż ul. Nowohuckiej) oraz wschód zachód (wzdłuż ul. Opolskiej). W tym celu niezbędnym jest wytyczenie pasów autobusowych i zapewnienie pełnego priorytetu dla autobusów.
Linie tramwajowe będą wykorzystane do przewozu pielgrzymów między najważniejszymi miejscami, tj. Łagiewniki, Błonia, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów, Klasztorna, lecz uwzględniając możliwości przewozowe nie należy traktować ich jako element podstawowy.
(krakow.pl/Maciej Skowronek/ko)
Pliki
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze