- A
- A
- A
Strefa Tischnera w Radiu Kraków w ramach 16. Dni Tischnerowskich
Z powodu choroby Timothy'ego Snydera spotkanie w Radiu Kraków z historykiem zostało odwołane."Wolność jest sposobem bycia. Jest to sposób bycia wedle rozumu" - mówił Tischner.
Od 21 do 23 kwietnia podczas trwania Dni Tischnerowskich goście i uczestnicy wydarzeń "spierają się" o wolność podczas trzech paneli dyskusyjnych: współczesne wizje wolności, wolność sumienia i autorytet Kościoła, wolność i wychowanie. O wolności w sieci dyskutują także uczestnicy dorocznego “Spotkania filozoficznego młodych”.
UWAGA!
Gościem specjalnym Dni miał być Timothy Snyder - amerykański historyk, autor bestsellerowych książek dotyczących m.in. dziejów Europy Wschodniej i Holokaustu. Spotkanie w Kinie Kijów 22 kwietnia nie odbędzie się z powodu choroby profesora. Spotkanie będzie miało inny przebieg niż zaplanowano. Rozpocznie się od projekcji krótkiego filmu o księdzu Józefie Tischnerze. Następnie zapraszamy Państwa do udziału w "Jaskini filozofów". W dyskusji pt. "Czy historia nas oswobodzi czy zniewoli?" udział wezmą: Piotr Kłodkowski, Jan Maria Rokita, Wojciech Roszkowski, Zbigniew Stawrowski, a spotkanie poprowadzi Dominika Kozłowska.
Jest nam bardzo przykro, ale choroba gościa głównego Dni nieoczekiwanie pokrzyżowała nasze plany. Z tego samego powodu musimy odwołać spotkanie, które miało się odbyć w sobotę 23 kwietnia w Strefie Tischnera w Radiu Kraków.
W tej trudnej dla nas sytuacji liczymy na Państwa wyrozumiałość i solidarność. Mamy nadzieję, że prof. Snyder niebawem odwiedzi Kraków i wygłosi zaplanowany wykład w innym terminie.
Niezmiennie finał Dni Tischnerowskich to spotkanie z laureatami nagrody Znaku i Hestii im. ks. J.Tischnera: o. Janem Andrzejem Kłoczowskim, Jerzym Sosnowskim i ks. Józefem Krawcem. WIĘCEJ
W wydarzenia 16. Dni Tischnerowskich włączona została, już po raz drugi, STREFA TISCHNERA w RADIU KRAKÓW
Ruszyliśmy w poniedziałek 11 kwietnia spotkaniem z cyklu "Czytamy Tischnera". Punktem wyjścia do rozmowy był przygotowany przez biografa ks. Tischnera i publicystę Wojciecha Bonowicza wybór tekstów filozofa pt. "Myśli o wolności, władzy i wspólnocie".
Strefa Tischnera w Radio Kraków. Dziś czytaliśmy Tischnera. „Myśli o wolności, władzy i wspólnocie”Fot. Jędrzej Kogut
Opublikowany przez Dni Tischnerowskie na 11 kwietnia 2016
W czwartek 14 kwietnia w Strefie Tischnera odbyła się krakowska odsłona ogólnopolskiej akcji „Przepisuje ten wiersz. Zapraszając do ręcznego przepisywania wiersza Josifa Brodskiego „Ludzie giną” (w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka), organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, co dzieje się w Syrii, a jednocześnie – na działania czterech polskich organizacji humanitarnych niosących pomoc na Bliskim Wschodzie. Solidaryzują się w ten sposób z Polską Akcją Humanitarną, Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, Caritas i Stowarzyszeniem „Polska Misja Medyczna”. Będą rozdawane ulotki informujące o ich działaniach, pojawią się też przedstawiciele niektórych z nich. W przepisywanie wiersza mógł włączyć się każdy a przepisany wiersz można było zostawić w miejscu akcji, zabrać do domu, wymienić się nim z innymi przepisującymi lub po prostu komuś go podarować. Akcja była już organizowana w Szczecinie oraz w Warszawie – w Muzeum Powstania Warszawskiego. Teraz przyszła pora na Kraków.
Najpierw od godz. 14.00 do 16.00 wiersz przepisywano w kawiarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14). Przez cały ten czas był tam inicjator akcji „Przepisuję ten wiersz” Romek Zańko ze Szczecina oraz wspierający ją od początku poeta i publicysta Wojciech Bonowicz.
Akcja była kontynuowana w Strefie Tischnera w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22).
14 kwietnia w studiu im. Romany Bobrowskiej pokazany zostanie wstrząsający dokument Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego pt."Notatki z ciemności. Aleppo", który przedstawia 44 dni z życia mieszkańców największego miasta w Syrii. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Wojciechem Szumowskim i Janiną Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej.
W Radiu Kraków odbyły się warsztaty filozofii dla dzieci - Pofilozofuj_My. Spotkanie "Czy kłamstwo boi się prawdy?" poprowadzili Jolanta Kogut oraz Wojciech Bonowicz. Spotkania z dziećmi w Strefie Tischnera nawiązują do rozmów filozofa i duszpasterza prowadzonych z przedszkolakami podczas mszy w kościele świętego Marka w Krakowie w latach 70.
W Strefie Tischnera " nadajemy do myślenia " od 11 do 23 kwietnia. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. Otwarta dla publiczności jest także czytelnia STREFY TISCHNERA w holu Radia Kraków. Zapraszamy!
Pliki
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze