Prawo
Praca na wakacje
Wakacje tuż, tuż i spora część nastolatków oprócz wypoczynku planuje także pracę w okresie wolnym od szkoły. O tym, kto może pracować i przy jakich pracach osoby nieletnie mogą być zatrudnione, z adwokatem Maciejem Pietrzykowskim rozmawia Marzena Florkowska.
Kupiliśmy działkę bez dojazdu do niej. Co możemy zrobić?
Czy działka bez dojazdu ma jakąś wartość i czy właściciel takiej działki może wymusić na sąsiadach wytyczenie drogi przez ich posesję? Pytanie całkowicie zasadne, ponieważ niestety coraz częściej takie działki są sprzedawane. Marzena Florkowska i adwokat Maciej Pietrzykowski rozwiewają wątpliwości.
Warto wiedzieć przed urlopem
Czas pomyśleć o wypoczynku. Tych, którzy nie zarezerwowali jeszcze noclegów na urlop, zainteresuje z pewnością rozmowa adwokat Karoliny Szołtysek i Marzeny Florkowskiej.
Śladami św. Iwo czyli święto prawników w Krakowie
30 maja prawnicy obchodzą w Krakowie po raz dwunasty swoje święto. Organizatorem uroczystości jest Ars Legis – Stowarzyszenie im. św. Ivo Helory – patrona Prawników. Jednym z punktów programu będzie spacer śladami św. Iwo, których w Krakowie nie brakuje. O tym, co będzie można zobaczyć z notariusz Joanną Gregułą, vice prezesem Stowarzyszenia Ars Legis rozmawia Marzena Florkowska.
Podczas urlopu warto być ubezpieczonym
Czy planując urlop warto zakładać czarny scenariusz czyli o tym, jakie ubezpieczenie warto wykupić wyjeżdżając np. na wycieczkę zagraniczną i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę? O tym z adwokat Karoliną Szołtysek rozmawia Marzena Florkowska.
Zgoda rodziców prezentem dla dziecka
Zgoda - prezent na Dzień Dziecka - to rozpoczęta właśnie kampania mediacyjna. Przez cały miesiąc 400 mediatorów w całej Polsce będzie nieodpłatnie pomagać w dojściu do porozumienia w spornych sprawach rodzinnych. O zaletach mediacji z Anną Ficek, Prezesem Unii Regionalnych Centrów Mediacji i Krajowym Koordynatorem Kampanii rozmawia Marzena Florkowska.
Dron nie dla wszystkich?
Kojarzą nam się z rozrywką, podniebnymi kurierami, kręceniem filmów w trudno dostępnych przestrzeniach czy pomocą medyczną świadczoną na odległość. Ich drugie oblicze to bezzałogowe systemy bojowe, które nie tylko zbierają informacje, przenoszą uzbrojenie, ale także sterowane na odległość – mogą otworzyć ogień i zabijać. O tym, czy każdy z nas może pilotować drony np. podczas ślubu czy spotkania rodzinnego, i czy może to robić w każdym terenie z adwokatem Markiem Forystkiem rozmawia Marzena Florkowska.
Kilka porad dla wynajmujących mieszkania
Być może wielu z nas podejmując decyzję o wzbogaceniu budżetu domowego poprzez najem mieszkania zastanawia się, czy wystarczy te dodatkowe dochody opodatkować jako osoba prywatna, czy jest to już działalność gospodarcza ze wszystkimi jej konsekwencjami. O wątpliwościach z tym związanych z adwokatem Marcinem Gorazdą rozmawia Marzena Florkowska
Z podatku rozliczajmy się tam, gdzie mieszkamy
Trzy stojaki rowerowe, 10 metrów kwadratowych chodnika lub 106 krzewów, które urozmaicą miejską zieleń - tyle można kupić dla Krakowa z podatku PIT jednej osoby. Co ważne, nie tylko osoby zameldowane w Krakowie mogą tu odprowadzać podatki, ale wszyscy ci, którzy w mieście mieszkają. O szczegółach z Cecylią Wołoch - dyrektorką Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa rozmawia Marzena Florkowska.
Prawnik radzi: czy powinniśmy się rozliczać z benefitów służbowych?
Nadszedł czas rozliczeń podatkowych, a z nim wiele pytań dotyczących tego, co zwiększa nasz przychód. Wątpliwości rodzą choćby przedświąteczne spotkania integracyjne organizowane w wielu firmach. O takich m.in. sytuacjach z adwokatem Marcinem Gorazdą rozmawia Marzena Florkowska.
Prawnik radzi, kiedy możemy żądać zwrotu zakupionych rzeczy
Domniemanie niewinności - takie sformułowanie kojarzy nam się z procesem karnym. Tymczasem od niedawna obowiązuje także w przypadku zwrotu zakupionych rzeczy. Jeżeli okazuje się, że dany przedmiot miał jakąś wadę ukrytą, to zakłada się, że był już uszkodzony w momencie jego wydania, a my nie ponosimy za to żadnej odpowiedzialności. O zasadach zwrotu zakupionych towarów z adwokatem Maciejem Pietrzykowskim rozmawia Marzena Florkowska.
Orzekanie winy przy rozwodzie nie jest konieczne
Statystyki dotyczące rozwodów, zwłaszcza wśród osób młodych, są coraz bardziej niepokojące. Gdy już jednak zapadnie decyzja o rozstaniu, warto rozważyć, czy konieczny jest rozwód z orzekaniem winy. Z adwokatem Maciejem Pietrzykowskim rozmawia Marzena Florkowska.
Kto może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych?
Dość powszechne jest przekonanie, że porady prawne są trudno dostępne i bardzo drogie. O tym, czy rzeczywiście tak jest i kto może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych organizowanych w różnych punktach nawet kilka razy w miesiącu, z adwokatem Pawłem Gierasem rozmawia Marzena Florkowska.
Prawnik radzi ws. alimentów dla pełnoletnich dzieci
O ile alimenty dla dzieci niepełnoletnich są sprawą w miarę oczywistą, o tyle pewien kłopot sprawiają alimenty dla dzieci pełnoletnich. O finansowych obowiązkach rodziców względem pełnoletnich dzieci z adwokat Dominiką Górnik-Gieras rozmawia Marzena Florkowska.
Plaga plagiatów na uczelniach
Dla studentów rozpoczął się gorący czas sesji. Tymczasem na uczelniach coraz większym problemem jest liczba prac okresowych: licencjackich czy magisterskich, które są plagiatami. O tym zjawisku i o sposobach walki z nim z adwokatem Wojciechem Bergierem rozmawia Marzena Florkowska.
Prawnik radzi: o czym trzeba pamiętać na stoku
Wybierając się na narty z reguły myślimy o odpoczynku czy relaksie, a nie o przepisach czy regulacjach prawnych. Gdy jednak narty zakłada prawnik, sytuacja trochę się zmienia. Z adwokat Karoliną Szołtysek rozmawia Marzena Florkowska
Umowy są ważne!
Za długie, skomplikowane i nieczytelne. Umowy, z którymi stykamy się w codziennym życiu są dla nas coraz bardziej niezrozumiałe. Mimo że 43 proc. Polaków deklaruje, że zawsze czyta umowę przed jej podpisaniem, to co piąty z nas z treścią dokumentu zapoznaje się rzadko lub nie czyta go wcale. O tym, jak wiele tracimy nie zapoznając się z umową lub rezygnując z walki o swoje prawa przy podpisywaniu dokumentu, przekonują autorki bloga "Umowy są Ważne".
Prawnik radzi. Co to jest zasiedzenie?
Zasiedzieliśmy się troszkę przez święta i wolne dni, a to nie zawsze ma pozytywne skutki. O prawnych aspektach zasiedzenia z adwokatem Maciejem Pietrzykowskim rozmawia Marzena Florkowska
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 7
- 8
- 9
- chevron_right
Najnowsze
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?